Ερώτηση για δαχτυλίδι καναρινιού

Συζήτηση με θέμα Ερώτηση για δαχτυλίδι καναρινιού, που ξεκίνησε από dimitra_1980, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Οκτ 2008.

1. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Το καναρίνι μου έχει στο πόδι του ένα ασημί δαχτυλίδι που γράφει επάνω 03 και λίγο πιο δίπλα 10.Ξέρει κανείς τί σημαίνει αυτό?Μήπως οτι εκκολάφθηκε το 2003?

2. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Τέτοια δαχτυλίδια ασημί χρώματος κυκλοφορούν στο εμπόριο και έχουν πάνω τους μόνο τη χρονιά και αύξων αριθμό. Απευθύνονται σε εκείνους που δεν είναι μέλη συλλόγων αλλά θέλουν να τηρούν κάποιο αρχείο για τα πουλιά τους. Δες καλύτερα μήπως το 03 είναι 08 και δεν φαίνεται καλά ο αριθμός.

3. dimitra_1980

Το πουλάκι όπως έχω πεί το βρήκα πριν λίγο καιρό στο μπαλκόνι μου.Γράφει 03.Άρα δηλαδή είναι πολύ μεγάλο, έτσι?

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Έχει γεννηθεί το 2003.:) Δεν είναι δα και τόσο μεγάλο, έχει χρόνια να ζήσει ακόμα, δεν θα ψοφήσει και αύριο.;)

5. dimitra_1980

5 με 6 χρόνια έχω διαβάσει οτι ζουν τα καναρίνια.Δεν αληθεύει αυτό?

6. ShadyLady

Ένα καναρίνι μπορεί να γίνει δέκα χρόνων ή και μεγαλύτερο!Παίζει ρόλο η φροντίδα που θα του προσφέρουμε και οι συνθήκες διαβίωσής του!:)

7. dimitra_1980

Μακάρι γιατί στενοχωρήθηκα πολύ όταν είδα το 03.

8. lancashire

lancashire PB New Member

9. dimitra_1980

Ναι .Το διάβασα και το έχω υπ'όψιν μου.Ευχαριστώ.

10. Geeorge

Geeorge PB New Member

γεια σε ολους!εχω πολλα χρονια καναρινια κ τα αγαπω πολυ ειναι εξαιρετικα πλασματακια!τεσπα στο ψητο...ηθελα να ρωτησω οταν με το καλο ξαναβγαλω μικρα,που μπορω να βρω δαχτυλιδια(κλειστα κυριως) για να τους περασω στο ποδι.πρεπει να αναφερω πως δεν ανηκω σε συλλογο ουτε ειμαι μελος πουθενα και πως το θελω για αισθητικους λογους κ πως με ενδιαφερει μονο το ετος γεννησης!ευχαριστω προκαταβολικα!

11. ShadyLady

Γειά σου Γιώργο,:)
    τα δαχτυλίδια από pet shop φέρουν μόνο τον αύξοντα αριθμό του πουλιού ενώ τα δαχτυλίδια από σύλλογο φέρουν έτος γέννησης, τον κωδικό σου, τον αύξων αριθμό του πουλιού κα.

Άρα για να βρεις δαχτυλίδια που να αναγράφουν το έτος γέννησης πρέπει να γίνεις μέλος σε κάποιο σύλλογο.

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Συγνώμη αλλά τι εννοείς Γιώργο λέγοντας: το θέλω για αισθητικούς λόγους??:confused:

13. Geeorge

Geeorge PB New Member

Για τη χρονολογία το θελω! Τα υπόλοιπα αφηστε τα, ειναι σαχλαμάρες του αδερφού μου! Εγω κοιμόμουν οταν εκανε το thread! Ευχαριστώ ShadyLady για τις πληροφορίες!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...