Ερωτηση σχετικα με αυγα παπαγαλων

Συζήτηση με θέμα Ερωτηση σχετικα με αυγα παπαγαλων, που ξεκίνησε από redbird, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 30 Μαϊ 2008.

1. redbird

redbird PB New Member

Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα αυγα των παπαγαλων.Ειχα καποτε ενα ζευγαρι κοινα παπαγαλακια τα οποια και ζευγαρωσαν.Τον αρσενικο το μονο που τον ενδιεφερε ηταν να ζευγαρωνειΑσχετη καθως ημουν αργησα να τα χορισω με αποτελεσμα η παπαγαλινα να γενησει 17 αυγα.Περιμενα πανω απο δυο μηνες μηπως και βγουν μωρα αλλα...Οταν ποια εβγαλα τη φωλια και την πεταξα μερικα αυγα σπασανε και ειχαν κροκο μεσα.Αυτο σημαινει οτι μπορει να ηταν και γονιμα;;:(

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

17 ! :eek: αυτο σημαινει οτι προχωρουσανε στην επομενη γεννα χωρις εσυ να εχεις απομακρυνει τα αυγα της προηγουμενης τα οποια δεν ητανε γονιμα. Ασε που πρεπει να κλεινανε ολη τη φωλια!
    Ο κροκος δεν εχει σχεση με το αν ειναι γονιμα η οχι. Ολα τα αυγα εχουνε κροκο. Το αυγο δημιουργειται για τον κροκο (το ωαριο των πουλιων) για να το προστατευει και να φιλοξενει το εμβρυο αν ειναι γονιμοποιημενο ως τη γεννηση του.

3. Anemos84

Anemos84 Banned

Πάντως μια ομελέτα άνετα την έφτιαχνες! :D :D :D

Συγνώμη για την πλάκα ελπίζω την επόμενη φορά να πάνε όλα καλύτερα!

4. redbird

redbird PB New Member

δεν το σκεφτηκα ανεμος 84.ημουν σκασμενη...

5. redbird

redbird PB New Member

Δυστυχως ημουν ασχετη και δεν ηξερα οτι κανουν πανω απο μια γεννα.Με τους παπαγαλους τελειωσα!πρωτα ψοφησε το αρσενικο και μετα το ταιρι του..Την επομενη ανοιξη α καναρινακια μου.Με το καλο!

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

πολλα αυγα βρε [παιδακι μου τι τα τασιζες? μηπως εχεις συγγενεια με τον τζεκο???

7. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Afto akougete para poli san itane dio thilikes.

Alexandros

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εχω διαβασει πως τα παπαγαλακια μπορουνε να γεννησουνε μεχρι και 9-10 αυγα τη φορα. Μιας φιλης μου γεννησανε 8. Και καποιου αλλου που γνωριζω απο το ιντερνετ 9. Μεσο ορο γεννανε 5-6. Αρα πρεπει να ειχανε κανεις 3 γεννες περιπου η να ητανε 2 θηλυκα οπως ειπε ο Αλεξανδρος. Εισαι σιγουρος πως ητανε ζευγαρι?

9. redbird

redbird PB New Member

Χιλια τα εκατο ηταν ζευγαρι..Ηταν περιεργα τα δικα μου.μονο παπαγαλινη τρωγανε&βιταμινες τα αλλα ουτε να τα βλεπανε δε θελανε.Οποτε ντοπαρισμενα δεν νομιζω να ηταν...

10. redbird

redbird PB New Member

Α!κοριτσι ειμαι..Βερρα με λενε

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

βερα απο το βερονικα η απο το βαρβαρα???

12. redbird

redbird PB New Member

Κανενα απο τα δυο.Βερρα με τη μια...

13. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Μου έτυχε φέτος! Πηρα ένα ζευγαράκι Budgies και μια φωλιά την οποία δεν μπορούσα να ανοιξω εύκολα για να τσεκάρω. Αφού πέρασαν οι μέρες που θα πρεπε να βγούν τα πουλάκια κι η παπαγαλίνα καθότανε αποφάσισα να δω τι συνέβαινε. Ανοίγω και βλέπω να κάθεται σε ένα σωρό αυγά που ξεχειλιζαν απο τα ανοιγμένα της φτερά. Τρελαθηκα. Αυτή ούτε που κουνήθηκε κι ένιωσα κι ενοχές που την ενόχλησα. Σε καμιά βδομάδα ο αρσενικός το σκασε (με την βοήθεια της μαμας μου) κι αφού περίμενα 1-2 μερες άνοιξα ξανά την φωλιά και δεν υπήρχε ούτε... ή σκόνη από τα αυγά!

14. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Diladi ta fage???
    Po-po paidia...einai epikindino gia to thiliko! An den exoune sosti diatrofi kai asvestio mporei na arostisi sovara to pouli!

15. redbird

redbird PB New Member

Μπορει να τα εφαγε απο την στενοχωρια της που εφυγε το αρσενικο!

16. συγχρονη μηδεια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...