Επώαση αυγών χήνας σε κλωσσομηχανή

Συζήτηση με θέμα Επώαση αυγών χήνας σε κλωσσομηχανή, που ξεκίνησε από magdaki, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 18 Φεβ 2015.

1. magdaki

magdaki PB New Member

Εγώ την προηγούμενη βδομάδα βρήκα 4 αυγά χήνας και τα βαλα στη κλωσσομηχανη για να δούμε! Εγώ παρόλο το κρύο παίρνω 27 αυγά την μέρα από 33 κότες! Καθόλου άσχημα πιστεύω. ...

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Περιμένουμε κι εμείς να δούμε :)

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Απο τα λιγα που εχω ακουσει, εχουν αρκετες δυσκολιες τα χηνοαυγα στην κλωσσομηχανη. Η κοπελα που μου εδωσε τα χηνακια μου το εξηγησε αλλα δεν τα θυμαμαι και αψογα διοτι περασε καιρος. Πολλες φορες απο 10-15 γονιμα αυγα μου ειπε οτι βγαινουν μονο 2-3. Συνηθως δεν εχουν επιτυχια αν δεν τα προσεξεις παραπανω τις απαιτησεις επωασης τους. Η μαμα χηνα τα αφηνει κανενα 20λεπτο-μισαωρο την ημερα να κρυωσουν και πολλες φορες καθεται βρεγμενη στα αυγα της. Ειδικα οσο προχωρα η εκκολαψη εγω θα σου συντιστουσα να τα καταβρεχεις με ενα ψεκαστηρακι με νερο. Αυτα αν μπορεσεις να τα μεταφερεις στην κλωσσομηχανη σου ισως εχεις καλα αποτελεσματα.

4. magdaki

magdaki PB New Member

Δυστυχώς τα έβαλα στην απλή τη κλωσσομηχανη και όχι στην επαγγελματικη καθώς η άλλη ήταν γεμάτη. ... Έχω ένα βιβλίο για το πως να εκκολαψεις κάθε αυγό στη μηχανή αλλά δυστυχώς σε αυτή που έβαλα δεν μπορώ να το κάνω. ... για να δούμε το αποτέλεσμα. ...

5. Nbah

Nbah PB New Member

Τα αυγά πρέπει να αποθηκεύονται το πολύ για μία εβδομάδα πριν τα βάλουμε στην κλωσσομηχανή, σε θερμοκρασία γύρω στους 15-16 βαθμούς Κελσίου.
    Η θερμοκρασία της κλωσσομηχανής πρέπει να είναι ρυθμισμένη στους 37.5 Κελσίου και τις 3 τελευταίες μέρες στους 37.0 Κελσίου.
    Η σχετική υγρασία αντίστοιχα πρέπει να είναι 60%, και 80% τις 3 τελευταίες μέρες.
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει, στο διάστημα από την 10η μέρα μέχρι την 25η, να κατεβάζουμε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς Κελσίου (cooling), μία φορά την ημέρα και να ψεκάζουμε τα αυγά με νερό στην θερμοκρασία δωματίου (20 με 25 βαθμούς).
    Αυτό επηρεάζει και ρυθμίζει την υγρασία της εσωτερικής μεμβράνης του αυγού. Ιδανικά το αυγό της χήνας πρέπει να έχει 13% απώλεια του βάρους του από την εκκίνηση της επώασης μέχρι την 25η ημέρα. Μεγαλύτερη ή μικρότερη απώλεια βάρους μειώνει το ποσοστό εκκολαπτικότητας

και με την απλή πιστεύω, μπορείς να ακολουθήσεις τα παραπάνω....

6. billdere

billdere PB Member

Αν εχει χωρο η κλωσσομηχανη απο κατω..μπορεις να βαλεις ενα μπολακι με νερο για να κανει υδρατμους και να υπαρχει η υγρασια που χρειαζεται.
    Η μηχανη σου εχει αυτοματο γυρισμα τον αυγων?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...