Ερωτηση για εκκολαψη

Συζήτηση με θέμα Ερωτηση για εκκολαψη, που ξεκίνησε από alligator, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 22 Μαϊ 2015.

1. alligator

alligator PB New Member

παιδια εχω μια απορια οπως εχω διαβαση σε διαφορα post του pb οι καναρες οπως γραφεται συνηθως κλωσανε απο το τριτο αυγο και μετα το 1και2 απλος τις πρωτες μερες τα γυρνανε, αν δεν εχουμε αντικαταστηση τα αυγα και ερθει η μερα που σκανε τα αυγα για να βγουνε πουλακια γιατι καθε μερα βγαινει και απο ενα ? ενω η εκολαψη εχει γινει απο το 3 και μετα που σημαινει τα 2 πρωτα επρεπε να βγουν μαζι
    γιατι?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν υπάρχει κανόνας..
    Συνήθως κάθονται στο τρίτο...αλλά μπορεί άνετα να αρχίσει την επώαση νωρίτερα.. ακόμη κι από το πρώτο ή αργότερα μετά κι από το τέταρτο.

3. alligator

alligator PB New Member

εκανα την ερωτηση γιατι εχω μια καναρα που κλωσαει ,τη δευτερα θα κανω την παρουσιαση των καινουργιων πουλιων πρωτα ο θεος και εχθες το μεσημερι που κοιταξα τη φωλια γιατι ειχαν ερθει η ημερες ειχαν βγει 2 πουλακια μαζι

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Συμβαίνει και αυτό Θοδωρή.

5. misalouris

Και σήμερα θα βγουν και τα υπόλοιπα... όλα κανονικά λοιπόν.

6. alligator

alligator PB New Member

Μια χαρα γιαννη misalouris ολα καλα

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οταν στη δευτερη ωοτοκια εκανα αλλαγη αυγων στο τεταρτο της τα εβαλα ολα. Αυτη εκανε αλλα 2 μετα, το συνολο 6.Οντως, 4 πουλακια βγηκαν την ιδια μερα και τα δυο τελευταια την επομενη. Δεν ειναι στανταρ οτι θα βγουν ολα μαζι, απλα μειωνεις τις πιθανοτητες να εχουν μεγαλη διαφορα ημερων αν πχ καθισει η καναρα απο το 1ο.

8. sdc

sdc PB Member

Γιατί το 3ή4 αυγό δεν μπορεί να σκάσει πρώτο?

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Μπορεί να σκάσουν αυτά πρώτα.
    Αφού όλα τα αυγά είναι ίδια και δεν ξεχωρίζουν μεταξύ τους,πως μπορείς να είσαι σίγουρος πιο αυγό σκάει πρώτο.

10. misalouris

Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά.. για να βγάλουμε και συμπέρασμα...
    Μπορείς να σημαδέψει κάποιος τα αυγά ...
    Κάποιοι γράφουν και το αριθμό γέννησης των αυγών πάνω τους.
    Κάποιοι άλλοι πειραματίζονται με τη σχέση που έχει το σχήμα των αυγών και το φύλο των νεοσσών, σημαδεύοντας αντίστοιχα τα αυγά.
    Μάκη όσο κι αν σου φανεί παράξενο υπάρχει ενδεχόμενο το τέταρτο αυγό να βγει πρώτο.
    Αν για παράδειγμα επιστρέψεις τα αυγά στη φωλιά μετά τη γέννηση του τέταρτου αυγού και η κανάρα κλωσά με θερμοκρασίες επώασης .... τότε στο "ζεστό" τέταρτο αυγό έχει ξεκινήσει η διαδικασία και προηγείται για κάποιες έστω ώρες από τα "κρύα" αυγά που επιστρέψαμε στη φωλιά.
    Μάλιστα γνωρίζω ανθρώπους που απομακρύνουν και το τέταρτο αυγό από τη φωλιά και τα επιστρέφουν όλα μαζί το απόγευμα της πέμπτης ημέρας, άσχετα αν θα γεννηθεί ή όχι πέμπτο αυγό, το οποίο επίσης απομακρύνουν.

11. alligator

alligator PB New Member

τελικα παιδια μετα τα 2 που εσκασαν μαζι σημερα βγηκε το 3 στις 9 το πρωι και εχει μεινει αλο ενα μαλον για αυριο πρωτα ο θεος

12. pyroferus

pyroferus PB New Member

Γιάννη άμα γράψεις τον αριθμό του αυγού,δεν περνάει μέσα το μελάνι;

Καλώς τα δέχτηκες λοιπόν και με το καλό και το 4 αύριο.

13. misalouris

Όχι ... το έχω δοκιμάσει κι εγώ.

14. pyroferus

pyroferus PB New Member

Με μαρκαδόρο να υποθέσω.
    Στυλό δεν νομίζω,εκτός και αν είναι αυτοί που η μύτη τους είναι ψιλή.
    Και έχω ένα ζευγαράκι που φτιάχνουν την τελευταία τους φωλιά για φέτος.Λες;;;;

15. misalouris

Ναι... με μαρκαδόρο και πολύ προσοχή να μην πληγωθεί το κέλυφος του αυγού.

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν χρησιμοποιείτε μαρκαδόρους, καλύτερα τους παιδικούς, τους υδατοδιαλυτούς που δεν έχουν οινόπνευμα.

17. misalouris

Σίγουρα είναι καλύτερα.... όμως έχω δοκιμάσει κι ανεξίτηλους ... χωρίς επιπτώσεις (φανερές) ... με πολύ μικρά όμως τα σημάδια.

18. alligator

alligator PB New Member

βγηκε και το τεταρτο σημερα :):thumbsup:

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο! Περιμένεις άλλο ένα ε;

20. alligator

alligator PB New Member

τελικα το τελευταιο αυγο ενω ηταν γονιμο δεν εσκασε το εχω αφηση 2 ημερες παραπανω αλλα τιποτα μαλων θα το βγαλω τι λετε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...