Επηρεαζουν οι σπόροι το χρωματισμο των καναρινιων;

Συζήτηση με θέμα Επηρεαζουν οι σπόροι το χρωματισμο των καναρινιων;, που ξεκίνησε από harris apithanos, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Οκτ 2015.

1. harris apithanos

harris apithanos PB New Member

Παιδια γεια σας. Θα ηθελα να μαθω αν απο τους παρακατω σπορους και καποιων αλλων υλικων που θα αναφερω υπαρχει καποιο που επηρεαζει στο χρωματοσμο των κοκκινων και κοκκινων μοσαικων καναρινιων.
    Ασπρος και μαυρος σπορος μαρουλιου.
    Σπορος γλυκανισου.
    Σπορος τσια.
    Σπορος σουσαμιου.
    Σπορος Κινοα.
    Σπιρουλινα.
    Λιναρι.
    Γυρη μελισσας(bee pollen).
    Μαγια μπυρας χωρις γλουτενη.
    Θα με βοηθουσατε αφανταστα.
    Ευχαριστω εκ των προτερων

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Αρχικά καλώς ήρθες στην φτερωτή μας παρέα! :)

Γενικά οι σπόροι που αποφεύγουμε στα κόκκινα και κόκκινα μωσαικά καναρίνιhttps://petbirds.gr/threads/Τι-αυγοτροφή-δίνουμε-στα-κόκκινα-λιποχρωμικά.18413/#post-185007α είναι το ρούπσεν και η σπιρουλίνα. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν νομίζω πως επηρεάζουν κάπως τον χρωματισμό τους. Για την γύρη δεν ξέρω στα σίγουρα..

Εδώ σου επισυνάπτω μερικά θέματα που μιλάνε για την διατροφή των κόκκινων και κόκκινων μωσαικών καναρινιών:

3. harris apithanos

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Για την σπιρουλινα παντως αλλα ειχα υποψην μου μιας και μου ειπαν οτι δινει πιο λαμπερο κοκκινο στο φτερωμα.

4. koskos

koskos PB New Member

Από τα παραπανω που ανεφερες χρησιμοποιω κια και γυρη.Παρατηρησα ένα κιτρινισμα στα λευκα φτερα των οδηγων των κοκκινων μωσαικων που ισως οφείλονται στην γυρη που εδινα και στις 50 μερες πριν τον χρωματισμο τους.Του χρονου δεν θα δωσω εκεινη την περιοδο η εστω λιγοτερο για να δω αποτελεσματα

5. harris apithanos

Γενικα το κιτρινισμα στους οδηγους οτι και να κανω δεν το γλιτωνω. Αλλες χρονιες ποε δεν εβαζες γυρη και εβαζες τα ιδια υλικα δεντο ειχες?

6. koskos

koskos PB New Member

Ισως να υπηρχε σε λιγοτερο βαθμο δεν θυμαμαι.

7. harris apithanos

Ελπιζω να βρεθει καποιος να μας πει με σιγουρια.

8. sdc

sdc PB Member

Ναι χρωματίζει, γιατί η γύρη έχει προβιταμίνη Α

9. harris apithanos

Προβιταμινη α ισον β καροτενιο αρα ουτε καρροτο δεν πρεπει να δινουμε στα κοκκινα μοσαικα αλλα μονο στα κοκκινα ετσι?

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 10 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...