Επηρεάζει η χορήγηση χρωστικών την αναπαραγωγική διάθεση

Συζήτηση με θέμα Επηρεάζει η χορήγηση χρωστικών την αναπαραγωγική διάθεση, που ξεκίνησε από ChristosR., στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Απρ 2009.

1. ChristosR.

ChristosR. PB New Member

Καλημέρα σε όλους!
    Έχω στη κατοχή μου δύο θηλυκά καναρίνια ενός έτους.Ένα κοκκινόμαυρο έντονο και ένα πιθανότατα πορτοκαλοκίτρινο με προσπάθεια να βαφεί με χρωστικές κόκκινο.Στα δύο καναρίνια έκανα την ίδια προετοιμασία για αναπαραγωγή.Το πρώτο έγινε μάνα τεσσάρων καναρινιών και το δεύτερο δεν έδειξε διάθεση για αναπαραγωγή(ούτε ένα αβγό άσπορο).Το τελευταίο καιρό άρχισε να ρίχνει το πτέρρωμα του και απο πορτοκαλοκόκκινο δείχνει ότι τελικά ήταν μάλλον πορτοκαλοκίτρινο.
    Υποθέτω ότι είχε γίνει προσπάθεια (όχι καλή)βαψίματος με χρωστικές.Ακόμα δεν έχει πυρώσει.
    Είναι δυνατόν να επηρεάζεται η αναπαραγωγική του διάθεση απο τις χρωστικές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Χρήστος

2. Frania

Frania PB Member

Για το ερωτημα που αναφερεις ας σου απαντησουν πιο εμπειρα μελη(προσωπικα δεν θα εδινα ουτε κοκκο απο αυτα τα..παρασκευασματα,προτιμω τις φυσικες καταστασεις)Αλλα ψαξε σχολαστικα τι μπορει να επηρεαζει το πουλι..τροφη-αναλογιες,χρονικη διαρκεια φωτισμου,ανταγωνισμο,καποια αλλαγη φαινομενικα ασημαντη που πιθανον προηγηθηκε?Καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αφου εσύ δεν του δίνεις χρωστικές. :confused: Απο εκείνες που
    πιθανόν να είχε πάρει πρίν 10 μήνες; ΟΧΙ δεν επηρεάζεται απο αυτό.
    Απο την πτερόρροια επηρεάζεται.

4. ChristosR.

ChristosR. PB New Member

Την πτερρόροια την έχει τις τελευταίες 10 ημέρες.Την προετοιμασία τη ξεκίνησα πριν 3 μήνες περίπου.Απλώς συνέκρινα συμπεριφορές δύο πουλιών και μου δημιουργήθηκε το ερώτημα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

5. sainer

sainer PB New Member

απο χρωστικη αποκλειεται να εχεις προβλημα στην αναπαραγωγη αλλα το προβλημα σου ειναι απο την πτερορροια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...