Ερωτηση για διατροφη για κοκκινα μωσαϊκα

Συζήτηση με θέμα Ερωτηση για διατροφη για κοκκινα μωσαϊκα, που ξεκίνησε από nikosk1, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Μαϊ 2016.

1. nikosk1

nikosk1 PB New Member

Καλησπέρα και χρονια πολλα, ασχολούμαι με τα καναρινια αρκετα χρονια τωρα εντελως ερασιτεχνικα και κάθε χρονο βαζω δυο ζευγάρια. Φετος αποφασισα να ασχοληθώ με τα μοσα'ι'κα και απεκτισα ένα ζευγαρι από ένα εκτροφεα, τα πρωτα μικρα είναι 20 ημερων τωρα και σε περιπου 22 μερες θα πρεπει να βαφτουν, Τα ερωτήματα μου είναι τα εξης για τροφη τους δινω Manitoba t3 platino αλλα δεν μου πολυαρεσει την βρισκω πολύ φτωχη και με πολύ κεχρι αν εχετε να προτείνεται κατι άλλο χωρις ρουπσεν. Για αυγοτροφη δινω της Deli Nature για λευκα και σκέφτομαι να δοκιμασω την
    Easyyem-Αυγοτροφή Ουδέτερη αν καποιος την εχει χρησιμοποιήσει ας μου πει την γνωμη του η να μου προτεινει καποια άλλη και τελος για τα μικρα να παρω χρωστικη ? η ετοιμη αυγοτροφη όπως η Easyyem για κοκκινα εμπλουτισμένη με καθαρη Κανθαξανθινη?
    συγνωμη αν σας κουρασα απλα δεν εχω καθολου χρονο αυτό το διάστημα λογο δουλειας και της τροφες της παραγγελνω από e-shop γιατι εδώ δεν εχουν τιποτα για λευκα ουτε καν τροφη χωρις ρουπσεν . Ευχαριστω εκ τον προτερων

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ποιος σου είπε για βαφή στις 44 μέρες?
    Γιατί σου φαίνεται φτωχή?
    Τι ζητάς από ένα μείγμα?
    Μπορείς να βρεις πολλά μείγματα σε e-shops http://www.birdmarket.gr/trofes-pouliwn/trofes-kanariniwn
    Αν θες να δοκιμάσεις μια σχετικά πρόσφατη πρόταση για μείγμα που εμένα μου αρέσει και τα χρησιμοποιώ.
    1. http://www.culpret.gr/culpret/product.php?productid=14430&cat=226&page=1
    2. http://www.culpret.gr/culpret/product.php?productid=14429&cat=226&page=1
    Είναι πολύ καλή αυτή η αυγορτοφή. Καλύπτει επαρκώς τις ανάγκες των καναρινιών http://zoopolispetshop.tech-services.eu/web/shop/index.php?route=product/category&path=64_88
    Και η έτοιμη αυγοτροφή είναι κατάλληλη αλλά και η παρασκευή της με χρήση χρωστικής σε μια πρόταση παρασκευής που μπορείς να διαβάσεις εδώ https://petbirds.gr/articles/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.77/
    Λίγο πολύ περιγράφεις την κατάσταση στην επαρχία.
    Σπάνια βρίσκουμε αυτό που χρειαζόμαστε αν είναι κάπως εξειδικευμένο και όχι κοινόχρηστο.
    Δεν συστήθηκες στην παρέα ... https://petbirds.gr/forums/Νέο-Μέλος.5/ και κατά συνέπεια υποθέτουμε το όνομα αλλά αγνοούμε τον τόπο διαμονής για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
    Με την πρώτη ευκαιρία να το κάνεις.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  3. nikosk1

