Εσωτερικές ποτίστρες

Συζήτηση με θέμα Εσωτερικές ποτίστρες, που ξεκίνησε από THODORIS1982, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 27 Σεπ 2008.

1. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Χρησιμοποιει κανενας ειναι λειτουργηκες τα καναρινια πινουν απο εκει η δε πλησιαζουν?

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Ποιές εννοείς εσωτερικές ποτίστρες?
    Αν έχεις καμιά φωτό βάλε να δούμε.

3. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Εσωτερικές ποτίστρες

Συνημμένα Αρχεία:

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Υποθέτω ότι θες να τη βάλεις σε μεγάλη κλούβα?

Νομίζω όμως ότι θα λερώνει πολύ εύκολα το νερό και δε θα αρκεί αλλαγή μόνο μια φορά τη μέρα. Έκτος από αυτό απ΄ ότι διάβασα στο site δεν είμαι σίγουρος ότι απευθύνετε σε καναρίνια.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Υπάρχουν αυτού περίπου του σχήματος και της κατασκευής ποτήστρες που έχουν δυνατότητα να κρεμιούνται απο την οροφή.
    Είναι κάπως καλύτερες απο απόψεως καθαριότητας.

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Θοδωρή αν έχεις κλουβιά και δεν έχεις κλούβες κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιείς κανονικές ποτίστρες κι όχι τέτοιες.
    Αυτές πάνε περισσότερο σε κλούβες γιατί είναι μεγάλες σε μέγεθος και θα πρέπει να βάλεις πολλές κανονικές ποτίστρες, οπότε βάζεις αυτές που λες εσύ. Βέβαια αν δεν μπορείς να τα κρεμάσεις κάπου και τα έχεις στον πάτο του κλουβιού θα θέλει αλλαγή πιο συχνά το νερό διότι θα πέφτουν πιο πολλά σπόρια, ίσως και κουτσουλιές.

7. 8520

8520 PB New Member

με τις εσωτερικές ποτίστρες σε κλουβιά δεν θα τρομάζουν τα πουλιά κάθε φορά που θα τις βγάζουμε - βάζουμε για να αλλάξουμε το νερό ?

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

ναι ειναι κι αυτο!

9. Στην παρακάτω φωτογραφία μπορείται να δειτε τις κρεμαστές ταΐστρες και ποτίστρες που είναι ιδανικες για κλούβα μεγάλων διαστάσεων.

Συνημμένα Αρχεία:

10. Smokie

Smokie PB Member

Πολύ χρήσιμες αλλά καλό θα είναι η αλλαγή του νερού να γίνεται σε καθημερινή βάση και να μην επαναπαυόμαστε στο γεγονός οτι έχουν αρκετή ποσότητα για μέρες :)

11. Σταμάτη αν έχεις πολλά πουλιά έτσι και αλλιως θα την αλλάζεις συχνα.Άσε που το καλοκαίρι λειτουργεί σαν μπανιέρα και η αλλαγή του νερου επιβάλεται.

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν που φαίνεται μπροστά σαν ποτίστρα. Στην αρχή χρειαζόταν 2 φορές τη μέρα αλλαγή το νερό επειδή γέμιζε βρομιές. Οι καρδερίνες κυρίως είχαν κάνει στέκι το πάνω μέρος της ποτίστρας οπότε από κάτω τα έκαναν όλα χάλια. Τώρα έχω βάλει ένα αυτοσχέδιο κάλυμμα από πάνω και το νερό δεν βρομίζει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...