Επίσκεψη στο οικολογικό πάρκο Τρίτση

Συζήτηση με θέμα Επίσκεψη στο οικολογικό πάρκο Τρίτση, που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 30 Δεκ 2015.

maria p
Best Answer maria p, 30 Δεκ 2015
Αχχχ τι καλα!!! Πρεπει να περασατε τελεια!!! Ζηλευω! Χάλασε κι εσύ ένα κέϊκ, μπορείς :) Ολόκληρο το Post
  1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ενα αποτυχημένο στο ψήσιμο κέικ στάθηκε η αφορμή να επισκεφτουμε με την αδερφή μου το παρκο Τριτση. Με αθλητική περιβολή και την σακούλα με το κέικ παραμάσχαλα πήγαμε να ταισουμε τα παπάκια της λίμνης. Ο καιρός πολύ ζεστός για την εποχή...λιγος κόσμος στο πάρκο και φτάνοντας στην λίμνη αντικρισαμε το καταφυτο καλαμιωνα απο οπου ξεπροβαλαν δειλά τα πρώτα παπακια.

Με τα πρώτα ψίχουλα που επεσαν ενα σμήνος πεινασμενα περιστέρια προσγειωθηκε και ετρωγαν δίπλα στα ποδια μας. Σχεδόν αμέσως ακολουθησαν μερικά μικρά θρασυτατα σπουργιτακια που έκλεψαν κάτι κομμάτια μεγαλύτερα απο το μπόι τους.

viber-image5.jpg

Μερικα δυνατά κρωξιματα παπιων ακουστηκαν και το παρτυ αρχισε...πρασινοκεφαλες παπιες...λευκα παπακια ...δυο τρις νεροκοτες...και ενα σμήνος απο μικροσωμους γλάρους που δεν είχα ξαναδεί στην λιμνη φτερουγιζαν και βουτουσαν στην λιμνη απολαμβανοντας το κεικ.

viber-image2.jpg

viber-image4.jpg

Αφου ριξαμε μερικά κομμάτια πηγαμε λίγο παραπέρα να ταισουμε και τις χήνες. Σαν βαρκούλες κατεφθαναν η μια πισω απο την άλλη! Μια θαρραλέα πλησιασε τοσο που αρπαξε το κομμάτι μέσα απο το χέρι μου.

viber-image.jpg

Νιώσαμε τόσο ομορφα σαν μικρα παιδιά. ..οι περαστικοί χαζευαν τα πουλιά και εμάς που είχαμε ενθουσιαστεί. Νομίζω πως θα επαναλάβουμε σύντομα τον περίπατο μας φέρνοντας καλαμποκι και σιτάρι στα πουλάκια του παρκου. !!

2. Best Answer:
    Post #301543 by maria p, 30 Δεκ 2015
  3. George98

George98 PB Active Member

Πολύ όμορφη εμπειρία Γεωργία :)

4. Georgina

Σε ευχαριστώ! ! Όντως. .. Θέλω να σας ανεβάσω και φωτογραφίες αλλά δυσκολεύομαι. ..

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δεν σχολιαζω ενθουσιωδως αν δε δω ντοκουμεντα :p

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εννοείται. :rolleyes:

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ωραία βόλτα!
    Βέβαια χθες διάβαζα συμπτωματικά κάπου για μεγάλη παραμέληση στο πάρκο. Ισχύει;
    Επίσης για το τάϊσμα με κέικ και ψωμιά, πάπιες, περιστέρια κτλ εντάξει αλλά τα ψάρια της λίμνης που υπάρχουν (ελπίζω ακόμα), δεν πρέπει να ταΐζονται με άλευρα και διογκωτικές ύλες γιατί μπορεί να είναι μοιραία για την ζωή τους.
    Θα πεις, κάθε πότε πάω; Ναι αλλά όλοι το κάνουμε (χαρακτηριστικό το κουλουράκι) και γι' αυτά είναι το κάθε μέρα τους :)

8. Georgina

Σταύρο δεν το εψησα εγώ το αποτυχημένο κεικ... άλλωστε φημίζονται για τα υπέροχα γλυκά μου...αλλος την έκανε τη ζημιά αλλα δεν τον μαλωσα σαφώς για να μην τον αποκαρδιωσω και επειδή το καθε εμπόδιο για καλο ισχύει μιας και εδωσα τόση χαρά στα πουλάκια.!!

