Επισκεψη σε ενα πετ σοπ στη Βουλιαγμενης

Συζήτηση με θέμα Επισκεψη σε ενα πετ σοπ στη Βουλιαγμενης, που ξεκίνησε από Fotis_K, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 15 Μαϊ 2009.

1. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Το πετ σοπ ειναι απο μια γνωστη αλυσιδα πετ που υπαρχει και στην Αθηνα.(αυτο το αθλιο πετ)Το συγκεκριμενο καταστημα ομως της βουλιαγμενης(δεν ειναι το πετ σιτι) βρισκεται σε πολυυυ καλυτερη κατασταση απ οτι σ αυτο στην Αθηνα.Παρακατω ειναι μερικες φωτο απο διαφορα πουλακια που χε εκει.Ο κοκατου ηταν αξιολατρευτος...Ειναι ο ιδιος που αναφερεται κι εδω https://petbirds.gr/threads/%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%BF-cockatoo.13728/
    (συνεχιζεται...)

Συνημμένα Αρχεία:

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 17 Ιουλ 2016
  2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μερικες ακομα...Στην τελευταια φωτο ειναι κατι φιλαρακια του Ροκο:D και του στελνουν χαιρετισματα:rolleyes:

Συνημμένα Αρχεία:

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Και οι τελευταιες!Εδω ειναι λιγο mix.Στην πρωτη ειναι ενα αλλο κοκατου που το χουν σ ενα δωματιο με κατι μακαο ενα κι ενα γκαλαχ.Στην δευτερη ειναι ενα τσιουαουα που δεν μπορουσα να μην σας το δειξω.Εχει μια φατσα..Η τελευταια ειναι απο το πετ σιτι.Μπορειτε να μου πειτε τι παπαγαλακια ειναι αυτα?

Συνημμένα Αρχεία:

4. grcathens

grcathens PB New Member

Καλησπέρα,

το πες και το έκανες, πήγες από εκεί μάλλον φαντάζομαι για τον κοκατού...

Νομίζω ότι στην φωτογραφία είναι Παπαγάλοι με κόκκινους γλουτούς (ωδικά παπαγαλάκια).. δεν είμαι και τόσο σίγουρος όμως δεν είναι πολύ καλή η φωτογραφία...

Φιλίκά, Γιάννης

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φωτη τα δυο που ειναι σκαρφαλωμενα ψηλα νομιζω πως ειναι lutino red rumped parakeets. Τα αλλα δυο δεν φαινονται καθαρα αλλα μαλλον ανηκουν στο ιδιο ειδος και ειναι κι αυτα διασταυρωσεις με μεταλλαξεις.

6. grcathens

grcathens PB New Member

Έχεις δίκιο Ανέστη, έγω το έγραψα με την απλή μετάφραση τους στα Ελληνικά...

Φιλικά, Γιάννης

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ακριβως για τον κοκατου πηγα αλλα και για βολτα μιας και ημουν Γλυφαδα.;))

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ανεστη ειδα φωτο στο google και τα λουτινο ειναι οντως red rumped.Τα αλλα ομως τι ειναι?Ειναι πρασινα με κιτρινο και κοκκινο και χουν το ιδιο σωματοτυπο με τ αλλα.Πως ξεχωριζουμε το φυλο σ αυτα τα πουλια?Καπως ετσι δλδ

Συνημμένα Αρχεία:

9. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Μήπως τα άλλα είναι κακαρίκια?Γιατί εγώ δε μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά τα δυο είδη.(κακαρίκια και ωδικά)

10. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Από περιέργεια Φώτη μήπως είδες πόσο είχε τους μονκ? (Σόρι για το οφ τόπικ)

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οχι..

Αν θες στειλε μου πμ να σου δωσω το τηλ να παρεις.

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ααα σωστα.Παιζει κι αυτο...Τωρα δεν ξερω τι ειναι.:D

13. grcathens

grcathens PB New Member

Νομίζω ότι είναι red rumped, από τον τρόπο που στέκονται, τα κακαρίκια είναι πιο σκυφτά...(νομίζω)

Φιλικά, Γιάννης

14. giann

giann PB New Member

Φώτη στο πετ σοπ αυτό πρόσεξες αν έχει ζεμπράκια??
    Που ακριβώς είναι στη Βουλιαγμένης?Ξέρεις το τηλέφωνο?Αν θες στέιλε μου π.μ.

15. Φοίβος

Aφου βρε Φωτη στη φωτο που εβαλες λεει τι ειναι...:D

Δειτε κι εδω στη φωτο ποσους πολλους χρωματισμους μπορουν να εχουν. Φαντασου οτι αν διασταυρωσεις καποια απο τα πολυχρωμα μπορουν αν προκυψουν απογονοι με διαφορα χρωματα οπως και τα αλλα 2 που ειδες στο μαγαζι.

Σε αυτη τη σελιδα μπορειτε να δειτε επισης διαφορους χρωματισμους οπως και καποιους οπως λεει "σπανιους" στο τελος της σελιδας.
    http://www.solwayparrotclub.co.uk/breeds__their_needs_red_rumps1.htm

Συνημμένα Αρχεία:

16. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ανεστη το ξερω οτι το λεει αλλα βλεποντας τα λουτινο red rumped ειναι ιδια με τα κακαρικια.Πως τα ξεχωριζουμε?

17. Φοίβος

Φωτη μπορει να μοιαζουν καπως αλλα εμενα δεν μου φαινονται ιδια. :) Τα λουτινο κακαρικια εχουν και αυτο το κοκκινο σημαδι κοντα στα ματια και αλλο σχημα στο κεφαλι και αλλο στησιμο οπως στεκονται.

18. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Ο Ρόκο ευχαριστεί και ανταποδίδει!:D Πράγματι Φώτη ο κοκατού είναι αξιολάτρευτος! Και, τουλάχιστον απ' ότι φαίνεται στις φωτό, τα πουλιά είναι αρκετά περιποιημένα!

19. mariah

mariah PB Member

Πολυ καλα ολα τα πουλακια,ειδικα ο κοκατου,τα μονκακια και τα Lovebirds παραταγμενα!Μακαρι το συγκεκριμενο πετ σοπ να μην αποκτησει τη φημη του αλλου και να διατηρησει ολα τα πουλια ετσι οπως ειναι τωρα.

20. melagio80

melagio80 PB Member

Σε αυτο το πετ ειχα παει κ εγω κ ρωτουσα τις τιμες απο τα μονκ και τα σενεγαλακια...για τα μονκ μου ειπε,για τον σενεγαλη με εγραψε κανονικα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...