Ερεθισμένο μάτι κανάρας

Συζήτηση με θέμα Ερεθισμένο μάτι κανάρας, που ξεκίνησε από loomitop, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 30 Οκτ 2013.

1. loomitop

loomitop PB New Member

Λοιπόν παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα πριν απο 1 μήνα περίπου μια κανάρα ιζαμπέλα που έχω γενικά γερό πουλί (με δαχτυλιδάκι γράφει 10 οπότε υποθέτω οτι είναι του 2010) έβγαλε σιγά σιγά ένα καρουμπαλάκι πάνω απο το δεξί μάτι, απο όσο έχω διαβάσει γενικά μπορεί να ήταν ευλογιά, τσίμπημα κουνουπιού. Αυτό το ας πούμε σπυράκι μεγάλωσε κ μια μερά το αφαίρεσα βγήκε με ευκολία έβαλα μπεταντίν η πληγή έκλεισε μετά πήγε να φουσκώσει πάλι λίγο αλλά σταμάτησε. Τώρα το πρόβλημα είναι οτι της έχει μείνει ερεθισμένο το μάτι κ είναι κάπως κλεισμένο σαν να μην βλέπει καλά. Τι μπορώ να κάνω? Έχω βάλει κ ορό αλλά μικρή βελτίωση είδα.

2. loomitop

loomitop PB New Member

Κανονικά στις ασθένειες καναρινιών πάει το θέμα τώρα το είδα.

3. Smokie

Smokie PB Member

Μήπως να έβαζες κολλύριο Tobrex (χωρίς κορτιζόνη)ή Tobradex (με κορτιζόνη) ή κάτι παρόμοιο μπορεί να ανακουφίσει το μάτι , μια επίσκεψη σε κτηνίατρο θα λύσει το πρόβλημα !

4. Katerina

Katerina PB Member

Συμφωνω κι εγω τομπρεχ δοκιμασε!

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Νομιζω πως δεν επρεπε να το σπασεις το σπυρακι..... τελος παντων! και το χαμομηλι βοηθαει και ο ορος αλλα κι γω tobrex θα σου ελεγα! Αυτο που ειναι χωρις κορτιζονη.. Αυτο που ειναι για τα παιδια.... Μερικες φωτο θα βοηθησουν!

Φιλικα,
    Αλίκη!

6. loomitop

loomitop PB New Member

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους τρεις. Το σπυράκι δεν ήταν σπυράκι με πύον, ήταν έτοιμο να σπάσει απο μόνο του δηλαδή είχε παρουσιάσει μια ανάπτυξη κ είχε φτάσει στο τελικό στάδιο είχε ανοίξει λίγο. Θα πάρω το tobrex θα προσπαθήσω να βγάλω και φώτο.
    Ευχαριστώ και πάλι.

7. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Ανδρέα πιθανώς σύμφωνα με όσα αναφέρεις να ήταν κύστη φτερού και την ερέθισες .Κάνε για αρχή ότι σου είπε ο Σταμάτης απλά επειδή ερεθίστηκε να χρησιμοποιήσεις αυτή με την κορτιζόνη ώστε να βοηθηθεί επιπλέον...

8. pasx79

pasx79 PB New Member

Δακριζει καθολου το ματι?

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Να ρωτήσω κάτι? η κορτιζόνη τι κάνει στο μάτι του καναρινιού?? κάνει ζημιά?

10. loomitop

loomitop PB New Member

Δακρύζει Πασχάλη θα βάλω και φώτο σύντομα.

11. pasx79

pasx79 PB New Member

ορνιθωση ειναι Ανδρεα παρε φαρμακο για ορνιθωση κατα προτιμηση verse laga ornicure μην παρεις ταφαρμ γιατι δεν θα δεις αποτελεσμα.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Μηπως πρεπει να παει το πουλακι σε καποιον πτηνιατρο βρε παιδια?? :( Δε ξερω εγω θα το πηγαινα αν δεν εβλεπα βελτιωση.. Ανδρεα μου βαλε φωτο για να δουμε το πουλακι οταν μπορεσεις.... περα απο το ματι το πουλακι ειναι ζωηρο, τρωει, πινει??

13. loomitop

loomitop PB New Member

P1010414.jpg λοιπόν αυτή είναι η εικόνα του ματιού.

Κοίτα αν είναι την φώτο να μου πεις δεύτερη μέρα της έβαλα tobrex κολλύριο ελαφρώς καλύτερα είναι, αν είναι ορνίθωση να το πάρω.

Δυστυχώς για να βρω πτηνίατρο Αλίκη είναι λίγο δύσκολο, αλλιώς στην χειρότερη των περιπτώσεων κτηνίατρο. Απλά είναι κ οικονομικό το θέμα αλλιώς το πουλάκι θα είχε πάει ήδη.Γενικά είναι μια χαρά έχει πτερόροια τώρα, αυγοτροφή την τσακίζει και γενικά την τροφή και απο περιττώματα μια χαρά δεν έχει πρόβλημα με διάρροιες κλπ.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Αφου με το tobrex ειναι καλυτερα συνεχισε το! Βαζε πρωι, μεσημερι και βραδυ.. Καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει εκει κοντα πτηνιατρος οπως και το οικονομικο το καταλαβαινω.. Αφου ειναι καλα εγω πιστευω θα το ξεπερασει! :) Το tobrex που πηρες ειναι με κορτιζονη ή χωρις?

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

16. loomitop

loomitop PB New Member

Σταύρο ευχαριστώ θα το τσεκάρω, πάντως απο άποψη ζωηράδας και περιττωμάτων είναι οκ.

Αλίκη άκουσα την πλειοψηφία χωρίς κορτιζόνη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...