Επιθεση καναρου στα μικρα

Συζήτηση με θέμα Επιθεση καναρου στα μικρα, που ξεκίνησε από panos_har, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Απρ 2014.

1. panos_har

panos_har PB New Member

καλησπερα
    θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που αντιμετωπιζω σημερα, ενα ζευγαρι μου εχει νεοσσους 16-18 ημερων περιπου οι οποιοι εχουν βγει απο την φωλια και τους ταιζει μαμα και μπαμπας κανονικα αλλα σημερα ειδα αιμα στην αμαρα του ενος και του εβαλα μπενταντιν χωρις να ξερω απο τι ειναι οταν το εβαλα ξανα στο κλουβι ειδα τον καναρο να το τσιμπαει ξανα δυνατα στο ιδιο σημειο... αμεσως τους εβαλα διαχωριστικο εχοντας στη μια μερια μαμα και μπαμπα και στην αλλη μωρα. δεν ξερω αν εκανα καλα τι να κανω? μηπως να βγαλω τον αρσενικο και να αφισω καναρα με μικρα? μηπως να μη τα χωρισω καθολου (αν και φοβαμαι θα το τσιμπαει ξανα)?
    καθε απαντηση σας ευπροσδεκτη και πολυ χρησιμη! sos :(

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό να κάνεις. Πέρασε τον από την άλλη μεριά και είναι πολύ πιθανό να τα ταΐζει και αυτός. Να συνεχίσεις όμως να τα παρατηρείς γιατί όπου να 'ναι η κανάρα θα θελήσει να φτιάξει και πάλι φωλιά, οπότε θα αρχίσει να τα μαδάει.

3. panos_har

panos_har PB New Member

καλημερα
    ευχαριστω πολυ σταυρο, τελικα εχω ακομη τα μικρα απο την μια και τους γονεις στην αλλη. τα ταιζουν κανονικα και οι δυο γονεις και ζευγαρωνουν ολη μερα σημερα... θα τα αφησω ετσι μεχρι 28-30 ημερων μεχρι να τα παω σε αλλο κλουβι με τα υπολοιπα μικρα... λογικα η θυληκια θα κανει συντομα φωλια ξανα... ενα μεγαλο προβλημα βεβαια αυτων των ημερων ειναι το πασχα που θα πρεπει να λειψω 3-4 μερες και δεν θα ειμαι εδω να δινω καθημερινα αυγο για να ταιζουν οι γονεις και να τρωνε και οσα ξεκινανε διατροφη μονα τους... υπαρχει καμια λυση γι αυτο?
    ευχαριστω :)

4. grekosdx

grekosdx PB New Member

Αναγκαστικά θα γεμίσεις μερικά ταϊστράκια με αυγοτροφή και θα κάνεις το...σταυρό σου! Δεν γίνεται να αφήσεις τα πουλιά με αυγά 3-4 ημερών. Μπορεί να κάνουν το λάθος να τα φάνε και να πάθουν και τίποτε!

5. panos_har

panos_har PB New Member

ευχαριστω πολυ αλλα μη νομιζεις πως κ να τα αφησω με αυγο τοσες μερες θα παθουν τπτ, θα το φανε ολο απο την πρωτη μερα! :p τρώνε ενα ολοκληρο αυγο σε μιση μερα... οποτε θα βαλω αυγοτροφη και ο θεος βοηθος :)

6. grekosdx

grekosdx PB New Member

χαχαχαχαχα! είναι φαγανά μάλλον! εμένα τρώνε 1 αυγό, μόνο όταν έχουν να ταϊσουν ολόκληρη την....αγέλη! Τώρα που το ζευγάρι ησύχασε και χώρισα τους μικρούς "κανίβαλους" που κλαψούριζαν συνέχεια, τρώνε 1/2 το πολύ και σε συνδυασμό με αυγοτροφή και σπόρους! Σου εύχομαι καλή ευκολία!

7. panos_har

panos_har PB New Member

ευχαριστω ελπιζω να τα καταφερουν και να μην εχω απώλειες ... κ η γκαντεμια ειναι πως υπαρχουν αυγα που ειναι να σκασουν ακριβως μεσα στο τριημερο, πασχαλιατικα :p

8. panos_har

panos_har PB New Member

τελικα καλα λενε πως οταν εμεις κανουμε σχεδια ο θεος γελαει... σημερα το πρωι βλεπω την θυληκια ορθια πανω απο τα αυγα και φουσκωμενη. τα αυγα ηταν παγωμενα τα ανοιξα και ειχαν κ τα 4 πουλακια... η πρωτη μου σκεψη ειναι η ψειρες. μιας και δεν μ εχει τυχει ποτε ομως δεν ειμαι σιγουρος... πηρα το ζευγαρι το ψεκασα με σπρει και το εβαλα σε νεο καθαρο κλουβι, τι αλλο πρεπει να κανω?

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Πάνο έχεις ανοίξει ήδη νέο θέμα για τις ψείρες θα σου απαντήσουμε εκεί... Εδώ είναι διαφορετικό θέμα και καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τους αναγνώστες. :)

10. panos_har

panos_har PB New Member

ναι το νεο θεμα το ανοιξα μετα απο αυτο που εγραψα εδω γτ θεωρησα πως ειναι καλυτερο να φτιαξω νεο θεμα...

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλά έκανες! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...