Επειγον Αρρωστη Gloster

Συζήτηση με θέμα Επειγον Αρρωστη Gloster, που ξεκίνησε από vaggelis53, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 27 Μαϊ 2008.

1. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Παιδια SOS...:eek:

Εκανα το λαθος να αγορασω μια πολυ ομορφη θυληκια gloster(σκετο κουκλι!),το εβαλα για ζευγαρωμα χωρις να το "κοιταξω" αφηνοντας το μονο του 1-2 μερες σε ξεχωριστο κλουβι. Το προβλημα ειναι πως:

Την επομενη-δηλαδη σημερα- , αρχισε να στεκεται στο ενα του ποδι! αφου το κοιταξα λεπτομερως ειδα οτι το αριστερο ποδι πανω απο τα δαχτυλα ηταν κοκκινο-σαν απο γδαρσιμο-! Ομως το πουλακι παρουσιαζει κ ελαφρως βραχναδα κ ανασαινει βαρια. Πριν λιγο που το ειδα ειχε καθισει στην πατηθρα με την κοιλια κ βαριαστεναζε! Του εβαλα στο ποδι dactarin αλοιφη και betandin. Επισης του εδωσα κ Aviomycine 5 σταγονες στα 100ml.

Καμια συμβουλη κανεις???

2. zxvt

zxvt PB New Member

Γιατί δεν τη πηγαίνεις στο γιατρό? Νομίζω πως κάτι υπάρχει στη Λάρισα... Είναι σαφώς καλύτερο από το να του δίνεις μόνος σου φάρμακα...

3. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Σας επισυναπτω κ καποιες σχετικες φωτο.

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      83,5 KB
      Προβολές:
      104
    • 1 (1).jpg
      1 (1).jpg
      File size:
      82,7 KB
      Προβολές:
      107
    • 1 (2).jpg
      1 (2).jpg
      File size:
      85,1 KB
      Προβολές:
      117
  4. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

προσφατα εχασα και εγω την καναρα μου (gloster).εισαι σιγουροσ οτι δεν εχει προλαβει να ζευγαρωσει με το αρσενικο?σε ρωταω γιατι η δικια μου ειχε ακριβωσ τα ιδια σημαδια...εκτοσ απο το ποδι..και τελικα πεθανε απο δυστοκια..εαν ειχα μιλησει νωριτερα στο γιατρο θα τησ ειχα δωσει ασβεστιο και μπορει να την ειχα σωσει...το επαθε ξαφνικα?
    σου προτεινω να τη πασ στο γιατρο.μη χανεισ χρονο:(ευχομαι να πανε ολα καλα

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

η καναρα σου εχει ποδαγρα μπορεις να της αγορασεις το επινθολ και να της τριβης τα ποδια με αυτην την αλοιφη για να φυγει η ποδαγρα ,μπορει για αυτο να κρατα μαζεμενα τα ποδια της και απο κατω φαινετε οτι ειναι πολυ πυρωμενη.

6. valantis1

valantis1 PB New Member

Βαγγελη πηγαινετο καλυτερα σε ενα κτηνιατρο. Εχει στη Λαρισα στους 6 δρομους εναν καλο.

7. dimitris

dimitris PB New Member

οπως ειπε και ο αρης η καναρα εχει ποδαγρα .
    για πες και κατι αλλο εσυ την κουρεψες απο πισω?
    και γιατι ειναι λες και ειναι βρεγμενει?
    και σε ρωταω εαν την κουρεψες εσυ γιατι εαν δεν το εκανες εσυ το πουλι εχει ξαναζευγαρωσει φετος .
    περιμενουμε νεα σου.

8. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Ναι εγω την κουρεψα, καθότι την ετοιμαζω για αναπαραγωγη.
    Ειναι -σαν- βρεγμενη απο την αλοιφη που τις εβαλα.
    Ειναι η 1η φορα που ζευγαρωνει.Ειναι πουλι του 2007.

9. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας.Ποδαγρα ηταν τελικα κ αντιμετωπιστηκε με epinthol.Παραμενει ομως καποια "αδυναμια".Κατα τα αλλα παμε προς το καλυτερο.Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω.

Φιλικα Βαγγελης

10. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Kai afou brikame pali mia efkeria:

MIN KSEXNATE TIN KARANTINA -Toulaixston 4 ebdomades, gia kathe kainurgio pouli pou erthei stin ektrofei mas, kai gia kathe pouli pou epistrepsei apo ksenei ektrofei i ekthesi.

Parxoune Anthropos pou xanane 100 kai parapano poulia apo elipsis karantinas. Kai einai poli askimo na esfiaxnes epi 4-5 xronia dika sou grami ektrofon kai se 2 ebdomades, tha sfiaxneis olokliro nekrotafi sto afli i tha pai sto skou...

Alexandros

11. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Αλεξανδρε ευχαριστω.Σωστη η συμβουλη σου.Η βιασυνη μου ομως για ζευγαρωμα,[καθ" οτι πυρωμενος πολυ ο αρσενικος Gloster] με εκανε να κανω το λαθος. Η Glosterina μου ομως,ευτυχως παει μια χαρα.Σχεδον τελειωνουμε τη φωλια!Ευχυθητε μου και καλους απογονους...

Συνημμένα Αρχεία:

12. Katerina

Katerina PB Member

πρωτα θα σου ευχηθω ν αγινει καλα η καναρα κι επειτα θα σου ευχηθω καλους απογονους

13. dimitris

dimitris PB New Member

καλη επιτυχια και προσοχη στην ζεστη.

14. Kostas21

Kostas21 PB Member

Αντε και καλους απογονους!

15. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Βαγγέλη περαστικά στην καναρινίτσα σου και εύχομαι να απολάυσεις σύντομα και μωρά από το ζευγαράκι που με τόση ανυπομονησία περιμένεις!Με το καλό και όταν βγούν να μας τα γνωρίσεις!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...