Ετοιμη και η φωλιτσα μας (Budgie)

Συζήτηση με θέμα Ετοιμη και η φωλιτσα μας (Budgie), που ξεκίνησε από pepe&pipi, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Αυγ 2015.

1. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

πηραμε και την φωλια μας. και τωρα ειμαστε ετοιμοι!!!!!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δε νομιζω οτι επρεπε να τη βαλεις τετοια εποχη. Απο το φθινοπωρο και μετα..τωρα τα πουλια περνανε πτερορροια δεν πρεπει να προχωρησουν σε αναπαραγωγη.

3. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Και να συμπληρωσω τα πουλια δεν ειναι ετοιμα .

4. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

Ναι όταν είπα έτοιμοι δεν εννοούσα να κάνουν αυγουλακια. Απλά δυσκολεύτηκα να πάρω πράγματα λόγο οικονομικής αδυναμίας και τώρα τα κατάφερα. Πήρα κλουβί. Παιχνίδια λιχουδιές και τέλος φωλιά. Αυτό εννοούσα ότι τα συμπληρώσα. Και ήθελα να μοιράστω την χαρά μου. Αλλά....

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Τα πουλιά όμως σε τι κατάσταση είναι; Έχουν περάσει την πτερόρροια; Είναι πυρωμένα;
    Αν δεν έχεις πλάνο για άμεση αναπαραγωγή καλύτερα να απομακρύνεις την φωλιά. Δεν την χρειάζονται.
    Αν πάλι έχεις σκοπό την αναπαραγωγή ο Αύγουστος δεν είναι ο καλύτερος μήνας για αυτό.

Είναι προτιμότερο να τα προετοιμάσεις διατροφικά και όταν δεις ότι αρχίζουν να είναι ανήσυχα και ''ψάχνονται'' τότε τους προσφέρεις και την φωλιά.

6. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

Καλημέρα. Όχι δεν έχω σκοπό την άμεση αναπαραγωγή πάρα μόνο αν το θελήσουν. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πιο είναι το αρσενικό και πιο το θηλυκό. Τη φωλιά την είχα παραγγείλει και ήρθε πριν λίγες μέρες. Την άφησα δύο μέρες για να την γνωρίσουν γιατί από τα παιχνίδια πρόσεξα ότι τις πρώτες μέρες τα κοιτάνε από μακριά.

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Η φωλιά μάλλον τα φοβίζει. Πόσο καιρό τα έχεις;
    Από την φωτογραφία στο avatar θα έλεγα ότι είναι ζευγάρι (αρσενικό το γαλάζιο). Αν μπορέσεις να βγάλεις καθαρές φωτογραφίες από το χαλινό τους ίσως κάποιο μέλος να μπορέσει να σε βοηθήσει στην εξακρίβωση του φύλου τους.

8. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

Μου τα έφεραν στις 27 Ιουνίου. Το Μάιο που τα ζητήσαμε δεν ήταν έτοιμα ακόμα. Τα πήραμε από εκτροφεα. Λογικά είναι 4 η 5 μηνών. Τα μας είπαν ότι είναι ζευγάρι. Θα βγάλω φωτογραφίες

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Να επιβεβαιώσεις ότι δεν είναι αδέρφια, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
    Τα πουλάκια είναι μικρά για αναπαραγωγή. Θα πρέπει να είναι τουλάχιστον ενός έτους. Συνεπώς το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απομακρύνεις την φωλιά και να κάνεις σωστή διαρρύθμιση μέσα στο κλουβί ώστε να αυξήσεις τον ωφέλιμο χώρο.
    Εγώ θα έβγαζα την κούνια και θα άφηνα 2 πατήθρες στην μέγιστη δυνατή απόσταση που να μην ακουμπάνε οι ουρές τους στα κάγκελα.

10. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

σημερινες φωτογραφιες. το γκρι με την μπλε μυτη δεν γινει καλά ειναι λιγο πιο εντονο το μπλε.
    ναι το επιβεβαιωσα δεν ειναι αδερφια ειναι απο αλλη γεννα .

Συνημμένα Αρχεία:

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

και προφανώς και από άλλους γονείς...

12. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

Το γκρι είναι μάλλον αρσενικό. Το πράσινο δεν ξέρω ακόμα η μύτη του είναι λίγο γαλάζιο λίγο ροζ που και που και μπεζ. Θα φτιάξω και την συνταγή με το αυγό

Μοιραστείτε

Φόρτωση...