Επιπρόσθετος φωτισμός σε εκτροφείο

Συζήτηση με θέμα Επιπρόσθετος φωτισμός σε εκτροφείο, που ξεκίνησε από an.nicolaou, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 8 Οκτ 2015.

1. an.nicolaou

an.nicolaou PB New Member

Καλησπέρα παιδιά. βρίσκομαι στη διαδικασία να θερμομονοσω το εκτροφείο μου αλλά και να προσθέσω φωτισμό. ο φωτισμός θα μπει για να δυναμώσει το φυσικό φωτισμό ο οποίος δεν είναι αρκετός.
    θα τοποθετήσω μια φλορεντζα τεσσάρων ποδόν στην οροφή και επιπλεον θα βάλω ταινία Led 5050 στην πλάτη ψηλά ( στο τέλι ) κάθε ζευγαρόστρας. στις ζευγαρόστρες θα βάλω από 3 μέχρι 9 Led ανάλογα με το πόσο θέλω να ενισχύσω το φωτισμό.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Προφανώς θα έχεις λύσει το πρόβλημα που υπάρχει στις κλειστές εκτροφές με τις ακτίνες uva - uvb.

3. an.nicolaou

μπαίνει φως αλλά όχι αρκετό. μπαίνει και ήλιος. Έτσι δεν είναι κλειστό εκτροφείο με το σκεπτικό υπόγειο

4. misalouris

Μιλάμε λοιπόν για μικτό φωτισμό.
    Αν καλύπτονται οι απαιτήσεις στον οργανισμό των πουλιών τότε καλώς σχεδιάζεις όσα σχεδιάζεις, αν όχι ... πρέπει να τον μελετήσεις από την αρχή.

5. an.nicolaou

διάβασα αρκετά. χρησιμοποιώ τον χώρο αυτό τα τελευταία 5 χρόνια μόνο με φυσικό φωτισμό. λόγο του ότι δεν είναι αρκετός θα τον ενισχύσω. Η φλορεντζα στην οροφή δεν καλύπτει ιδιαίτερα στα χαμηλά επίπεδα. βάζοντας Led στο πίσω τέλι των κλουβιών θα ενισχύσω το φωτισμό. το μόνο που δεν βρήκα είναι αν τα Led θα επηρεάσουν τις φωλιές στο πίσω τέλι του κλουβιού. τις εξωτερικές φωλιές στη πρόσοψη σίγουρα δεν επηρεάζονται.

6. misalouris

Πώς δηλαδή επηρεάσουν τις φωλιές?

7. an.nicolaou

εννοώ τις καναρινες που θα είναι στις φωλιές. στη πρόσοψη οι εξωτερικές φωλιές θα έχουν απόσταση 35 εκατοστά από τα Led, ενώ οι πίσω εσωτερικές φωλιές θα είναι κάτω από τα Led στο ίδιο τέλι.

8. misalouris

Να φροντίσεις να υπάρχει διάχυση στο φως και όλα θα πάνε καλά.
    Όχι πολύ και συγκεντρωμένο φωτισμό.

9. an.nicolaou

Έχω αγοράσει την πιο αραιά ταινία Led. Υπάρχουν 150, 300,600 Led στα 5 μέτρα. Έχω αγοράσει τα 150 Led.

10. misalouris

Δεν είμαι ειδικός και συνεπώς δε με βοηθά αυτό.
    Ποια είναι η ισχύς της ταινίας ώστε να την αναγάγουμε ανά led?

11. an.nicolaou

7.2w per meter, 30led per meter, 5050smd led strip cool white .

12. misalouris

Κατά συνέπεια θα έχεις 0,24w ανά led... που στην καλύτερη θα είναι 2,16w ανά κλωβό...
    Φρονείς πως αυτός ο φωτισμός σου φτάνει?

13. an.nicolaou

πόσο φωτισμό χρειαζόμαστε αν κλουβί;

14. misalouris

Στα δικά σου δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω και το φυσικό φωτισμό που μπαίνει στο χώρο σου.
    Για όλα τα άλλα γίνεται αναφορά στο άρθρο.

15. an.nicolaou

Αύριο θα σας δω τις διαστάσεις του εκτροφείου αλλά και των παραθύρων

16. theodr

theodr PB Member

Θα βοηθουσε να βαλεις φωτογραφιες

17. an.nicolaou

Ο χώρος μου είναι 3.5×3.7 μέτρα. νότια έχω ένα παράθυρο 1.1 χ 1.1 μέτρα. δυτικά έχω μία πόρτα .9 χ 1.9 μέτρα και ένα παράθυρο. 8 χ1.1 μέτρα. εσωτερικά έχω ακόμα μία πόρτα που ενώνεται με άλλο δωμάτιο που έχει παράθυρο. πως ανεβάζω φωτογραφίες;

111900.jpg 222900.jpg 444900.jpg 333900-min.jpg 555900-min.jpg

18. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι φωτογραφίες ανέβηκαν. ^

19. an.nicolaou

είναι εμφανές που αντιμετωπίζω το πρόβλημα. φαίνεται ξεκάθαρα στη πρώτη φωτογραφία. στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ότι ο φωτισμός είναι ικανοποιητικος αλλά σκέφτομαι να ενισχύσω τα κάτω κλουβιά με Led. Επίσης ίσως βάλω και σε κάποια άλλα κλουβιά στο κέντρο γιατί όταν βάλω τα διαχωριστικά θα λιγοστεψει ο φωτισμός

20. misalouris

Σε καμία φωτογραφία από τις παραπάνω ..... δεν παρουσιάζεται ο επιθυμητός φωτισμός για τη σωστή αναπαραγωγή πτηνών.... Με εξαίρεση ίσως κάποια σημεία μπροστά ακριβώς από τα ανοίγματα.
    Ο σωστός φωτισμός κατά τη γνώμη μου μπορεί να παρομοιαστεί μόνο με μια φωτεινή ανοιξιάτικη και λαμπερή μέρα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...