Επιθετικοτητα των budgie

Συζήτηση με θέμα Επιθετικοτητα των budgie, που ξεκίνησε από plavos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Απρ 2014.

1. plavos

plavos PB New Member

Παιδια εχω ενα προβλημα.....εχω δυο παπαγαλακια αρσενικα,στην αρχη που τα ειχα παρει δεν ειχαν προβληματα το ενα με το αλλο αλλα τωρα τελευταια ολη την ωρα μαλωνουνε.....σημερα πηγα και πηρα μια θηλυκια και απο την στιγμη που την ειδαν ολη την ωρα μαλωνουν κυνηγιουνται και χτυπιουνται....σκεφτομαι να βγαλω το ενα το αρσενικο απο το κλουβι και να βαλω την θηλυκια μεσα με το αρσενικο αλλα επειδη το πηρα σημερα το θηλυκο μηπως πρεπει να το αφησω μονο του σε καραντινα?

2. Marco

Marco PB New Member

Καλησπέρα Κώστα, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να αφήσεις για λίγο καιρό όπως λές σε καραντίνα το θυληκό για να γνωριστούνε και μετά να τα βάλεις μαζί, και θα ήταν καλύτερο να χωρίσεις τα αρσενικά για να μην υπάρξει κάποιος τραυματισμός

3. plavos

plavos PB New Member

Ευχαριστω πολυ μαρκο ετσι θα κανω.

4. Marco

Marco PB New Member

Βέβαια αν θέλεις μπορείς να περιμένεις να ακούσεις και την γνώμη των ειδικών :) για να είμαστε 100% σίγουροι

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Συμφωνώ με τον Μάρκο, έτσι όπως τα είπε είναι. Το νεοφερμένο θηλυκό πρέπει να μείνει ένα μήνα τουλάχιστον καραντίνα και τα αρσενικά να χωρίσουν γιατί έχουν μπει σε περίοδο οίστρου και γι' αυτό τσακώνονται και μπορεί να αποβεί μοιραίο για κάποιο.
    Δυστυχώς δεν έχουμε ειδικούς, ό,τι ξέρει ο καθένας μας από την πείρα του και ευτυχώς όσο μαθαίνουμε από την πολύτιμη αρθρογραφία του φόρουμ.
    Κώστα μας τα έχεις παρουσιάσει τα παπαγαλάκια σου να σου ευχηθούμε ; :)

6. plavos

plavos PB New Member

Μαρια δεν ανεβασα ακομα φωτο αλλα αυριο θα ανεβασω.. :) θα τα χωρισω οπως μου ειπατε τα πουλακια γιατι σημερα αναγκαστηκα να κλεισω το φως για να σταματησουν να τσακωνονται....α και μια αλλη ερωτηση την περιοδο που ριχνουν τα φτερα τους μπορουν να ζευγαρωσουν?

7. Marco

Marco PB New Member

Δεν ξέρω αν μπορούν , ξέρω πως δεν επιτρέπεται, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρξουν δυσμορφίες και άλλα διάφορα προβλήματα στους νεοσσούς.
    Η περίοδος της πτερόρροιας είναι μία δύσκολη περίοδος για τα πτηνά, δεν θα ήταν καλό να τα επιβαρύνουμε και με νια γέννα :)

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

σωστά τα λέει ο Μάρκος. Η εποχή της πτερόρροιας δεν συμπίπτει με την αναπαραγωγική

9. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

μηπως δεν ριχνουν τα φτερα τους αλλα ειναι ξεπουπουλιασμα απο το μαλωμα? οπως και ναχει παντως χωρισμα και καραντινα για την ωρα και ολα τα αλλα θα ερθουν σε ξεχωριστα κλουβια και κοντα να βλεπονται θα δεις με τον καιρο τι γινετε πως θα τεριαξουν και ισως και ποια μαζι.
    εχουμε γεμησει σε ολους τους τομεις ειδικους! σε αυτο το forum δεν εχω βρει ευτυχως ειδικους αλλα ανθρωπους που εποικηνονουν μετεξι τους και ανταλασουν γνωμες και εμπειριες και ετσι να πηγαινουμε ενα βημα παρακατω .

10. Marco

Marco PB New Member

Καλημέρα, λέγοντας ειδικούς εννοούσα πιο ενημερωμένους..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...