nikosk1 PB New Member

Καλησπέρα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση, για τις 42 ημερες για το βαψιμο τον νεοσσον μου το ειπε ο εκτροφεας που πηρα τα μωσα'ι'κα δεν ασχολείται με αλλα καναρινια μονο μωσα'ι'κα, αν κανεις μια αναζητησει θα δεις ότι παντου αυτό λενε και καπου εδώ μεσα το ειχα διαβασει, θα ψαξω να βρω και ένα αρθρο ενος εκτροφεα που εξηγουσε τους λογους κατι για τα αιμοφορα αγγεια σε καποια φτερα η κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβος, και ποτε χρωστικη κατά την προετοιμασια τον ζευγαριων ουτε κροκο μονο ασπραδι και αυγοτροφη για λευκα . Τα κοκκινου παραγοντα τα βαφουμε από το αυγο για να βαφτουν ομοιομορφα.
    Για την τροφη εισος να ετυχε σε εμενα αντι για 67% κεχρι ειχε 90% αναγκαστικα να παρω και 2 κιλα χυμα για να την εμπλουτισω λιγο, ειδα ένα καλο μιγμα από την king το king kanary premium line και το king premium mixtures color το δευτερο είναι πλουσιο σε λιπαρούς σπορους, το κακο είναι ότι τα εχει μονο σε 20 κιλα.
    Για την αυγοτροφη θα δοκιμασω την easyyem.
    Τελος εχεις δικιο που δεν εχω συστηθει απλα είμαι μελος από το 2011 και δεν εχω γραψει ποτε μεχρι τωρα παντα ευρισκα και ελινα τις αποριες μου μεσα στο forum, το ονομα μου είναι Νικος και εδώ και 1,5 χρονο μενο στην γενετειρα μου την Κομοτηνή.

4. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

αγαπητέ Νίκο..καταλαβαίνω απόλυτα τους ενδοιασμούς σου και τις ανησυχίες σου σχετικά με το αν προσφέρουμε το καλύτερο στα καναρίνια μας ή μπορούμε και καλύτερα! ανήκω και γω στην ίδια συνομοταξία.
    όσον αφορά το μέιγμα που σου πρότεινε ο Γιάννης,το quiko canary breeder plus,λίγο πριν το Πάσχα το παρέλαβα και γω και σε σχέση με το προηγούμενο επώνυμο μείγμα που τους πρόσφερα..ειλικρινά βλέπω πολύ καλύτερη αποδοχή από όλα τους!
    ο πειραματισμός άλλωστε..μας οδηγεί σχεδόν πάντα σε καλύτερες κρίσεις και αποφάσεις.
    Το δικό μου λάθος,σε αυτή την περίπτωση,ήταν πως άλλαξα μείγμα εν μέσω αναπαραγωγής(απαγορεύεται αυτό..και σκέψου πως το έχω διαβάσει 1000 φορές)..και το πλήρωσα,ελαφρά ευτυχώς.
    όσο για την αυγοτροφή..θα σου προτείνω την raggio di sole lipo soft,επιλογή πολλών εκτροφέων και συνήθως σταθερή.

σου εύχομαι τα καλύτερα!

5. misalouris

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν αξίζει τον κόπο να υπάρχει και καμιά στεναχώρια για το συγκεκριμένο. Είναι κάτω των ΣΤΑΝΤΑΡΣ του petbirds νομίζω. Μια απάντηση 3ων γραμμών έγινε άρθρο με μεταφορά πληροφοριών απο διάφορους εκτροφείς και μάλλον σε στύλ "σπασμένο τηλέφωνο" (άλλα του είπαν ,άλλα μετέφερε). Δεν μπορώ να φανταστώ κριτή χρώματος να λέει οτι πρέπει να πάρουν χρωστική τα νεαρά μωσαϊκά των 21 ημερών .
    Η απάντηση είναι μία και απλή . Χρωστική μπορούν να πάρουν τα νέα μωσαϊκά μετά την ολοκλήρωση του αρχικού πτερώματός τους. Ουτε 42 ,ουτε 37 ουτε 46,5 :p ημερών .
    Σε κάθε πουλάκι αυτή η διαδικασία έχει διαφορετικό χρονικό άνοιγμα.
    Εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες που επιδρούν στην ανάπτυξή του.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Και πως θα καταλάβουμε εμείς οι άσχετοι ότι ολοκληρώθηκε το πρώτο πτέρωμα?? Και ότι μπορούμε να δώσουμε χρωστική?? :p

