Παρουσίαση Επιτελους δυο θηλυκα Java Sparrows

Συζήτηση με θέμα Επιτελους δυο θηλυκα Java Sparrows, που ξεκίνησε από Mpikis, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 23 Ιαν 2009.

1. Mpikis

Mpikis PB New Member

Χάρη στη φίλη μου πλέον Γεωργία (pigkaki) που μου έστειλε απο Αθήνα αυτα τα δύο υπεροχα πλασματάκια,έχω ακόμα δύο θηλυκα java sparrow στην οικογένεια!Τα έχω σε καραντινα και τους χροηγώ καθε μέρα και για 10 μερες αυτο το προβιωτικό στο νερό (Tabernil cria).Ηθελα να συνδιάσω όπως είπε και ο Σταύρος για τη καραντινα 5 μέρες προβιωτικό και 5 μέρες βιταμινες.Αυτό που δίνω εγώ έχει και βιταμινες οπότε ταη το δώσω 10 μέρες.Ετσι μου είπαν και απο το πετ σοπ (συνοικιακό πολυ καλός γνώστης πουλιών).Βρισκόμαστε στην 9 μερα καραντίνας και όλα βαίνουν καλώς! Σας παρουσιάζω τα κορίτσια...

Συνημμένα Αρχεία:

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Είναι πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι! ;)

Μπράβο Γωγώ! :)

3. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Να σου ζήσουν.

4. anatoly

anatoly PB Member

Να τα χαιρεσαι!

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφα τα νεα σου πουλακια! :) Να τα χαιρεσαι! :D

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μπραβο.Να σου ζησουν.Θα τους γνωρισεις στους αντρες σου?:DΕλπιζω τα το θηλυκο που εχει ασπρα φτερακια στο προσωπο να παει με τον αρσενικο με το παρδαλο προσωπο να σου βγαλουν παρδαλα μωρακια!:)Στην τριτη φωτογραφια ειναι ενα απο τα θηλυκα?Πολυ κοκκινο ραμφος δεν εχει?Βεβαια για να στα στελνει η Γιωργια που χει μεγαλη εμπειρια σ αυτα κατι θα ξερει...

7. Pigaki

Pigaki PB New Member

Παρακαλω, δεν κανει τιποτα... Απλως τη μια θα το ονομασεις Πιγκακι και την αλλη Γεωργια:rolleyes::D
    Φυσικα αστειευομαι!:p Χαρα μου να βοηθαω "συναδελφους" και ειδικα "απελπισμενους"!:D Ελευθερο χρονο επισης ειχα αρκετο αυτη την περιοδο, οποτε κανενα προβλημα!

Φωτη μην ανησυχεις, δεν τιθεται θεμα!

8. Pigaki

Pigaki PB New Member

Γι'αυτο διαλεξαμε μια απο καθε ειδος εκτος κ αν αποφασισουν διαφορετικα μεταξυ τους...;)

Επισης εχω μια παρατηρηση-ερωτηση:
    εψαξα σε αρκετα μαγαζια κανοντας ερευνα αγορας (κυριως για υγιη πουλια). Αυτο ομως που παρατηρησα ηταν οτι υπηρχε μεγαλη ελλειψη θηλυκων...ειναι κατι τυχαιο ή συμβαινει γενικοτερα? Ξερει κανεις κατι γι'αυτο?

9. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σας ευχαρίστώ όλους για τα καλά σας λόγια και κυρίως τη Γωγώ..Δεν τήθεται θέμα να είναι αρσενικά..Τωρα θα μου πειτε ποιος μιλάει..αλλά αφου τα διάλεξε η Γωγώ,τελείωσε(γνωρίζοντας τι τράβηξε για να τις βρεί).
    Ωραία βγήκαν τα ονόματα βγήκαν και τα ζευγάρια τι αλλο μενεί???Α τα μωρα...:D:p!Ναι φώτη έτσι σκέφτηκα να γίνουν τα ζευγάρια αν και η πιτσιλωτή είναι νταρντανομωρό και ο δικός μου με το καφέ είναι λιγο κοντός...Δε πειράζει ομώς, ας αποφασήσει η φύση μόνη της με λιγη βοήθεια απο εμένα...:p

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κατα αρχήν να σου ζήσουν τα κορίτσια σου και μπράβο στην Γωγώ για την πολύτιμη βοήθειά της!

