Ερωτήσεις για budgerigars

Συζήτηση με θέμα Ερωτήσεις για budgerigars, που ξεκίνησε από stampa, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Ιαν 2009.

1. stampa

stampa PB New Member

1. Μπορώ να βάλω στο ίδιο κλουβί 2 ζευγάρια Budgerigars ?
    2. Άν ναι τι minimum διαστάσεις πρέπει να έχει το κλουβί ?
    3. Πότε είναι η περίοδος πτεορίας και ζευγαρώματος ?

Δέν έχω ξαναζευγάρωσει πούλια πείτε μου ότι νομίζετε που πρέπει να ξέρω

ευχαριστώ εκ'των προτέρων όλους σας

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δεν μπορείς να έχεις 2 ζευγάρια στον ίδιο χώρο για τον λόγο οτι δεν θα ξέρεις στο τέλος ποιος ζευγάρωσε με ποια. Επίσης οι τσακωμοί που θα γίνοντε είναι ένας λόγος ακόμα. Η αναπαραγωγή ξεκινά συνήθως φθινόπωρο μετά την πτερόροια.

3. anatoly

anatoly PB Member

Επισης οσον αφορα την αναπαραγωγη, θα πρεπει να φροντισεις κ τη διατροφη τους, να εχουν φρουτα κ λαχανικα (οπως κ καθολη τη διαρκεια του ετους βεβαια), αλλα κ ασβεστιο το οποιο ειναι απαραιτητο για τη θυληκια ιδιαιτερα κατα την αναπαραγωγικη περιοδο

4. stampa

stampa PB New Member

o.k. δηλαδή να μην περιμένω σύντομα γεννητούρια ?

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Εξαρτάται απο την ηλικία, τον χώρο, την θερμοκρασία, την εποχή.

6. grcathens

grcathens PB New Member

Καλημέρα,
    το να έχεις περισσότερα από ένα ζευγάρια σε ένα κλουβί (για τα Budgie) έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Εάν δεν είναι ζευγάρια ακόμα, μπορείς να τα βάλεις στην ίδια κλούβα και να διαλέξουν μόνα τους το ταίρι τους. Εάν τα ζευγάρια είναι έτοιμα από πρίν, η κοινή κλούβα μπορεί να παρέχει ευκολία στην καθαριότητα και την συντήρηση τους μπορεί όμως να προκαλέσει και μερικούς τσακωμούς.
    Εγώ έχω σε μία κλούβα 3 ζευγάρια που τα πηγαίνουν περίφημα και μου δίνουν μωράκια με πρόβλημα μόνο ότι πρέπει να ξεχωρίζω τα μωρά με δαχτυλιδάκι για μελλοντικό ζευγάρωμα.

Φιλικά,
    υ.γ. εάν τα έχεις σε μια κλούβα θα πρέπει να προσέξεις οι φωλιές να είναι στο ίδιο ύψος και ίσως να έχεις μια παραπάνω για την πρώτη επιλογή της φωλιά γιατί αυτός είναι ο κύριος λόγος που τσακώνωνται οι θηλυκιές...

7. μια απορια,το σουπιοκοκκαλο ειναι πηγη ασβεστιου για τα μπατζι?ρωταω γιατι η παπαγαλινα γεννησε 2 φορες εκανε απο τεσσερα αυγα συνολικα 8 αλλα πουλακι βγηκε μονο απο ενα,το οποιο εζησε 4 μερες.τα μπατζι μου δεν τρων φρουτα,το μονο που μπορει να φαν λιγο ειναι αυγοτροφη του εμποριου.πρωτη φορα το παθενω αυτο με τα μπατζι μου παντα ειχα πετυχημενες γεννες.

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ναι, το σουπιοκόκαλο είναι πηγή ασβεστίου αλλά αν βλέπεις ότι δεν πολυασχολούνται μαζί του θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς το calci-lux.

Αν δεν πολυτρώνε φρούτα και λαχανικά τότε οι πολυβιταμίνες είναι απαραίτητες. ;)

9. τωρα ξεκινησαν και τρων σουπιοκοκκαλο ευτυχως.θα τους αγορασω και πολυβιταμινες.ευχαριστω

10. τους εβαλα και μηλο και αυγοτροφη και τα ταραξαν,το μηλο το εξαφανησαν,μεχρι χτες ουτε που τα ηθελαν και να πω την αληθεια δεν το δοκιμαζα καθε μερα να τους βαζω φρουτο,αλλα απο οτι καταλαβα το οτι γεννησαν 2 φορες μαλλον τα εξασθενησε και η βασικη τροφη δεν τους εφτανε οποτε μαλλον βρηκαν απο μονα τους την πηγη βιταμινων.αληθεια συμβαινει αυτο?γιατι παλαιοτερα σε αλλα ζευγαρια που ειχα και γενουσαν και 3 επιτυχημενες φορες απο 4 με 5 μικρα ποτε δεν τρωγαν φρουτο η λαχανικο,γιαυτο μου εκανε μεγαλη εντιπωση αυτη η αλλαγη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...