Εποχική προστασία κλουβιών στο μπαλκόνι απο τα αρπακτικά

Συζήτηση με θέμα Εποχική προστασία κλουβιών στο μπαλκόνι απο τα αρπακτικά, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 6 Ιουλ 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Λεω τωρα που ειναι καλοκαιρι να αφηνω τα κλουβια μονιμα εξω..Εχω καρφωσει 3 γατζακια στον τοιχο ωστε να ειναι τα κλουβια σταθερα.Ειναι ενταξει ετσι ή πρεπει να τα στερεωνω καπως αλλιως; Επισης, τι μπορω να κανω ωστε να προστατευσω τα πουλια απ τα αρπακτικα; Μπορω να τυλιξω τα κλουβια με καποιο ειδος συρματος;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να υποθέσω ότι τα γατζάκια που λες είναι ούπα σε σχήμα Γ βιδωμένα στον τοίχο; Άλλου είδους κάρφωμα δεν είναι σταθερό.
    Μπορείς να κάνεις ένα πλαίσιο από πηχάκια και να το κλείσεις κατά τις πέντε πλευρές του με κουνελόσυρμα, δες αυτό το θέμα Κινδυνευουν τα καναρινια απο τα αρπακτικα πουλια στα μπαλκόνια; είναι απόλυτα σχετικό με το δικό σου.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ναι Μαρια αυτα εννοω! Σε ευχαριστω:)

4. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Μπορεις να κρεμασεις το κλουβι και να κλεισεις ολες τις πορτουλες καλα ωστε οι γατες να μην μπορουν να τους επιτεθουν.Να εισαι σιγουρη οτι το κλουβι ειναι στεθερο και οτι ειναι αρκετα ψηλα.;)

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν εχουμε γατες,μενω αρκετα ψηλα και το κλουβι επισης ειναι αρκετα ψηλα.Αλλα με ολα αυτα που εχω διαβασει δεν νιωθω οτι το κλουβι απο μονο του θα προσφερει την απολυτη ασφαλεια στα πουλια μου..Μαλλον θα το καλυψω τελικαμε κουνελοσυρμα

6. maria p

Δεν κινδυνεύουν μόνο από γάτες, υπάρχουν καρακάξες και τόσα αρπακτικά στον ουρανό.

7. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Ε, τοτε πρεπει να το τυλιξει με κατι.;)

8. xrhstos xrhstos

xrhstos xrhstos PB New Member

τελικα φιλος εβαλες κατι στο κλουβι?

9. maria p

Εχθές ρώτησε Χρήστο, δεν θα έχει προλάβει λογικά ακόμα :)

10. xrhstos xrhstos

οκ.

11. xrhstos xrhstos

εγω ετσι τα εχω τα κλουβια μου,πριν 2 βδομαδες ειχα ενα θυμα μεσα στο κλουβι

12. kostantakis

kostantakis PB Member

κοπέλια.... έχω βάλει μπροστά μια άλλη κατασκευή αλλά, θα προσπαθήσω ενδιάμεσα να σας φτιάξω αναλυτικό οδηγό για ένα κουτί προστασίας κλουβιού !

λίγο υπομονή ! ;)

13. Chriscanary

Chriscanary PB New Member

Τυλιξε τις πορτουλες σφυχτα με ενα πλαστικο συρμα

14. loukritaki

loukritaki PB New Member

Θα περιμενω και εγω τον οδηγο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...