Εφυγε ο Φραζάκος μου

Συζήτηση με θέμα Εφυγε ο Φραζάκος μου, που ξεκίνησε από redbird, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Οκτ 2008.

1. redbird

redbird PB New Member

Καλημέρα.Ξύπνησα σήμερα και με περίμενε μια πολυ δυσάρεστη έκπληξη.Το ασπρο μου το καναρινάκι πέθανε!Και δεν ήταν ούτε πολύ μεγάλο σε ηλικία ούτε αρρωστο.Εχτές όλη μέρα κελαηδούσε.

2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Κρίμα... Λυπάμαι... :(

3. abscanary

abscanary PB New Member

Συλληπητήρια για τον Φραζάκο σου Βέρρα.

4. larys

larys PB Member

Καλό ταξίδι στον Φραζάκο:(

Καλή συνέχεια σε σένα.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βέρρα λυπάμαι για την απώλειά σου...

Μήπως μπορείς να μας περιγράψεις τι είχε προηγηθεί, συμπτώματα, κάποιες παρατηρήσεις σου και γενικά τη σειρά των γεγονότων μέχρι τη δυσάρεστη κατάληξη;

6. jk21

jk21 PB Member Article Writer

κριμα για τον φιλαρακο σου βερα:(.παντως και μενα με προβληματιζει το ξαφνικο της υποθεσης.ενα καναρινακι που εχει προβλημα ειναι λιγο δυσκολο εστω και στα τελευταια του να μην το δειξει και ενα εχει κεφια να κελαηδαει.τουλαχιστον οταν βρισκεται στην αιχμαλωσια γιατι σε αρκετους ειναι γνωστο το << τα πουλια πεθαινουν τραγουδωντας >.αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι και αυτο ισχυει

7. Nadine

Nadine PB New Member

Λυπάμαι για το καναρινάκι σου..αλλά πώς έτσι ξαφνικά? δεν είχες παρατηρήσει κάτι?

8. kimi

kimi PB New Member

Kριμα το καημενο το καναρινακι. :( Μηπως ειχε κατι η τροφη του;

9. 11panos04

11panos04 Banned

Κριμα το καημενο:(.Μηπως ειχες το κλουβακι του εξω κ το αφησες εξω το βραδυ και το τρομαξε κατι;;;

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Λυπαμαι πολυ!:(

11. redbird

redbird PB New Member

To καναρινάκι το έχω συνέχεια μέσα.Δεν μου είχε δώσει κάποιες ενδείξεις για να με ανησυχισει.Κελαηδούσε σαν τρελλό όλες αυτές τις μέρες.Απο τροφή μόνο καναβούρι το οποίο το είχα αγοράσει απο σούπερ μάρκετ γιατί ήταν Τετάρτη και τα πετ ήταν κλειστά!Ούτε φουσκώμενο ήταν ούτε άκεφο...Θα σκάσω...

12. jay

jay PB New Member

Ισως επαθε τροφικη δηλητηριαση ο καημενουλης.Πολυ λυπαμαι :(

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Aυτο το μόνο καναβούρι και μάλιστα απο σουπερ μάρκετ είναι λίγο ύποπτο. Είχε ημερόμηνία λήξεως??? Ηταν καθαρή η τροφή?? Δεν είχες άλλη τροφή στις ταίστρες??Αν μαλιστα το συνδυάσεις με κάποιο λαχανικό που δεν πλυθηκε καλά ...:rolleyes:

14. redbird

redbird PB New Member

Καλημέρα.Δεν έβαλα καθόλου λαχανικά ούτε αυγό. Ούτε εγω ήθελα να πάρω απο μάρκετ αλλά δεν είχα καθόλου.Την τροφή βεβαια την πέταξα και ευτυχώς το δεύτερο καναρινάκι που έχω είναι μια χαρά.Οσο για την ημερομηνια είχε μεγάλο περιθώριο,αλλά δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη σε οτι γράφουν!Ο μόνος ασφάλης τρόπος είναι να φυτεύουμε εμείς καναβούρι αλλά αυτό απαγορεύεται!

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πρόσεξε, διότι αν και το άλλο πουλάκι τρώει ΜΟΝΟ καναβούρι σε κάποιο χρονικό διάστημα το συκώτι του θα εκραγεί.:(

16. redbird

redbird PB New Member

Μειγμα σπόρων τους δείνω,αυγουλάκι,μήλο,μαρουλάκι,καρότο.Οτι θες τρώνε.Αλλά στα μαρκετς έχει σκέτο καναβούρι το οποίο και το πέταξα!

17. Stefan

Stefan PB New Member

Kριμα για το πουλακι σου...:(Δυστηχως ολα εχουν ενα τελος.Αλλα φυσηκα εξαρτατε απο τις σηνθηκες και το τελος του φιλαρακο σου ειναι πολυ παραξενο...Καποτε σε ενα θεμα μιλουσαμε για μια ασθενεια που δεν εχει συμπτωματα και οτι απλος πεθενει το πουλι.Δεν μπορω ομως να το βρω αν καποιος θυματε αν μπορει ας το βαλει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...