Επιπλέον δάχτυλο σε καρδερινοκάναρο

Συζήτηση με θέμα Επιπλέον δάχτυλο σε καρδερινοκάναρο, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Ιουν 2015.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Παιδιά ένα καρδερινοκαναρο μου έχει ένα επιπλέον δάχτυλο το οποίο ξεκινά από το πίσω του δάχτυλο (θα βάλω φότο μάλλον μεθαύριο γτ είμαι μακριά) και σκέφτηκα να το πάω σε ειδικό να το κόψει αλλά παρατήρησα πω έχει αίμα και το νύχι του μεγαλώνει άρα δεν είναι νεκρομένο. Χρειάζεται να κάνω κάτι ή δεν θα του δημιουργήσει πρόβλημα; (προς το παρόν δεν έχει γίνει κάτι στην υγεία του εξαιτίας του δαχτύλου)

2. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα, και μερικα σκυλια εχουν "παρανυχο" και ισα ισα λενε πως ειναι πιο δυνατα. Φυσικα αλλο σκυλος αλλο πουλι αλλα και παλι δεν νομιζω να εχει προβλημα

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

οκ ευχαριστώ;)

4. billdere

billdere PB Member

Ποσο χρονων ειναι το καρδερινοκαναρο σου?
    Ανεβασε φωτογραφια ωστε να το δουμε καποια στιγμη και να σου πουμε με σιγουρια..

*Εγω εχω δει απο ποδαγγρα να βγαζει εξτρα δαχτυλο..

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Βάλε φωτό!

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα χρειαστει να δουμε φωτογραφια για να μπορουμε να σου πουμε αν "διατρεχει κινδυνο" με την εννοια του να πιαστει καπου πιο ευκολα.

Απο κει και περα, στα σκυλια αυτο το εξτρα ειναι αχρηστο και μαλλον επικιδυνο αναλογα με το χωρο..Εγω αναγκαστηκα να του τα αφαιρεσω του ενος, διοτι μου πιαστηκε το μικρο νυχι που ειχε εκει και αιμοραγουσε ασταματητα.

7. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Το καρδερινοκάναρο είναι 1 χρονών και το δάχτυλο το είχε απο τη γέννηση του σύμφωνα με τον εκτροφέα. Θα βάλω φοτο μεθαύριο γιατί τώρα βρίσκομαι στο χωριό. Πάντως στο δάχτυλο κυκλοφορεί αίμα και το νύχι μεγαλώνει άρα δεν είναι νεκρό...

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δηλαδή πάμε για πενταδάχτυλο πουλί?
    Τέλεια... ας το δούμε κι αυτό!!!

9. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Μωρε και με 3 φτερουγες θα δουμε σε λιγο

10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν έχει πρόβλημα ...είναι ''βασιλικό'' καρδερινοκάναρο (όπως λένε για τους εξαδάχτυλους γαλαζοαίματους ...χαχα)

11. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Χαχαχα, μαλλον ετσι ειναι

12. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Από φωνή τι λέει ..άσε τα δάχτυλα ...

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλέ φώτο θα δούμε? :p

14. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλε το παιδι ειναι στο χωριο, περιμενε!

15. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Είχα πριν χρόνια μια ράτσα νανάκια.......τα περισσότερα είχαν τα πίσω δάχτυλα διπλά. Μερικά δε κοκοράκια όταν έβγαιναν από το αυγό είχαν ακριβώς πάνω από το σημείο που αργότερα βγαίνει το πίσω νύχι ένα πολύ λεπτό δάχτυλο το οποίο μεγάλωνε πολύ γρήγορα και μετά από 2 μήνες περίπου είχε φτάσει τους 5 πόντους και κάποια στιγμή έσπαζε-ακρωτηριαζόταν.
    Στο βίντεο αν και είναι χάλια από ανάλυση σε πλήρη οθόνη ίσως δείτε (φανταστείτε:)) το πίσω διπλό δάχτυλο

http://vid1120.photobucket.com/albums/l485/dim9223/Videos -photos/0509_172944_zps0d172df0.mp4

16. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Χαχα είδες όλα τα έχουμε:p
    Κάθε μέρα το καμαρώνω απο το πρωί και λέει και καρδερίνα...
    Αύριο Αλίκη θα προσπαθήσω αλλά λίγο δύσκολα γιατί θα γυρίσω αργά από το χωριό... Μάλλον μεθαύριο θα βάλω.:thumbsup:

17. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Παιδιά να και μια φώτο... Αυτή η φώτο είναι παλιά πλέον το πουλί έχει απαλαχθεί από αυτά τα άσπρα με απαλό μασαζ... Έβγαλα καινούργια φωτογραφία αλλά δε μπορούσα να την βάλω στον υπολογιστή για κάποιο λόγω...
    11647280_860389374016863_169298351_n.jpg

18. billdere

billdere PB Member

Βαλε μας και μια τωρινη γιατι εδω εχεις προβλημα..
    Μηπως το ειχες αφησει καιρο με την ποδαγγρα?

19. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Θα προσπαθήσω αλλά ο υπ μου είναι λίγο κουκου και δε μπορώ να περάσω τις φώτο. Δεν είναι ποδάγρα είναι μύκητας αλλά δεν τον έχει πια... :thumbsup:;)

20. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλύτερα να αφήσεις προς το παρόν την προσπάθεια και να κοιτάξεις να βρεις κρέμα epithol για καθημερινές τακτικές εντριβές των ποδιών προκειμένου να απομακρυνθούν όλα όσα βασανίζουν τα πόδια του και βάζουν σε ρίσκο την υγεία του.
    Σε μερικές βδομάδες θα είναι αγνώριστα όμορφα... Καλή επιτυχία.
    Αν τώρα όπως λες έχει εξαφανιστεί... βάλε μια φωτό να δούμε πως είναι τώρα.
    Οι παλιές μας μπερδεύουν... εμένα σίγουρα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...