Ερωτήσεις σχετικά με συμπλήρωμα ασβεστίου

Συζήτηση με θέμα Ερωτήσεις σχετικά με συμπλήρωμα ασβεστίου, που ξεκίνησε από M.G, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 18 Απρ 2016.

Stavros
Best Answer Stavros, 20 Απρ 2016
απλά επειδή το διαβάζω συχνά σε απαντήσεις εδώ (για ολιγοήμερη βοηθητική χρήση) Καταλαβαίνω για ποιο λόγο το λες. Πιστεύω όμως ότι για να ασπαστούμε... Ολόκληρο το Post
  1. M.G

M.G PB New Member

Αν και δεν είμαι φαν των συμπληρωμάτων, σκέφτομαι να πάρω υγρό ασβέστιο.
    Το θηλυκό μου είναι του 13 και πλέον βρίσκεται σε 2 γέννα (μάλλον άσπορα).
    Επειδή θεωρώ οτι το διάστημα είναι σύντομο θα πάρω αύριο την πιο μικρή συσκευασία που θα βρω. Θα ήθελα όμως αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει ιδιαίτερα στις 2 πρώτες απορίες μου.
    1. Χρειάζεται αποθήκευση στο ψυγείο;
    2. Πόσο κρατάει ανοικτό;
    3. Σαν δοσολογία βάζω αυτή που λέει ή 5-6 σταγόνες προληπτικά.

2. Best Answer:
    Post #320156 by Stavros, 20 Απρ 2016
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποιο σκοπεύεις να πάρεις Γρηγόρη;

4. M.G

M.G PB New Member

Τελικά αγόρασα το ostex solution της tafarm. 15ml προς 4.25 ευρώ.
    Οι οδηγίες λένε 6 σταγόνες/100ml νερό για 5-7 συνεχείς ημέρες και επανάληψη μετά από 1 εβδομάδα.
    Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, θεωρώ πως είναι υπερβολή.
    Θα δώσω από σήμερα μέχρι τη παρασκευή.
    Επίσης σχετικά με την αποθήκευση μου είπανε να μην το βλέπει φως και να το έχω σε εσωτερικό χώρο χωρίς πολύ ζέστη.

5. Stavros

Γρηγόρη, νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη υπερβολή να αγνοήσεις αυτά που προτείνει ο παρασκευαστής για το προϊόν του και να εφαρμόσεις αυτό που έχεις διαβάσει για το ασβέστιο γενικά.

6. M.G

M.G PB New Member

Έχεις δίκιο σε αυτό, απλά επειδή το διαβάζω συχνά σε απαντήσεις εδώ (για ολιγοήμερη βοηθητική χρήση) και επειδή προσφέρω όλο το χρόνο σουπιοκόκαλο, τσόφλι, grid και σουσάμι με το φλοιό, το θεώρησα σωστό.
    Θα το εφαρμόσω σύμφωνα με τις οδηγίες, μάλλον σε 5ήμερο σχήμα.

7. Stavros

Ψήφοι: 1
    Καταλαβαίνω για ποιο λόγο το λες. Πιστεύω όμως ότι για να ασπαστούμε και να αρχίσουμε να ακολουθούμε μια πρόταση που αφορά σε διατροφικά στοιχεία ή φάρμακα, θα πρέπει να κρίνουμε με βάση τα επίσημα μετρημένα στοιχεία και όχι με βάση απόψεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το μόνο μετρήσιμο στοιχείο είναι αυτό που παραθέτει ο παρασκευαστής και μόνο για το συγκεκριμένο προϊόν.

Stavros, 20 Απρ 2016
    Best Answer
  8. M.G

M.G PB New Member

Ναι, δε το συζητάμε και γω αυτής της λογικής είμαι.
    Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση και διόρθωση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...