Ετσι εξηγείται...

Συζήτηση με θέμα Ετσι εξηγείται..., που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 27 Φεβ 2008.

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σήμερα κατέβηκα στο Κέντρο της Αθήνας σε γνωστό πετ σόπ για να αγοράσω σπόρια και γενικά διάφορα για τα πουλάκια μου. Επειδή δεν τα βρήκα όλα σε ενα μαγαζί , εκανα μια επίσκεψη στα γειτονικά πετ σοπ και διαπίστωσα κατι εντυπωσιακό: Δεν υπήρχαν εξω από τα μαγαζιά κλουβιά με πουλιά( κράχτες), τα κλουβιά που ηταν για πούλημα έξω από τα μαγαζιά ήταν περιποιημένα , ταξινομημένα κατά μέγεθος με τέλεια σχεδόν οργάνωση. Τα δε πουλιά αλλά και τα υπόλοιπα φιλοξενούμενα ζωάκια και τα κλουβιά τους( κουτάβια, κουνέλια, ποντικάκια,)σχεδόν έλαμπαν από καθαριότητα!Καμία σχέση με αυτο που γνώριζα για τα συγκεκριμενα μαγαζιά.

Δεν το αναφέρω για να κάνω διαφήμηση. Αρχισα να σκέφτομαι οτι ονειρεύομαι γιατι το γεγονός με εξέπληξε! Η απαντηση στην έκπληξή μου δόθηκε αναπάντεχα όταν ειδα κάποιους υπαλλήλους απο την Υγειονομική υπηρεσία να κάνουν έλεγχο! Εμ είπα και εγώ...

Είναι λυπηρό, αλλά τι καλά που θα ήταν αν οι επαγγελματίες μαγαζάτορες προσέφεραν συνειδητά αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης στα φιλοξενούμενα ζωάκια και όχι μόνο για τον φόβο του ελέγχου??:(

2. Gpoloeo

Gpoloeo PB New Member

Εχεις δικιο...αυτοι δεν νοιαζονται για τα ζωακια αυτα. Το μονο που τους νοιαζει ειναι να τα οικονομανε...

3. Georgina καλή μου στην σημερινή εποχή τέτοιου είδους θάυματα δεν γίνοντε έυκολα.

4. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Το θέμα είναι κάθε πότε η Υγειονομική Υπηρεσία θυμάται το λόγο που υπάρχει.Γιατί εκτός απο τα ...σάπια κρέατα, υπάρχουν και τα ...σάπια καταστήματα που δυστυχώς ,έχουν την εντύπωση ότι το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να διατηρούν πολλά πτηνά και ζώα σε ημιθανή κατάσταση.Και κάτι άλλο¨:Πώς συνέπεσε να γίνει ο έλεγχος της Υγειονομικής τη μέρα της μεγάλης ...σκούπας;

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν δηλαδη περάσει απο το μυαλό μου η ιδέα οτι κάποιος προειδοποίησε τους ιδιοκτήτες για την επίσκεψη, θα με πείτε κακό άνθρωπο???:p

6. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Καθόλου και εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις διάβασα το μήνυμά σου

7. skytiger

skytiger PB New Member

Καθολου κακο ανθρωπο δεν θα σε πουμε γογο απλα συγουρα επεσε συρμα στους ιδιοκτητες για επισκεψη υγειονομικου:D

8. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Όχι δα. Απλώς έχουν έκτη αίσθηση και μεγατόνους αναισθησίας.Βέβαια υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες ,αλλά τους ψάχνεις με το φανάρι

9. lizard

lizard PB Member Article Writer

λογικα καποιος τους ειδοποιησε δεν μπορει να ηξεραν οτι θα περασουν για ελεγχο.