10. misalouris

Η γνωμη μου ειναι πως με 42-48 μέρες απο τη γέννηση κι εφ όσον δεν θα υπάρχουν παγκόσμιες εκθεσιακές απαιτήσεις ...
    τα πουλια θα εχουν πολύ καλό αποτέλεσμα, στα δικά μας μάτια.
    Για τα μεγαλύτερων απαιτήσεων πουλιά και εκτροφεις χρειάζεται και εξαιρετικό γενετικό υλικό και περισσότερη μελέτη. Ας μαθαίνουμε τα καλύτερα αλλά ας μην παρασυρόμαστε.

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οταν γίνει ακόμα και η ουρά στο κανονικό μέγεθος. Εξ' άλλου δεν υπάρχει κανένας λόγος να αρχίσει κανείς απο την επόμενη μέρα. Εκείνο που ενδιαφέρει είναι να ξεκινήσει πριν την πρώτη αλλαγή πτερώματος και αυτή δεν γίνεται σχεδόν ποτε αν δεν κλείσουν 2,5 μήνες.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Το χω!! :cool: Σας ευχαριστώ!!

13. nikosk1

nikosk1 PB New Member

Σταυρο σε ευχαριστω για την απαντηση θα παραγγειλω την quiko canary breeder plus που μου προτεινε και ο Γιαννης.
    Τροφη εχω ακομα από την Manitoba και για την δευτερη γενα.
    Για την αυγοτροφη την ειχα δει και εγω αλλα φοβηθηκα το ότι εχει σπορους μεσα και δεν ελεγε σε ποση ποσοτητα τους εχει.
    Αν και τα οικονομικα είναι δυσκολα προσπαθω τουλάχιστον τα χρηματα που διαθετω για τα πουλια μου να είναι σε κατι που θα τους προσφερει και κατι που να είναι φρεσκο, καθαρο και καταλληλο για αυτά.

14. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

έτσι είναι για τους περισσότερους από μας,αγαπητέ Νίκο!
    ..και όπως λέει και η γυναίκα μου,σε φίλους,για μένα ''ο Δημήτρης μπορεί να μην χαλάει λεφτά για τον εαυτό του,στα καναρίνια μας όμως προσπαθεί να παίρνει το καλύτερο που μπορεί''.
    μπράβο λοιπόν και για το σκεπτικό σου αλλά και την απόφασή σου.:thumbsup:

15. Stfns

Stfns PB Member

Χαχαχαχαχα!!!!!! Να ρωτήσεις το συμπέθερο Αλίκη.....

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Έννοια σου και να περιμένεις τηλεφωνάκι οσονούπω συμπέθερε !!!! :p:rolleyes::D

17. nikosk1

nikosk1 PB New Member

Καλησπέρα! σημερα παρελαβα την αυγοτροφη, τελικα πηρα την Raggio di sole th lipo soft pate μεσα εχει και ένα φακελακι το Fly premix pate που το βαζεις σε αναλογια 10-12γρ. ανα κιλο, αυτό τι ακριβως είναι? είναι βιταμίνες? αν ναι να βαλω αυτό η το opti breed ths Verse laga που τους βαζω τοσο καιρο?
    Για χρωστικη πηρα της Quiko canthaxantin ευχομαι να είναι καλη.
    Η τροφη από βδομαδα με μεταφορικη.

18. misalouris

Να ρίξεις μια ματιά σε ένα σχετικό θέμα συζήτησης που έγινε πριν αρκετούς μήνες https://petbirds.gr/threads/Αυγοτροφη-raggio-di-sole-white-extra.23040/#post-252762
    Θα βάλεις αυτό που προτείνει ο παρασκευαστής της αυγοτροφής

19. nikosk1

nikosk1 PB New Member

Να σε καλα Γιαννη !!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...