Επηριαζει τη γονιμοτητα η παχυσαρκία;

27 Ιαν 2008
1.735
76
Αθήνα - Καλλιθέα
γεια σας θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αμα ενα καναρινι ειναι χοντρο αυτο μπορει να επηριασει την γονιμοτητα του;

9 Δεκ 2007
153
6
Ρόδος
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL 078 & T-40
Φίλε Αρη καλησπέρα σήμερα είχα αυτήν την συζήτηση με κάποιον φίλο πως πρέπει δηλαδή να είμαστε προσεκτική στην αναπαραγωγική περίοδο της ποσότητες τροφής που χορηγούμε στα πουλιά για να μην έχουμε αποτελέσματα πάχυνσης και μου εξήγησε ότι αυτό εκτός από πολλά άλλου είδους προβλήματα όπως φτέρωμα φωνή πόσο ακόμα σημαντικό είναι για την γονιμότητα!

27 Ιαν 2008
1.735
76
Αθήνα - Καλλιθέα
το περιεργο με αυτο το καναρινι ειναι οτι μου το χαρισαν ετσι και παρολο που εχει μια κοιλια θαρρεις και ειναι εγγυος τραγουδαει ειναι κινητικος σαν να ειναι ενα κανονικο καναρινι σε παχος.

9 Δεκ 2007
153
6
Ρόδος
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL 078 & T-40
φύσηξε το από κάτω να δεις αν έχει πολύ λίπος και να μας πεις περίπου τι χρώμα έχει η κοιλίτσα
άλλαξε του οπωσδήποτε διατροφή και βάλτο σε πιο μεγάλο κλουβί έτσι ώστε να κινείτε πιο πολύ θα το βοηθήσει να χάσει λίγο πάχος

9 Δεκ 2007
153
6
Ρόδος
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL 078 & T-40
ναι είναι γεμάτο λίπος δίαιτα φίλε ... στην τροφή απομάκρυνε τους λιπαρούς σπόρους και τροφές ακόμα εμπλούτισε την διατροφή με κεχρί .Επίσης εάν μπορείς βγάλε και ανέβασε ακόμα μερικές φώτο ώστε να ξέρουμε ούτι έτσι το πουλάκι είναι χοντρό και έχει λίπος και δεν πάσχει από κάτι άλλο.

gantonopoyl

PB New Member
3 Ιουν 2007
46
3
Κομοτηνή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 027
φιλε το πουλι ειναι παρα πολυ παχυ και ετσι δεν μπορεις να το βαλεις για αναπαραγωγη γιαυτο ξεκινα διαιτα το εννενιντα της εκατο κεχρι οπω ειπαν και τα παιδια ποιο επανω

mgerom

Honored Member
16 Απρ 2006
7.022
412
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Βάλτο σε όσο γίνεται μεγαλύτερο κλουβί
ή σε κλούβα.

gardeline

PB New Member
13 Δεκ 2007
340
11
ATHENS
Μην του δινεις αυγο και φροντισε η τροφη του να ειναι το 90%κεχρι(οπως αναφεραν τα παιδια παραπανω) και βαλ'το σε μεγαλο κλουβι.

kostasnio

PB New Member
12 Δεκ 2007
98
3
N.IRAKLIO
Βάλτο σε μια μεγάλη κλούβα για λίγο, και τροφή μόνο σπόρους με 80% παραπάνω κεχρί στην τροφή που του έδινες.
Μετά βάλτων για αναπαραγωγή γιατί από τη Φώτο φαίνετε ότι είναι έτοιμος.
Καλή επιτυχία να έχεις.