Επιλογη εσωτερικης ή εξωτερικης φωλιας για καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Επιλογη εσωτερικης ή εξωτερικης φωλιας για καναρινια;, που ξεκίνησε από giannis30, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Φεβ 2009.

1. giannis30

giannis30 PB New Member

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσο αφορα την επιλογη φωλιας εσωτερικης-εξωτερικης σε ενα ζευγαρι και με τι κρητιρια(δηλαδη πρωταρα καναρα,τυπος κλουβιου,τυπος καναρινιου)
    Ο λογος του θεματος αυτου ειναι οτι σε ενα ζευγαρι που ειχα βαλει περσι,πρωταρα καναρα, ειχα βαλει εξωτερικη φωλια και ενω μαζευε συνεχεια νημα,το κουβαλουσε απο δω κ κει,δεν το εβαζε στην φωλια με τιποτα:confused:.Στην αρχη νομιζα οτι το πουλι δεν ηταν ετοιμο και τα εβγαζα ολα εξω.Μετα απο 3-4 μερες τα εβαζα ξανα αλλα το ιδιο σκηνικο.Αυτο εγινε 2 φορες.Στην 3 φορα εβαλα εσωτερικη και μεσα σε 4 ωρες η φωλια ηταν ετοιμη!
    Φετος εβαλα το ιδιο ζευγαρι και εβαλα και τις 2 φωλιες με διαφορα 3 ημερων και με πρωτη την εξωτερικη που την απαξιωσε κανονικα!Μολις εβαλα την εσωτερικη επιασε κατευθειαν δουλεια!:)

Θα ηθελα την γνωμη σας σε τετοιου ειδους καταστασεις και πως θα αντιδρουσατε σε αναλογη κατασταση.
    Συγνωμη αν σας κουρασα... .

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Εγώ νομίζω ότι ο τύπος της φωλιάς που θα βάλουμε εξαρτάται από τα πουλιά...τι θα τα βολέψει καλύτερα και ποια θα προτιμησουν. ;)

Μπορούμε να βάζουμε μια εσωτερική και μια εξωτερική, ώστε να δούμε ποια θα προτιμήσουν! :)

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: Ζευγάρωμα καναρινιών

3. giannis30

giannis30 PB New Member

Ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι αν η καναρα ειναι πρωταρα ειναι πιο ευκολα να προσαρμοστει σε μια εσωτερικη φωλια.Την επομενη χρονια που σαφως εχει αποκτησει καποια εμπειρια της βαζουμε εξωτερικη.Και να πω την αληθεια και εγω αυτο πιστευα μεχρι που ηρθε η στιγμη να ζησω την αντιθετη πλευρα.

4. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Τα καναρινια εχουν μια ιδιαιτερη προτιμισει στη εσωτερικη φωλια γιατι νιωθουν περισσοτερη ασφαλεια.Αυτο δε σημαινει οτι δε θα κανουν φωλια σε εξωτερικη .Εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθε πουλιου.Θεωρητικα κανουν πιο ευκολα φωλια σε εσωτερικη ομως η εξωτερικη εχει πολλα πλεονεκτηματα καθως μπορεις ευκολα να παιρνεις αυγα ακομα και να ταιζεις νεοσσους αν παει κατι στραβα.Ολα αυτα δεν τα κανεις ευκολα στην εσωτερικη.Γιαυτο προτιμισε εξωτερικες και πιεσε λιγο την κατασταση ωστε και τα πουλια να τις δεχτουν.Βεβαια η επιλογη εχει να κανει και απο τη ζευγαρωστρα που εχεις.Δεν εχουν ολες την δυνατοτητα να προσαρμοσεις εξωτερικη φωλια.Γιαυτο οταν χρειαστει να αγορασεις καινουριο εξοπλισμο διαλεξε τη ζευγαρωστρα που μπορεις να προσαρμοσεις εξωτερικη φωλια.
    Εγω χρησιμοποιω εσωτερικη φωλια λογω του οτι ζευγαρωνω σε εξωτερικο χωρο και για να μη παει κατι στραβο οπως διαφυγη πουλιου δε χρησιμοποιω εξωτερικες.Εχω φροντισει ομως ολες οι ζευγαρωστρες μου να περνουν εξωτερικη φωλια ωστε οταν αποκτησω καποια στιγμη ενα χωρο για να στεγασω τα πουλια να μπορω να χρησιμοποιησω τις εξωτερικες

