Εσείς με τι καθαρίζετε τα κλουβιά;

Συζήτηση με θέμα Εσείς με τι καθαρίζετε τα κλουβιά;, που ξεκίνησε από Theodorap, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 23 Μαϊ 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 26 Μαϊ 2016
Εγώ χρησιμοποιώ διπλό και σε πολλές περιπτώσεις τριπλό εξοπλισμό... ώστε να αποφεύγω τη μικροβιακή φόρτιση και να έχω το χρόνο που χρειάζεται για να... Ολόκληρο το Post
  1. Theodorap

Theodorap PB New Member

Καλησπέρα,για αρκετό καιρό καθάριζα το κλουβί και τις πατηθρες των καναρινιων μου με απλο νεράκι, αλλά μέσα από το petbirds έμαθα ότι πρέπει να καθαρίζουμε με ξίδι και νερό.καθάρισα πριν λίγο τις πατήθρες αλλά δεν τόλμησα να κάνω το ίδιο και με το κλουβί γιατί φοβάμαι ότι θα μυρίζει και θα ενοχλεί τον πίκο.

Εσείς με τι καθαρίζετε τα κλουβιά?

2. Best Answer:
    Post #329167 by misalouris, 26 Μαϊ 2016
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι "απαραίτητα". Για έναν σωστό καθαρισμό χρειάζεται καλό πλύσιμο με ζεστό νεράκι και απορρυπαντικό. Το ξίδι ή και άλλα φυσικά ή χημικά απολυμαντικά είναι απαραίτητα μόνο όταν υπάρχει λόγος να γίνει απολύμανση.

4. Theodorap

Theodorap PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά είναι λίγο δύσκολο να βγάλω τον πίκο από το κλουβί για να το καθαρίσω και πρέπει να καθαριστεί σύντομα γιατί λόγο φορτωμενου προγράμματος καθάριζα περισσότερο όπως σας είπα να καθαρίζω τις πατηθρες και την βάση.Να το καθαρίσω με νερό?

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το νερό από μόνο του δεν είναι αρκετό.

6. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

καλα εκανες να το καθαρησεις ετσι δεν υπαρχει προβλημα μονο να το ξαναπερασεις με στεγνο πανι ωστε να μην εχει υγρασια . τωρα το σωστοτερο ειναι να υπαρχει (αν ειναι δυνατον) δευτερος εξωπλησμος ωστε να γινεται και απολυμανση μια στο τοσο με σαπουνι , χλωρινη ή detol .πατηστρες, αυγοθηκες ειναι ευκολο να εχουμε ενα δευτερο set ωστε να γινεται και η απολυμανση ποιο συχνα.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτά στα λόγια είναι τέλεια.. Στις μεγάλες εκτροφές που έχουν 50-60 κλουβιά, τι κάνουν???? :p

8. Theodorap

Theodorap PB New Member

Οπότε τώρα το κλουβί να το περάσω με ένα πανί και νεράκι? Δεβ θα καταφέρω και πολλα,αλλά οσο νάνε θα φύγουν οι βρομιτσες και οι κουτσουλιές:p

9. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

διαλαγεις κλουβια ή κουβες με αποσπομενες σκαρες και εχεις καποιες ανταλακτηκες ωστε το σημειο που λερωνει ποιο πολυ ο πατος γινετε πολυ ευκολο ο καθαρισμος χωρις να ενοχλουνται τα πουλια, οπως επισης γενικη απολημανση κανεις και οταν εχεις τοποθετηση τα ζευγαρια σου στις ζευγαροστρες και εχεις κλουβες αδειες, ποτηστρες, πατηστρες, κτλ πληντηριο πιατων η παραδοσιακα λεκανη με σαπουνι και μουλιασμα. αν εχεις πολα πουλια αναγκαστηκα εχεις και δυπλους εξοπλισμους εγω εχω γινει petshop.

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ συνήθως με νερό και υγρό πιάτων της proderm που είναι από πράσινο σαπούνι και είναι για σκεύη μωρού ώστε να μην κάνει και πολύ σαπουνάδα.Τις πατήθρες το ίδιο απλά μετά τις πετάω σε έναν κουβά με νερό και χλωρίνη για κανένα 2ωρο και μετά ψέκασμα με chevitren.
    Για τις ποτίστρες μόνο με νερό και σπάνια με σαπούνι αλλά συνήθως στο μήνα τις αλλάζω με καινούργιες :)

11. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Ελπίζω να μην βγαίνω off ρωτώντας αν το chevitren κρατάει στο ψεκαστήρι μια εβδομάδα,χρόνος στον οποίο κάνω ψιλογενικό καθαρισμό.Μέχρι πρότινος ή αδειάζω με μένος το μείγμα στα σκεύη ή (δική μου πατέντα) ψεκάζω τα πιατάκια των γλαστρών.

12. ianos

ianos PB Active Member

Εγώ πάντως καθαρίζω ποτέ ποτέ με ξύδι ακόμα και τις πατηθρες, χωρίς μετα να ξέπλυνε με νερό και τα καναρίνια μου δε φαίνεται να δυσανασχετούν.

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ θα το ξαναπώ, μην μας πιάνει υστερία!!!
    Απλή καθαριότητα και πρόληψη για τις ψείρες. Με σχολαστική αντισηψία, εξολοθρεύουμε και ωφέλιμα βακτήρια. Στην φύση λειτουργεί η δράση-αντίδραση. Μην τα καταργούμε όλα. Διαβάζω detol και βγάζω σπιθουράκια. Σαπούνι για τα πιάτα, αραιά και που καθαρή χλωρίνη και ξύδι. Φτάνει.

14. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

..ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι ισχύει και πρακτικά γίνεται σε τόσο μεγάλες εκτροφές,αλλά ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον αν θα απαντήσει κάποιος από τους μεγάλους(πληθυσμιακά)εκτροφείς..

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Εγώ χρησιμοποιώ διπλό και σε πολλές περιπτώσεις τριπλό εξοπλισμό... ώστε να αποφεύγω τη μικροβιακή φόρτιση και να έχω το χρόνο που χρειάζεται για να περιποιούμαι όσο πρέπει τον "βρόμικο".
    Φυσικά δεν θεωρώ "μεγάλη" την εκτροφή μου, ούτε τη χαρακτηρίζω ως "παράδειγμα".... αλλά εγώ τουλάχιστο είμαι πρόθυμος να πάρω θέση και να καλύψω τις απορίες.

Να προσθέσω επίσης πως η απολύμανση κατά τη διάρκεια του πλυσίματος με χλώριο και απορρυπαντικά τύπου dettol, αλλά και η φυσική "απολύμανση" με πολύωρη έκθεση στον ήλιο είναι ενέργειες που δεν πρέπει να παραμελούμε. https://petbirds.gr/threads/Ποιος-είναι-ο-σωστός-τρόπος-καθαρισμού-του-εξοπλισμού-πτηνών.22304/#post-239324
    Φυσικά ούτε το απλό σαπούνισμα μας καλύπτει ούτε το απλό βρέξιμο....

16. George98

George98 PB Active Member

Τότε μάλλον δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι μια μεγάλη εκτροφή ! :eek:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...