Ερώτηση για ράτσα περιστεριού.

Συζήτηση με θέμα Ερώτηση για ράτσα περιστεριού., που ξεκίνησε από adreas, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 17 Μαρ 2014.

1. adreas

adreas PB New Member

Νεκτάριε στα παιδικά μου χρόνια κάποιος είχε φέρει στο μέρος μου πάνω από 25 χρόνια κάποια περιστέρια που έχουν αποτυπωθεί βαθιά στο μυαλό μου από την ομορφιά τους και όσες προσπάθειες είχα κάνει να του τα {κλέψω} είχαν αποτύχει ερχόταν στο κουμάσι μου έξω πάντα έτρωγαν αλλά ποτέ δεν έμπαιναν μέσα η σε παγίδα που αυτοσχεδίαζα τότε. Το χρώμα τους στο σύνολο του ήταν μαύρο πίσσα αλλά τα άκρα τους άσπρο ποιο λευκό από το γάλα το κεφάλι η μισή φτερούγα η ουρά, και στα πόδια δε είχε λευκά φτερά τσαρούχια μεγάλα σαν τα κινητήρια. Ξέρεις αν υπάρχουν στην ελλάδα η ακόμα και στο εξωτερικό να δούμε αυτήν την υπέροχη ράτσα;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έτσι ήταν;

thumb.jpg

3. lazaros

lazaros PB New Member

Δεν μου πάει στο μυαλό κάποια συγκεκριμένη ράτσα Αντρέα.
    Αν θες ψάξε με το google τις λέξεις muffed pigeons και βάλε τις εικόνες.
    Μπορεί αντί για μαύρο να είναι άλλο χρώμα(καφέ-κόκκινο-γκρι) και το άσπρο όπως το είπες.
    Το περιστέρι που λέει η Μαρία είναι lahore, υπάρχει στην Ελλάδα.

4. adreas

adreas PB New Member

Περίπου σαν αυτό αλλά χωρίς τα άσπρα σχέδια οι δυο γραμμούλες σαν αυτές που έχει το αγριοπερίστερο υπέροχο περιστέρι.

Muffed | eBay=

5. kostantakis

kostantakis PB Member

Αυτό εδώ είναι Ανδρέα ??? Πολύ όμορφο το συγκεκριμένο !Δες και αυτό

6. lazaros

lazaros PB New Member

7. adreas

adreas PB New Member

Σχεδόν τα ίδια Νεκτάριε είναι σαν το δεύτερο όμως με μεγαλύτερα φτερά στα πόδια απάνω. Πανέμορφα πουλιά!
    ΡΑΤΣΕΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝ: South German Monk, muffed

Αλέξανδρε σαν αυτό που έβαλα είναι. Χαθήκαμε ντελικανή!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...