Επρεπε να εχει κανει αλλο αυγο ως τωρα;

Συζήτηση με θέμα Επρεπε να εχει κανει αλλο αυγο ως τωρα;, που ξεκίνησε από lina, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 1 Φεβ 2016.

1. lina

lina PB New Member

Περασαν 5 μερες απο οταν γεννησε η λινα ενα αυγουλακι με τοση δυσκολια αν ειχε αλλο μεχρι τωρα δεν επρεπε να το ειχε γεννσει;δεν τη βλεπω να εχει συμπτωματα.την εχω ακομα με βιταμινες κ ζεστη.καλα ειναι αλλα ωρες ωρες την βλεπω πεσμενη.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν θυμάμαι καλά είναι μεγάλο σε ηλικία πουλάκι; Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να μην κάνει άλλο. Στο παρελθόν έχει κάνει αυγά και πόσα ανά περίοδο; Αν είναι μεγάλη βέβαια δεν τίθεται θέμα ζευγαρώματος.
    Ενίσχυσε την διατροφή της και συνέχισε τις καλές συνθήκες. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Όλα να πάνε καλά.

3. lina

lina PB New Member

ειναι 8 χρονων αλλα απο οτι εμαθα ζει γυρω στα 40.προπερσυ που ειχε γεννησει ειχε κανει 3 αυγουλακια

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω μέχρι πόσο γεννάνε θα το ψάξω αλλά κι εγώ που έχω ένα lovebird 7 ετών που έκανε συνήθως τέσσερα, φέτος έκανε ένα και αργότερα μετά από κανέναν μήνα, πάλι ένα. Έχει μείωση δηλαδή.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εφόσον το πουλί δεν βρίσκεται σε κανονική διαδικασία αναπαραγωγής δεν μπορούμε να περιμένουμε φυσιολογικό κύκλο ωοτοκίας. Μπορεί και να κάνει -κανείς δεν ξέρεις μετά απο πόσες ημέρες, μπορεί και να μην κάνει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...