10. andrews69

andrews69 PB New Member

λυπαμε για αυτο που θα πω αλλα δυστηχως ενημερωνονται αποτην ιδια εναλλάχτηκη υπηρεσια με μερικα ευραιοπουλα οπως τα λεει και ο ανεβλαβης

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ο μονος τροπος να σταματησουν να εχουν τετοιςες συνθηκες διαβιωσης στα ζωακια ειναι να μην αγοραζει κανεις αυτα τα ζωακια οσο κι αν θελει,διοτι οταν το αγοραζεις σε οποια κατασταση και αν ειναι ειναι σαν να λες στον πετσοπα "εγω οπως και αν το εχεις θα το παρω οποτε μην νοιαζεσαι για τιποτα"

12. Isidoros

Isidoros PB New Member

Γεωργία μου είναι όπως ακριβώς τα λέει ο Ανδρέας.Από την ίδια υπηρεσία ειδοποιούν κάποιους και αυτοί με την σειρά τους κάποιους άλλους και πάει λέγοντας.Βλέπεις στην μικρή Ελλάδα στην οποία ζούμε επικρατεί το ρητό ο κλέψας του κλέψαντος.

13. tsampinio

tsampinio PB New Member

λευτερη συμφωνο με την πολιτικη σου αλλα δεν εχουν ολοι γνωριμιες η εναλλακτικες λυσεις για να βρουν ενα ζωακι και σε αρκετες πολεις δεν υπαρχουν πολλα πετ για να μπορει να επιλεξει καποιος, οποτε αναγκαστηκα καποιοι θα αγορασουν και αυτοι θα συντηρουντε. κι οσο για το υγειονομικο οι ιδιοι τους ενημερωνουν οτι την ταδε μερα θα περασουμε για ελεγχο και ολα πανε κατ ευχην

14. Smokie

Smokie PB Member

Απλώς τους το είπε ένα πουλάκι :D

15. zxvt

zxvt PB New Member

Μα δε φταίνε τα pet shop αλλά οι λειτουργοί αυτού του ... κράτους. Πραγματικά συμβαίνει αυτό που αναφέρει ο Ισίδωρος. Άρτια υπηρεσία χωρίς διαπλοκή δε βρίσκεις ούτε με αγγελία! Ακόμη και τους ίδιους θα ακούσεις να "καταριούνται" τον κρατικό μηχανισμό και όταν γυρίσουν στην γραφειάρα τους ...
    Αυτά συμβαίνουν όταν το επάγγελμα γίνεται αγγαρεία...

16. tsampinio

tsampinio PB New Member

το ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι...

17. andrews69

andrews69 PB New Member

καθε μερα πηγαινουμε με αργα αλλα δυστυχως σταθερα βηματα προς την καταστροφη να δουμε την τελικη καταλειξη ποια θα ειναι και αν αυτοι που φταινε και ταλαιπωρουν τα ζωα τελικα θα πληρωσουν το τιμημα

18. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αγαπητε τσαμπινιο εγω φετος αγορασα πουλια ΜΟΝΟ απο εκτροφεις,και ξερεις πως???ταξιδεψαν μεσα σε κουτι απο παπουτσια για 6 ωρες μεσα στο λεωφορειο,και ξερεις γιατι??για να μην παρω απο πετ σοπ,τα πουλια τα πηρα απο τον νομο Θεσσαλονίκης χωρις να ξερω τον εκτροφεα{ασχετο οτι γιναμε φιλοι μετα}απλα ψαξε,ρωτα και θα μαθεις,να θυμασαι παντα οτι για να παρεις την σωστη απαντηση πρεπει να κανεις την σωστη ερωτηση

19. tsampinio

tsampinio PB New Member

λευτερη και εγω αυτης της αποψης ειμαι. εγω εκανα 290χλμ για να παρω 1 πουλακι αλλα δεν το κανουν οι πολλοι αυτο. καποιος που δεν ξερει τιποτα και θελει να αποκτησει ενα πουλακι θα παει σε ενα μαγαζι θα του αρεσει ενα και θα το παρει δεν θα κατσει να ψαξει στο ιντερνετ να βρει εκτροφεα να παρει τηλεφωνα και να κανει ολα αυτα που εκανες εσυ και πολυ σωστα βεβαια διοτι δεν γνωριζει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...