Επιλογή κλουβιού για Budgerigar

Συζήτηση με θέμα Επιλογή κλουβιού για Budgerigar, που ξεκίνησε από xaris1965, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 7 Φεβ 2009.

1. xaris1965

xaris1965 PB New Member

Kαλησπέρα σε όλους/ες. Από την περασμένη εβδομάδα ένα ζευγάρι μωρά Βudgerigar μοιράζονται τις ζωούλες τους μαζί μας. Ειναι πολύ γλυκά . Επειδή θα τους αλλάξω κλουβί τι να προτιμήσω βαμμένο ή άβαφο; Αν άβαφο, επινικελωμένο(ασημί) ή επιχρωμιωμένο (χρυσαφί); ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ΄ΑΥΤΑ:)

2. mariah

mariah PB Member

3. xaris1965

xaris1965 PB New Member

Ευχαριστώ, mariah αλλά το έχω ήδη διαβάσει! Είναι όμως λίγο ασαφές επί του θέματος.

4. mariah

mariah PB Member

Αυτο που ξερω ειναι οτι επειδη οι παπαγαλοι ραμφιζουν τα καγκελα καλο ειναι να παρεις ενα κλουβι χωρις χρωμα πχ ασπρο.Μελλοντικα θα φυγει το χρωμα και θα σκουριασει και ειναι επικινδυνο για την υγεια των πουλιων.Εγω για τα δικα μου Lovebirds εχω παρει ενα ασημι χωρις χρωμα.

5. mlt

mlt PB New Member

Καλημέρα
    Το δικό μου ζευγάρι το έχω σε ανοξείδωτο (ασημί) παραλληλόγραμμο κλουβί, διαστάσεων 60x45x50 (μήκος, πλάτος, ύψος) με συρτάρι από ανοξείδωτη λαμαρίνα. Κόστος 50€
    Πολύ γερή κατασκευή και έχω αφαιρέσει με κόφτη το πλέγμα της βάσης (δεν κατεβαίνουν ποτέ στον πάτο του κλουβιού τα πουλιά μου)
    Στρώνω πάνω στο συρτάρι μισό τραπεζομάντιλο μιάς χρήσης. (Αυτά που βάζουν στις ταβέρνες και στα ουζερί). Το τραπεζομάντιλο έχει από πάνω χαρτί απορροφητικό, ενώ από κάτω πλαστικό. Έτσι δεν περνάει τίποτα πάνω στην λαμαρίνα του συρταριού.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Χάρη, δεν έχει τοσο σημασία αν θα είναι ασημί ή χρυσό,νομιζω οτι και τα δυο είναι εξ ίσου καταλληλα σαν υλικό κατασκευής. Εκείνο που πρέπει να προσέξεις ειναι να είναι ευρύχωρο και άνετο και τους προσφέρει δυνατότητες για σκαρφάλωμα, πέταγμα και πολύυυυυυυυυυυυυυ παιχνίδι!

7. xaris1965

xaris1965 PB New Member

Οι συμβουλές σαςείναι πολύ χρήσιμες. Σας ευχαρ4ιστώ πολύ όλες/ους!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...