Εσείς τι λέτε budgie η cockatiel;

Συζήτηση με θέμα Εσείς τι λέτε budgie η cockatiel;, που ξεκίνησε από triwps2014, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 1 Ιουν 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 1 Ιουν 2016
τότε μάλλον θα πάρω cockatiel Καλή επιλογή!! Αλλά σίγουρα να το αγοράσεις από εκτορφέα και όχι από πετ σοπ!! Επίσης πριν αποκτήσεις το γλυκύτατο αυτό... Ολόκληρο το Post
  1. triwps2014

triwps2014 PB New Member

για σας παιδιά σκέφτηκα να πάρω ένα παπαγαλάκι όμως δεν μπορώ να αποφασίσω...εσείς τι λέτε budgie η cockatiel???... ρωτάω εσάς γιατί έχετε εμπειρία ...
    20070509-budgie-jpg.jpg αρχείο λήψης.jpg

2. Best Answer:
    Post #330655 by alicedros, 1 Ιουν 2016
  3. Aκου τωρα και τα 2 είναι πολύ φιλικα και καλα πουλια και εγω θα σου προτινα να παρις ένα μπατζι που δεν εχει τοσες απετισεις όπως τα κοκατιλ και είναι πιο φτηνα.

4. takis1964

takis1964 PB Member

Εγω απο την αλλη θα προτιμουσα κοκατιλ γιατι αποτι διαβαζω αλλα και απο εμπειρια μου απο ποιο παλια,οσο ποιο μεγαλα τοσο ποιο ανθεκτικα ειναι στις ασθενειες! Τα περισσοτερα μπατζι ωσπου να καταλαβεις οτι αρωστησανε μαζι με την αγνοια του κατοχου ....φυγανε!

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν μπορουμε να σου πουμε εμεις..Πρεπει να μας βοηθησεις λιγο..
    Τι ειναι αυτο που ψαχνεις σε ενα κατοικιδιο, ποσο χρονο μπορεις να διαθεσεις , χρηματα, ποσες φωνες αντεχεις;:)

Και τα δυο ειναι πολυ εκπαιδευσιμα πουλια, και μπορει να τα φροντισει ακομα και καποιος με λιγοστη εμπειρια.
    Σε καθε περιπτωση να προτιμησεις αρσενικο, αν δεν εχεις στο μυαλο σου την αναπαραγωγη, για να αποφυγεις τις ασπορες γεννες.
    Και τα δυο ειδη λεγεται οτι μπορουν να μιλησουν, βεβαια αυτο εξαρταται κυριως απο το χαρακτηρα.
    Κυριως μιλανε τα αρσενικα.
    Για μενα τα μπατζι μιλανε καλυτερα.
    Τα αρσενικα κοκατιλ σφυριζουν ρυθμικα, και συνηθως παραγουν περισσοτερο ηχο απο τα μπατζι.
    Ειναι και τα δυο ειδη ζωηρα και δραστηρια..
    Το προσδοκιμο ζωης των κοκατιλ ειναι διπλασιο-τριπλασιο απ των μπατζι..
    Αυτες ειναι καποιες γενικες πληροφοριες για τα δυο ειδη, πες μας αν σε ενδιαφερει κατι συγκεκριμενο.
    Προσωπικα, ως ιδιοκτητρια και των δυο ειδων, δεν μπορω να αποφασισω:)

6. triwps2014

triwps2014 PB New Member

βασικά δεν έχω πρόβλημα με της φωνές και θα έδινα μέχρι 50 ευρό για ένα παπαγαλάκι άντε 100 εάν είναι μαζι με κλουβι

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Μπατζι ημερο βρισκεις και με 20.
    Κοκατιλ απο 50 μεχρι 100+, αν προκειται για μεταλλαξη.
    Συνηθως τα βρισκεις γυρω στα 60-70.
    Σαφως ακριβοτερα απο τα μπατζι..

Αλλα αφου μπορεις να διαθεσεις ενα αξιοσεβαστο ποσο, γνωμη μου να παρεις κοκατιλ.
    Οπως ειπε και ο Τακης, ειναι πιο ανθεκτικα.
    Με καλη φροντιδα, θα ειστε μαζι για πολλα πολλα χρονια.
    Και να ξερεις δενονται πολυ, σαν σκυλια.

