Επιλογή είδους πτηνού για κτήμα

Συζήτηση με θέμα Επιλογή είδους πτηνού για κτήμα, που ξεκίνησε από jim11, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 17 Ιουλ 2014.

1. jim11

jim11 PB New Member

Παιδιά έχω λοιπόν το κτήμα μου και εγώ και έχω σε χώρο 2 στρ βοσκής και 30 τμ μέτρων κοτέτσι, 90 κότες μικρές και μεγάλες.θα θέλαμε λοιπόν εκτός απο κότες να εμπλουτίσουμε το κτήμα και με άλλα είδη.
    Η βοήθεια που ζητάω απο εσάς ειναι να μου προτείνετε είδη πτηνών που θα μπορούσα να βάλω μαζί με τις κότες , με βασικό δεδομένο οτι ας πούμε χήνες και πάπιες θέλουν λιμνούλες και νερά που δεν υπάρχουν στο κτήμα, και είναι κρίμα να ταλαιπωρούμε τα ζώα στην ξηρασία.Περιμένω προτάσεις ευχαριστώ.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπορείς να βάλεις ορτύκια και κουνέλια κατ' αρχήν το εύκολο.

3. jim11

jim11 PB New Member

Για βάλε μου και δύσκολα Μαρία !

4. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Ελεύθερες μόνο γαλοπούλες και αυτές με κομμένα φτερά γιατι αν τρομάξουν ....θα τις ψάχνεις.
    Όλα τα άλλα είδη, όπως πέρδικες , ορτύκια, κουνέλια κλπ κλπ σε κλούβες.

5. jim11

jim11 PB New Member

Τα 2 στρ. περιφραγμένα Δημήτρη με 1,60 σίτα.

6. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Οι γαλοπούλες και οι φραγκόκοτες αν τρομάξουν μπορεί να σηκωθούν μέχρι και 4-5 μέτρα ύψος αν δεν είναι κομμένα τα φτερά τους. Το έπαθα με γαλοπούλες......τρόμαξαν από δυνατό μπουμπούνισμα!

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οι χηνες και οι παπιες παντως δεν θελουν απαραιτητα λιμνη για να ειναι ευτυχισμενες. Σιγουρα αγαπουν το νερο αλλα δεν βασανιζονται χωρις να εχουν νερο για μπανιο.

8. mousepad

mousepad PB New Member

Τα κουνέλια θέλουν πολυ καθάρισμα!

9. pe.di.

pe.di. PB New Member

Ένα ζευγάρι χήνες θα είναι και καλοί φύλακες.

10. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Χήνες , φραγκόκοτες και ορτύκια ...

11. jim11

jim11 PB New Member

Καλημέρα φίλε μου ,ήθελα να σε ρωτήσω τι κότες έχεις..

Άννα συγνώμη για το "φίλος"...

12. mousepad

mousepad PB New Member

Καλημέρα.

Δεν ξέρω απο ράτσες. Τα δικά μου τα εχω βγάλει από αυγα με κλωσσομηχανή.

13. Nbah

Nbah PB New Member

Τελικά έβαλες κάτι άλλο??

14. BullsEye

BullsEye PB New Member

Βάλε φασιανούς αλλά σε κλούβες. Μου αρέσουν πολύ αυτά τα πουλιά....

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όταν υπάρχει ο χώρος (εξαιρετικά δύσκολο για πολλούς) το επόμενο που θα συνεκτιμηθεί για την φιλοξενία νέου είδους ή ειδών έχει να κάνει αυστηρά με την υποδομή και τη συμβίωση με τα είδη υπάρχοντα ζώα.... και εξηγώ
    Αν βάλεις ορτύκια ή φασιανούς (πανέμορφα και τα δυο) θα χρειαστείς οπωσδήποτε κλειστό, περιφραγμένο από όλες τις πλευρές χώρο, μια και αυτά τα τα δύο δεν έχουν χάσει την πτητική τους ικανότητα... το αντίθετο μάλιστα... πετούν θαυμάσια...
    Για να βάλεις κουνέλια και για να μην ξεφύγουν από το σκάψιμο (θα γεμίσουν με τρύπες όλο το χώρο) απαιτείται ειδικό υπόστρωμα με πέτρες 50-60 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια που δεν θα τα επιτρέπει να σκάψουν βαθύτερα ή έξω από τα όρια του χώρου.
    Οι πάπιες και οι χήνες όπως λες ... έχουν απαιτήσεις για νερό... αλλά αυτό δεν είναι και κανόνας ... ούτε και τόσο απαγορευτικό ... Αν θέλεις μπορείς να δημιουργήσεις με ειδικά υλικά μια τεχνητή μικρή λιμνούλα... σχεδόν ανέξοδα... ίσως με λίγο κόπο παραπάνω.
    Οι γαλοπούλες, οι φραγκόκοτες και άλλα είδη - ράτσες από κότες ίσως να αποτελέσουν μια ποιο ήπια λύση για σένα.
    Απλά μας ενημερώνεις αν θες για τις αποφάσεις σου!

16. Nbah

Nbah PB New Member

συνεχίζω λέγοντας οτι εγώ θα έβαζα χήνες... μόνο και μόνο για να μου προσέχουν τις κότες... (το ίδιο έκανα εγώ..) εσυ αποφάσισες τελικά?

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Χήνες respect! καλύτεροι φύλακες και από τα σκυλιά καμιά φορά!

18. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ρε τι μαθαίνουμε? Συναγερμός λοιπόν οι χήνες... δεν το ήξερα.

19. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μου φαίνεται δεν έχετε δει επίθεση από χήνες... Ειδικά αν είναι κοπάδι, τρέχουν φωνάζουν και δαγκώνουν... Ιδανικές για μεγάλα κτήματα!

20. Nbah

Nbah PB New Member

και όχι μόνο συναγερμός.. εγώ ήδη μετράω τρείς φίλους -ες θύματα....μια γάμπα με μελανιά και καρούμπαλο στο καλάμι για ένα μήνα (φίλη), δαγκωνια που μάτωσε σε δυο σημεία στην παλάμη (φίλος) και το τελευταίο δαγκωνια με μελανιά στην κοιλιά (φιλος) :D
    μιλάμε για την τέλεια προστασία...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...