5. giannis30

giannis30 PB New Member

Ειναι γνωστο το οτι οι εξωτερικες φωλιες εχουν πολλα πλεονεκτηματα και σαφως τις προτιμω αλλα στην πιο πανω περιπτωση νομιζω οτι δεν εχω και πολλα περιθωρια πιεσης οπως μου γραφεις φιλε θοδωρη.Το καλο της υποθεσης ειναι οτι ευτυχως τα κλουβια μου παιρνουν εξωτερικη φωλια,αλλα το θεμα ειναι τι θελουν και τα πουλια.
    Οταν λες να "πιεσω λιγο" τι εννοεις?

Υ.Γ.Γρηγορη σε ευχαριστω για το ποστ.Ειναι διαφωτιστικο.

6. giannis30

giannis30 PB New Member

Σε καποιο ποστ διαβασα οτι οι κλειστου τυπου εξωτερικες φωλιες ειναι πιο θελητες απο τα πουλια μιας και εκει νιωθουν περισσοτερη σιγουρια σε σχεση με τις εσωτερικες που ειναι εκτεθημενες απο παντου.Τελικα το θεμα ειναι που θελει η καναρα να κανει φωλια.Νομιζω οτι με το αλλαζει σκηνικα η καναρα καθε χρονο(δηλ. φετος εσωτερικη του χρουνου εξωτερικη)μονο καλο δεν μπορει να κανει.Ειμαι της αποψης οτι εαν δινουμε αυτο που το ιδιο πουλι εχει επιλεξει,τοτε καθε φορα θα γινεται ολο και καλυτερη.

7. sainer

sainer PB New Member

εγω βαζω παντα εξωτερικες και δεν ειχα ποτε προβλημα.

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η σωστή προετοιμασία είναι εκείνη
    που θα βαρύνει, στην επιτυχία μιας εκτροφικής περιόδου.
    Σπάνια,θάλεγα μάλιστα, πάρα πολύ σπάνια μια σωστά
    προετοιμασμένη κανάρα,που έχει δίπλα της ένα αρσενικό
    το ίδιο καλά προετοιμασμένο,θα έχει αντιρήσεις να φτιάξει
    την φωλιά της σε εξωτερική θήκη.

9. jk21

jk21 PB Member Article Writer

δοκιμασε να φτιαξεις και να βαλεις χαρτονενιο <<καλυμα>> εξωτερικα της εξωτερικης φωλιας.σκεψου ενα κουτι στο μεγεθος του πανω περιβληματος της φωλιας το οποιο δεν θα εχει πατο και μια πλαινη πλευρα ωστε να <<ντυνει>> κατα καποιο τροπο τη φωλια.αυτο θα την κανει να νοιωσει ασφαλεστερα .το εχω δοκιμασει.
    η εξωτερικη φωλια κατα τη γνωμη μου και απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι καλυτερο αν θελουμε να αλλαζουμε με πλαστικα τα αυγα ή να επεμβαινουμε αν κατι συμβει στα πουλακια;))