8. triwps2014

triwps2014 PB New Member

τότε μάλλον θα πάρω cockatiel

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλη επιλογη..
    Εχε υποψιν οτι για το κοκατιλ θα χρειαστεις και ενα αρκετα ευρυχωρο κλουβι, ειναι μεγαλοσωμα πουλια με μακριες ουρες, θελουν χωρο για να μην τις "τσαλακωσουν" :)

10. triwps2014

triwps2014 PB New Member

ίσως να έχω ανοιχτή την πόρτα του κλούβιου ώστε να μπαίνει και να βγαίνει όποτε θέλει

11. alicedros

alicedros PB Supporter

12. triwps2014

triwps2014 PB New Member

ευχαριστώ...σίγουρα όταν το πάρω θα κάνω παρουσίαση ίσως και κανένα video

13. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Πολυ καλη ιδεα!
    Κι εγω την κοκατιλινα ετσι την εχω μαθημενη, κι αν και παλαιοτερα συνηθιζα να ψαλιδιζω τα φτερα πτησης στους παπαγαλους που ειχα σε αυτην αποφασισα να μην το κανω, την χαιρομαι τοσο πολυ που πεταει πισω στο σπιτι της οποτε θελει!

Βεβαια η πορτα του κλουβιου δεν θα πρεπει να ειναι μονιμα ανοιχτη, μονο οταν ειμαστε κι εμεις στον ιδιο χωρο.

Να αγορασεις και μια σχοινιενια πατηθρα, απ αυτες που βιδωνουν στα καγκελα,και να την βαλεις εξω απο το κλουβι μπροστα στην πορτα, θα βοηθησει πολυ τον παπαγαλο σου να μπαινοβγαινει στο κλουβι.
    Η δικια μου την χρησιμοποιει ως βεραντα:D

14. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τα παιδιά πιο πριν σου είπαν τα πάντα που είναι χρήσιμα για να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.
    Δεν θα προσπαθήσω να σε κατευθύνω, έτσι κι αλλιώς και τα δύο είδη είναι πανέμορφα και αξιαγάπητα και η απόφαση είναι τόσο προσωπική και πολλές φορές εξαρτάται από ένα κλικ που θα σου κάνει ένα ζώο - πουλί την στιγμή που θα το αντικρίσεις.
    Έτσι αποφάσισε με την ησυχία σου, κάνε τα ψαξίματα σου και όταν με το καλό αποφασίσεις, θα είμαστε και τότε στο πλευρό σας :)

15. Εγώ λέω κοκατιλ. Αν και έχει περισσότερες απαιτήσεις κελαιδαει μπορεί να μιλήσει είναι πολύ φιλικό. Εξημερωνεται πιο εύκολα αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι χρειάζεται περισσότερα χρήματα σε παιχνίδια πάρα σε τροφές.

16. triwps2014

triwps2014 PB New Member

παιχνίδια εννοείς πχ: παιδικό κινητό κτλ.???

17. Παιχνίδια εννοώ αυτά που είναι ξύλινα ή πλαστικά επειδή συνεχώς τα διαλύει και πρέπει να αγοράζεις.

18. triwps2014

triwps2014 PB New Member

είναι ακριβά αυτά???,δεν μπορώ να βρω ποιο ποιοτικά που να μην σπάνε???

19. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Αυτος ακριβως ειναι ο σκοπος τους, να σπανε , να καταστρεφονται..
    Δεν χρειαζεται να αγορασεις, τα περισσοτερα ειναι ακαταλληλα, με καθρεφτες και χρωματισμενα ξυλινα μερη που λιγο να βραχουν φευγει μπογια.
    Καλυτερα να τα φτιαχνεις μονος σου, συμφερει και οικονομικα εννοειται.
    Στο φορουμ αμα κανεις μια αναζητηση την λεξη "παιχνιδια" θα βρεις πολλες ιδεες.

20. triwps2014

triwps2014 PB New Member

καλή ιδέα.... ευχαριστώ !!!

21. Sissy

Sissy PB Senior Member

Η ποιότητα στα παιχνίδια των παπαγάλων, αφορά την κατασκευή τους από μη τοξικά υλικά.
    Να χαίρεσαι όταν ο παπαγάλος σου ασχολείται με αυτά και τα διαλύει, αυτό αποδεικνύει ότι έχει περάσει ευχάριστα την ώρα του και τα παιχνίδια που του έδωσες εξυπηρέτησαν στον σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκαν:)
    Πάρε κάποιες ιδέες από παιχνίδια που έχω φτιάξει....
    Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)
    Διάβασε επίσης και αυτό....
    Ενδεχομενοι κινδυνοι απο παιχνιδια παπαγαλων

Μοιραστείτε

Φόρτωση...