Σχετικά με την ερώτησή σου Γωγώ, νομίζω πως είναι ζήτημα πολιτικής να μην φέρνουν πολλά θηλυκά. Απο οτι μου μαρτύρησε μαγαζάτορας, ο λογος που δεν εισάγουν πολλά θηλυκά, είναι οτι δεν θέλουν να ξεκινήσει και εδω στη πατρίδα μας η αναπαραγωγή και η εκτροφή καποιων ειδών και μειωθεί το κέρδος τον εμπόρων( και των εισαγωγέων- εξαγωγέων) Αυτο που παρατήρησες δεν συμβαινει μόνο στο συγκεκριμένο είδος , αλλά και σε πολλά άλλα. Η τα πουλάνε ζευγαρια και αν ταιριαξουν ταιριαξαν ή φερνουν μόνο τα αρσενικά καθε έιδους μιας και αυτα κελαηδάνε και είναι πιό ελκυστικά απο άποψη χρωμάτων. Ασε που όταν πουλάνε σπάνια είδη εκτροφής σε ζευγάρι δεν ξερουν τί ζητάνε απο τιμές:rolleyes:

11. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Να σου ζήσουν τα κορίτσια! :p
    Και ενα στην Γωγώ για το ενδιαφέρον και τη βοηθειά της!

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Καταρχήν να τα χαίρεσαι τα καινούρια σου κορίτσια :) και καλές αναπαραγωγές.
    Μία ερώτηση, το tabernil cria δεν είναι αντιβίωση; Από τη σελίδα Πίνακας φαρμακευτικών σκευασμάτων Tabernil εδώ το είδα και δεν μου φαίνεται για προβιωτικό. Τετρακυκλίνη και νεομυκίνη που λέει στη σελίδα ότι περιέχει είναι αντιβιωτικά από όσο ξέρω.

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Βασίλη δε γνωρίζω αν είναι αντιβίωση!το πήρα σαν προβιωτικό απλα έχει και βιταμίνει μέσα.Στο πέτ σοπ είναι γνώστες του αντικειμένου και ους εμπιστευομαι αλλα για να το λες..με βάζεις σε σκέψεις!Οπότε τι να κάνω?να σταματήσω να το χορηγά και να πάω τη δευτέρα να ρωτήσω?

14. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Sosta lei o Bassilis, einai ANTIBIOSEI.
    Poses meres to edines tora ??

15. Mpikis

Mpikis PB New Member

Πω ρε τι πάθαμε παλι...Δε μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν...Το δινω 4 με ρες...

16. Alexandros

Na to stamatisis. 4 meres idi itane mia therapia, kai den kindinebeis tora gia antistasis ton Bakterion.
    Dos tous omos tora kati na sfiaxnei pali i chlorida ton enteron.

Kala einai to LIVIFERM apo Chevita i to PROBI-ZYME apo Orlux.
    An den boris na bris ena apo ta dio, parto BIOLOGIKO JIAOURTI kanto ena mix 30gr Jiaourti se 70ml Nero, kai dos tous gia 2 meres. Prosexe to jiaourti kathete kato, selei 3-4 fores tin mera na anakatebeis.

17. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σ ευχαριστώ Αλέξανδρε (& Βασίλη) για την παρατήρηση σας!Ωραία το σταμάτησα ήδη!Μου είπαν να το κρατήσω στο ψυγείο και δεν θα πάθει τίποτα!Τι πρόβλημα μπορεί να προκαλούσα αν συνέχιζα?Να ξέρω αν είναι να κάνω φασαρία στο πετ σοπ!Τελικά 3 μέρες το έδινα!

18. Pigaki

Pigaki PB New Member

Aλεξανδρε,
    το Ultralevure δεν κανει, που το βρισκει κανεις πολυ ευκολα?

19. Alexandros

Kai to Ultralevure kanei tin idia toulia. Ego pistebo mono afou abrio einai kiriaki malon to pio efkolo na bri einai to jiaourti.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...