Επιτέλους καταφερα να εξημερωσω το Ντερη

Συζήτηση με θέμα Επιτέλους καταφερα να εξημερωσω το Ντερη, που ξεκίνησε από αντρέας, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Αυγ 2009.

1. αντρέας

αντρέας PB New Member

Καλησπέρα σε όλους! Την πρώτη φορά που σας είχα πει για τον Ντέρη (18-06-2008)έχει περάσει αρκετός καιρός! Ταλαιπωρίθηκα πολύ, απογοητεύτικα πολλές φορές και χαλάστικα ακόμη περισσότερες, αλλά τα κατάφερα!

Από προχτές ο Ντέρης κάθετε και τον χαϊδεύω κανονικά χωρίς να πονάνε τα δάκτυλα μου και τώρα πια τον χαίρομαι πραγματικά και στην κυριολεξία. Δεν ξέρω πως σας ακούγονται όλα αυτά, αλλά το πιο περίεργο είναι ότι όλα αυτά άλλαξαν μέσα σε μια μέρα και εντέλως τυχαία! ! !;

Συνημμένα Αρχεία:

• lovie1.jpg
      lovie1.jpg
      File size:
      94,5 KB
      Προβολές:
      111
    • lovie2.jpg
      lovie2.jpg
      File size:
      94,4 KB
      Προβολές:
      96
    • lovie3.jpg
      lovie3.jpg
      File size:
      99,2 KB
      Προβολές:
      104
  2. fragos

fragos PB Member

μπραβο συνχαρητιρια συντοπιτη!

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Mπράβο, συγχαρητήρια που τα κατάφερες! Θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις και τον τρόπο! Να το χαίρεσαι!

4. αντρέας

αντρέας PB New Member

Χαλαστικα πολυ μεχρι να το καταφερω και τωρα τα συναισθήματα ειναι αναμικτα αλλο να λες υπομονη και αλλο να την κανεις! Αν γυρνουσα το χρονο πισω δεν θα το ξαναεκανα!

5. Mpikis

Mpikis PB New Member

Οντως δε θα τα εκανες και ο επομενος παπαγαλος που θα πάρεις θα ειναι ταισμενος στο χερι...Ενα μεγαλο μπραβο φίλε μου για το κατορθωμα!τωρα βλεπεις οτι η σχεση σας αλλάζει..σου λείπει,θέλεις να πας σπίτι να τον χαρεις,ολα...

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπραβο που καταφερες να ερθεις τοσο κοντα με τον Ντερυ!
    Μπορει ετσι να φαινεται, αλλα πιστευω πως τιποτα δεν εγινε τυχαια, οταν αποφασισε ο φιλος σου να σ'εμπιστευτει το εκανε... κι'αυτο ηταν!:Big Grin:

7. mariah

mariah PB Member

Χαιρομαι παρα πολυ που τα καταφερες.Σιγουρα η ικανοποιηση σου θα ειναι μεγαλη!

8. blackholesun

blackholesun PB New Member

φιλε μου σε ζηλευω... μπραβο σου..

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

μπραβο σου Αντρεα! τα καταφερες!

10. lino

lino PB New Member

μπράβο σου συγχαρητήρια.ελπίζω μια μέρα να μπορώ και εγώ να κάνω το ίδιο με το δικό μου κοκατιλ

11. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Κι εγώ αυτό ελπίζω... Μπράβο κι από μένα Αντρέα...:)

12. vassilis29

vassilis29 PB New Member

Μπραβο...Τώρα θα δενεστε ολο και περισσοτερο, μέρα με τη μερα θα είναι διαφορετικά. Όντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας έλεγες κάποιες απο τις τακτικές που ακολούθησες...

13. αντρέας

αντρέας PB New Member

Θέλει τρομερή υπομονή, επιμονή σε βαθμο που που τα νευρα σου να γινοντε κοματια ! Αλλα προσοπικη αποψη ειναι και ο χαρακτιρας του πουλιου! Εμενα ο Ντερης ειναι μεγαλομενος στο χερη και παρολα αυτα με χτικιασε, εξαντλισα ολους τους καλους τροπους και καταλαβα στα 3 χρονια που το παλευα οτι δεν ειναι που με φοβοταν αλλα που δεν γουσταρε να το χαιδεψω! οταν σηγουρευτικα γι`αυτο τοτε επαιξα και γω το παιχνιδι του και δεν του εδινα σημασια τον εβγαζα απο το κλουβι και δεν του μηλουσα ερχοταν κοντα μου η ανέβαινε πανω μου και κατευθειαν (με αργο τροπο και ηρεμο)προσπαθουσα να τον χαιδεψω ! Αλιος δεν τον αφινα κοντα μου . Μετα μεσα σε 1 ωρα ηταν ετοιμος καθονταν λες και καθοταν απο παντα σαν να του εκανε καποιος μαγια ,οσο περιεργο και να σας ακουγετε ακριβος ετσι !
    Αλλα απο τοτε και αυτος ειναι πιο χαρουμενος και εγω, μου κανει και μενα ορεξη και τον εχω πολλες περισοτερες ωρες εκτος κλουβιου! Δενεσε πολυ περισοτερο με το πουλη και τον βλεπεις και τον αντιμετοπιζεις σαν ανθρωπο και οχι σαν κατικιδιο !
    Αλλα χορις να θελω να στεναχορισω καπιους τα μικρα παπαγαλακια αν τα παρεις περισοτερο απο 3-4 μηνών ειναι σχεδων αδυνατον να καθισουν να τα χαιδεψεις (προσοπικη αποψη).
    Αν καταφερω και τον κανω να φαει και φρουτα θα ειναι τελεια ! οσα γραφει το φορουμ τα εχω δοκιμασει ολα αλλα τιποτα ! τι να κανω να τον αφισω νηστικο ;;; Δεν μου κανει καρδια!

Να ειστε ολοι καλα και να μην αφηνετε τιποτα να σας καταπιεζει !

14. panospiano

panospiano PB New Member

Μπραβο Αντρεα!;)Οτι και να πω ειναι λιγο.Καταπληκτικη δουλεια;)

15. akis07

akis07 PB New Member

του εχεις κομμενα τα φτερα???

16. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

συνχαρητηρια... εγω προσπαθω να τους κανω να νιοθουν ανετα εκτος κλουβι... δηλαδη την πιτσα.. γιατι τον μιτσο τον εχω απο 2 μηνων.. την πιστα την αγορασα απο τον ιουνιο και απο τοτε ο μιτοσς δεν θελει να καθετε στο χερι μου...

17. αντρέας

αντρέας PB New Member

οχι ! :rolleyes:

18. akis07

akis07 PB New Member

και πως το βγαζεις εξω απο το κλουβι του?

19. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

για να το βγει ενα πουλι απο το κλουβι δεν χρειαζεται να του κοψεις τα φτερα... αυτο ισα ισα μπορει να τους στρεσαρει περισσοτερο... δεν ειναι δυσκολο να συνηθισουν τον εξωτερικο χορο.. το δυσκολο ειναι να συνηθισουν εμασ...

20. αντρέας

αντρέας PB New Member

Μια εικονα 1000 λεξεις

http://img269.imageshack.us/i/dsc00036gc.jpg/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...