10. giannis30

giannis30 PB New Member

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε jk21.Η αφορμη του θεματος ειναι η αρνηση μιας καναρας μου να κατσει σε εξωτερικη φωλια.Ειχα δοκιμασει διαφορες ΄παραλαγες' στην εξωτερικη φωλια αλλα δεν την επειθα με τιποτα!Τι χαρτονια (οπως λες) εβαλα,τι ψευτικα κλαδακια,τι θεση στο κλουβι αλλαξα,τι τσοχα,τι καλαθακι εκεινη τιποτα!Μολις εβαλα εσωτερικη,μεσα σε λιγες ωρες εστρωνε φωλια.
    Οσο αφορα την προετοιμασια που γραφει ο Μακης,συμφωνω μαζι του αλλα αν δεν ηταν καλα προετοιμασμενη δεν θα εφτιαχνε ουτε στην εσωτερικη,σωστα?
    Τελικα νομιζω οτι το συγκεκριμενο ζευγαρι δεν θα αλλαξει τις συνηθειες του.Δεν με πειραζει μιας και μου χαριζει ομορφα και υγιεις πουλακια!Νομιζω οτι αυτο μετραει πιο πολυ...

11. magnet1

magnet1 PB New Member

παλιοτερα χρησιμοποιουσα κ εγω εξωτερικες φωλιες. σπανια ειχα προβληματα. εδω και καποια χρονια ομως βαζω εσωτερικες. νομιζω ειναι καλητερα. νοιοθουν πιο ανετα τα πουλια. ειναι μεσα στο χωρο τους. οι γονεις μπορουν να ταισουν ευκολα και τα πιο αδυναμα πουλια απ ολες τις πλευρες τις φωλιας.
    επισεις το ζευγαρωμα γινετε πολλες φορες πανω στη φωλια κ με την εσωτερικη εχουμε μεγαλυτερη επιτυχια.
    το μονο μειονεκτημα σε αυτες τις φωλιες ειναι οτι αν δεν ειναι η καναρα καθησμενη στη φωλια κ εχει αυγα, και υπαρχουν ακομα οι νεοσοι απ την προηγουμενη γεννα υπαρχει μεγαλος κινδηνος να σπασουν τα αυγα.

12. mgerom

Σας διαβεβαιώ οτι δεν προσπάθησα καθόλου για
    να τις πείσω.Είναι όλες κανάρες του 2008.

Συνημμένα Αρχεία:

13. mgerom

... η συνέχεια

Συνημμένα Αρχεία:

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υπάρχουν πάντως και μερικές δύστροπες κανάρες. Μου έχει τύχει περίπτωση μιας, η οποία ξεκινούσε το χτίσιμο και χαλούσε τη φωλιά ίσως και δέκα φορές τη μέρα. Αυτό γινόταν για μερικές μέρες μέχρι που της έβαλα εσωτερική φωλιά την οποία τελείωσε σε μισή ώρα. :)

15. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

-Οι καναρες ειναι δικης σου εκτροφης που γεννηθηκαν εξισου σε τετοιες φωλιες ή καινουριες?
    -Βλεπω φετος και μωζαικ καλη επιτυχια
    -Απο το ζευγαρι κιτρινο λιποχρωμικο με αχατινα τι περιμενεις να πετυχεις?Να δημιουργησεις φορεις αχατη?

16. mgerom

Μόνο τα κόκκινα και τα λευκά είναι δικής μου παραγωγής.
    Τα μωσαικά και τα οπάλ είναι φετινή αγορά.
    Δεν υπάρχει θέμα με τις εξωτερικές φωλιές,ιδιαίτερα αν υπάρχει τσόχα.
    Νομίζω οτι κάποιες δύσκολες κανάρες πάντα θα υπάρχουν σαν εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.:)
    Το κίτρινο με την αχατίνα τα έβαλα μαζί μόνον απο την επιμονή τους.
    Είχαν τρελλό και απο απόσταση έρωτα.:D:p;))
    Βέβαια δεν θα ήταν αυτό αρκετό τελικά, αν δεν ήθελα
    να πάρω θηλυκά απο αυτό το πουλάκι που η μητέρα της ήταν
    εκπληκτική παραμάννα για 6 χρόνια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...