Ερωτηση για φωλια

Συζήτηση με θέμα Ερωτηση για φωλια, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Μαρ 2016.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλησπερα!Σημερα πηγα να προμηθευτω τα χρειαζουμενα απο το πετ, και μεταξυ αλλων μερικες φωλιες μιας και πλησιαζει η ωρα.
    Την συγκεκριμενη φωλια της φωτογραφιας, δεν την ειχα ξαναχρησιμοιησει μιας και προτιμω τις εξωτερικες.
    Δεν δοκιμασα να την "προβαρω" στο κλουβι, αλλα μου φαινεται λιγο περιεργη, πως εφαρμοζει αφου δεν εχει "δοντακια" να μαγκωσουν στο κλουβι;
    Το κομματι αυτο κιολας που θα επρεπε να "σφηνωσει" αναμεσα στα καγκελα, ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο την μεταξυ τους αποσταση.
    Ελπιζω να μην ειναι πολυ χαζο αυτο που ρωταω αλλα..τα φωτα σας!!:p:p

Συνημμένα Αρχεία:

2. panagiotis2014

panagiotis2014 PB New Member

Εγώ πιστεύω πως η φωλιά είναι ρυχη και οι νεοσσοί έχουν αυξημένο κίνδυνο να πέσουν. Εγώ πρωτιμω το εξωτερικές

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σε βαθος ειναι το ιδιο ακριβως με το "καλαθακι" της εξωτερικης, τουλαχιστον της δικης μου, τωρα που τα βλεπω διπλα διπλα.

Καμοια ιδεα για το πως εφαρμοζει στα καγκελα;;

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό το καλαθάκι τοποθετείται σε εξωτερική φωλιά

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Λες;;Δεν ειναι δηλαδη εσωτερικη φωλια;

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και μέσα να την βάλεις, θέλει πλαίσιο νομίζω. Περίμενε κιόλας να σου πουν για σίγουρα τα παιδιά.

7. kaisaras

kaisaras PB New Member

καλησπερα η φωλια ειναι για μεσα, αλλα της λειπει κατι αυτο που μπαινει στα καγκελα , τωρα το βαθος ειναι το ιδιο με την εξω, το ξερω γιατι εχω την ιδια και εγω

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Aυτό που λέει ο ΚΩΣΤΑΣ . Λείπει η βάση της . Δεν πουλιέται χωρίς αυτήν, είναι άχρηστη. Κατα τα άλλα αν είναι μέχρι 10cm διάμετρο ,κάνει για καναρίνια.

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σας ευχαριστω πολυ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...