Επιλεξτε παπαγαλο ροζελα

Συζήτηση με θέμα Επιλεξτε παπαγαλο ροζελα, που ξεκίνησε από Tania, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 8 Σεπ 2008.

1. Tania

Tania PB New Member

Οι ροζελες ειναι φιλικο ειδος παπαγαλων προς τους ανθρωπους. Ειναι καταληλες για παιδια και εκπαιδευονται ευκολα.Τη δικη μου την εκπαιδευσα πολυ ευκολα.Να φροντισεται πριν αποκτησετε μια να μαθετε πολλα για αυτην.

2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εγω πάλι έχω αντίθετη γνώμη... Θεωρώ ότι είναι δύσκολη σαν πουλί... Εκτός αν την πάρεις απο μωρό. Πιο κατάλληλο είδος ειδικά για παιδιά... θα πρότεινα ένα κοκατιλάκι. Είναι πιο κοινωνικό και φιλικό. Και γενικά πιο εύκολο σαν πουλάκι...:)

3. Tania

Tania PB New Member

Αυτο ενοω απο μωρο.Απο μεγαλη ηλικια οτι και να παρεις ειναι πολυ δυσκολο να το εκπαιδευσεις.Οσο για τα κοκατιλ ειχα ενα αλλα με αφηνε μονο να του χαιδευω το λομφιο.Δεν καταφερα να το εκπαιδευσω γιατι απλουστατα μια μερα το 'σκασε!:cool:

4. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Kata tin gnomi mou kai analoga me tis gnosis mou, elega i Rosella einai ena apo tous pio diskolo papagalous. Kai den pedi rolo mikro i megalo.
    Ego ida pos mia arseniki Rosella stin periodo anaparagogis skotose alo arseniko. Afta ta poulia stin periodo anaparagogis einai poli epithetiki.

Ti simenei katalili gia pedia ??

5. Tania

Tania PB New Member

Για την περιοδο αναπαραγωγης δεν ξερω.:sorry Αλλα οταν λεω οτι ειναι καταληλες για παιδια ενοω οτι ειχα καποτε ενα παπαγαλο τετοιου ειδους και ηταν πολυ φιλικος μαζι μου.

6. κ για μενα δυσκολες ειναι... εχω 2, αρσενικο κ θυλικο όλο νουμερα ειναι.

7. Tania

Tania PB New Member

Εγω ειχα αρσενικο!Ηταν πολυ καλος και ηρεμος!

8. mariah

mariah PB Member

Μαλλον απ'οτι καταλαβα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του πουλιου!:rolleyes:

9. σιγουρα, κ τι προσπάθειες θα κανουμε εμεις...

10. Tania

Tania PB New Member

Σε αυτο ακριβως αναφερομαι σε αυτο το θεμα!Στο χαρακτηρα της ροζελας!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...