Επικίνδυνο το αυγό;

Συζήτηση με θέμα Επικίνδυνο το αυγό;, που ξεκίνησε από dimichrist, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Σεπ 2015.

1. dimichrist

dimichrist PB New Member

Σε pet shop μου ειπαν να μη δινω αυγο διοτι περιεχει ζωικο λιπος και αυτο πολλες φορες εχει ως αποτελεσμα να κανει καρκινωμα πισω στο ποπουδακι τους.Πρωτη φορα εχω στην κατοχη μου καναρινακι αρα δεν γνωριζω και πολλα πραγματα πανω σ'αυτα....θα με ενδιεφερε να διαβασω και την δικια σας αποψη.

2. ppprc

ppprc PB New Member

Κανει μια χαρα το αυγο. Μην ακους οτι λενε οι πετσοπαδες οι περισσοτεροι δεν ξερουν απο πουλια.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Προσωπικα σου απαντησα στο αλλο θεμα. Δινε, αφοβα αλλα με μετρο. Παχαινει σε υπερβολικη καταναλωση. Δυο φορες την εβδομαδα σε φαση συντηρησης ειναι υπεραρκετο.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θε μου!

Δημήτρη, μην ακούς τέτοια πράγματα. Συνήθως τελειώνοντας αυτή τη φράση οι καταστηματάρχες "δεύτερης κλάσης", προτείνουν στον πελάτη να αγοράσει μια αυγοτροφή από αυτές που πουλάει, οι οποίες είναι φυσικά οι καλύτερες που υπάρχουν γιατί μόνο αυτές δεν προκαλούν καρκινώματα στα ποπουδάκια των καναρινιών.

Υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος πληροφοριών στο PetBirds, που αν ασχοληθείς δεν θα σου μείνει καμιά απορία. Ξεκίνησε φροντίζοντας να παρέχεις μια σωστή διατροφή στο καναρίνι σου και βάλε το αυγό στη διατροφή του τις περιόδους που είναι απαραίτητο (πρωτεΐνη). Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

5. dimichrist

dimichrist PB New Member

Σ'ευχαριστώ πολύ Σταύρο για την απάντηση σου.Μια διόρθωση εντελως φιλικά,,,,ειμαι η Δήμητρα και όχι ο Δημήτρης ☺

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ουπς. :)

7. Sylvia

Sylvia PB New Member

χαχαχα το "ουπς" μου άρεσε! Δεν πειράζει, μικρό το κακό. Γράψε το όνομά σου και στο προφίλ σου για να μην μπερδευόμαστε :p

8. pyroferus

pyroferus PB New Member

Μάλιστα,το ακούσαμε και αυτό!!

9. dimichrist

dimichrist PB New Member

Το έβαλα αν και υπήρχε και το φύλο,,,,για να σας δω τώρα!!!:D

10. Sylvia

Sylvia PB New Member

χαχαχα καλά λες! Εντάξει, νομίζω μας τάπωσες :p

11. Greckos

Greckos PB New Member

Δίνε άφοβα το αυγό. Να είναι καλά βρασμένο. Στο άλλο θέμα με τα sticks σου έγραψα και κάτι άλλο για τα αυγά.
    Εγώ πάντα βραστό αυγό έδινα στα πουλάκια μου.

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύ σωστά ...
    Μια ένσταση για το δύο φορές στη συντήρηση που θεωρώ πως είναι πολύ...
    Αν το πάμε μια φορά από 1/4 του αυγού τη βδομάδα μήπως θα είναι καλύτερα?
    Άστο πάνω μου ...
    Θα σου στείλω το Πάσχα λαμπάδα... για παπούτσια κωλύομαι...

13. pyroferus

pyroferus PB New Member

1/4 του αυγού είναι καλή ποσότητα.

14. theodr

theodr PB Member

Στο βωμό του κέρδους o κάθε πετσοπας που δεν έχει καμία σχεση με πουλιά λέει ότι θέλει. Σκέψου τι θα γινόταν αν ο συγκεκριμένος πετσοπας ειχε κοτούλες και πωλούσε αυγά.

15. pyroferus

pyroferus PB New Member

Φτάνει μόνο να πας σε 5 διαφορετικούς,για να πάρεις 5 διαφορετικές απαντήσεις!

16. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Καρκίνωμα στο ποπουδάκι... :) μάλλον εννοούσε πολύ υπέρβαρα πουλια με λίπωμα στο ουροπήγιο και κάτω μέρος της κοιλιας. Βεβαια δεν είναι καρκίνωμα. Και με σωστή διατροφή και ένα άνετο κλουβί δεν θα έχεις θέμα. Αλλα αν θα δίνεις το αυγό (και γενικά πολύ πρωτεΐνη) σε καθημερινή βάση, και ουσιαστικά στις περιόδους ζωής που δεν χρεάζεται πολύ πρωτεΐνη μπορεί να έχεις σαν αποτέλεσμα αυτό που εννοούσε ο πετσοπάς.

17. Aggeliki.K

Aggeliki.K PB New Member

Δήμητρα καλησπέρα, το καναρινάκι σου δοκίμασε τελικά το αυγό; Το δικό μου δεν έχει τύχει να δοκιμάσει ακόμα γιατί ήμουν σε ενδοιασμούς και εγώ! Πολλά είχα ακούσει και δεν ήξερα τι να πιστέψω.. o_O

18. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν υπάρχει καναρίνι (εκτός σπανίων περιπτώσεων) που να δοκιμάσει το αυγό - καλά βρασμένο και σφικτό - και να μην το τρελάνει.
    Η αρχή ίσως είναι δύσκολη ... αλλά στη συνέχεια πάντα εξαφανίζεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...