Μαρία μου ήταν απο τις σπάνιες φορές που στις λιμνες δεν εμφανίστηκε ουτε λεπι.... ουτε καν μια νεροχελωνα. Φήμες υποστηρίζουν οτι καποιοι ψαρευουν τα ψάρια αλλά αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν μπορώ να το βεβαιωσω. Η μονη αλήθεια είναι οτι επειδή το παρκο ανήκει σε 3 δήμους δεν τα εχουν βρει μεταξύ τους , με αποτέλεσμα το παρκο να μοιάζει οντως παραμελημενο. Πραγματικά είναι κρίμα. ....Μόνο τα σαββατοκυριακα σφιζει απο ζωη καθως παρολη την παραμεληση αποτελεί εναν πολο έλξης για τους κατοίκους των γύρω περιοχών.

Μπήκαν και τα πειστήρια! !!

9. maria p

Κάποιοι παίρνουν κουνουπόψαρα από κει και τα βάζουν σε ενυδρεία απ' ότι ξέρω. Αλλά αυτά αναπαράγονται σε ταχείς ρυθμούς και δύσκολα να στερέψουν. Εκτός αν το νερό έχει υποβαθμιστεί πολύ και δεν άντεξαν. Ποιος ξέρει....
    ΟΙ φωτογραφίες τέλειες!

10. Myra

Αχχχ τι καλα!!! Πρεπει να περασατε τελεια!!! Ζηλευω!

11. maria p

Ψήφοι: 1
    Χάλασε κι εσύ ένα κέϊκ, μπορείς :)

maria p, 30 Δεκ 2015
    Best Answer
  12. Myra

Εγινε και το πεταξα. Εκει που ειμαι δεν εχει παρκα.. βασικα τετοιο που εγινε μαλλον οποιος προσπαθουσε να το φαει θα μου το πεταγε στα μουτρα.

13. evans

evans PB Member

Πανεμορφα ολα!Πφφφφ να μην εχουμε και στη Λαμια ενα τετοιο παρκο τοσες πλατειες........:rolleyes:

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εννοείται. :rolleyes:

15. Georgina

Μια δημοσίευση στο fb οτι οι πάπιες στο πάρκοΤρίτση λιμοκτονουν με ευαίσθητοποιησε και σκέφτηκα να τηρησω την υπόσχεση που είχα δώσει για γεύμα με καλαμπόκι και σιτάρι.

Η μέρα ήταν τέλεια για περίπατο ...κάναμε προμήθειες σε τροφές και. ....τα παπάκια μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά. .. Το καλαμπόκι ηταν ενα διαφορετικό "πιάτο"που δεν άφησε αδιάφορα τα παπάκια που έτρωγαν απο το χέρι μας. Το σιτάρι ενθουσίασε τα περιστέρια που μας ακολουθούσαν περιμετρικά της λίμνης.

Είχαμε την χαρά να θαυμάσουμε εναν καρμορανο να κάνει το μπάνιο του στην μέση της λίμνης, μερικές φαλαριδες να εκτελούν τεράστια μακροβουτια, ενω ενας τεράστιος σταχτοτσικνιας άπλωσετα φτερά του απο πάνω μας και προσδεντρωθηκε σε εναν μεγαλο ευκαλυπτο.

Προσεξαμε οτι δεν υπήρχε ουτε ενα ψάρι στην λίμνη. ...εκεί που άλλες φορές επικρατούσε συνωστισμός. ... λυπηρό φαινόμενο που δεν γνωρίζουμε που οφείλεται. ...

Ελπίζω οτι θα ακολουθήσουν κι άλλες τέτοιες επισκέψεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα! !

parko-trits2i-min.jpg parko-tritsi4-min.jpg parko-tritsi5-min.jpg parko-tritsi6-min.jpg parko-tritsi-min.jpg

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πες μου πότε κι έφτασα!:)

17. Georgina

Οπότε θες και μπορείς Σισσυ μου!! Μεχρι τέλος Ιανουαρίου είμαι σε άδεια! ! Μόλις δεις ήλιο βάλε αθλητικά και έλα! !! Έχει πάρκινγκ για τα αυτοκίνητα. ..και απέναντι ακριβώς πετ σοπ να πάρουμε τροφές. ... Τα Σάββατα το πρωί γίνεται λαϊκή με βιολογικά προϊόντα. ...και λίγο παραπερα στέκι για καφεδάκι και σινεμά. ...

18. Sylvia

Sylvia PB New Member

Και βρήκατε πάπιες; Πάλι καλά... Τώρα που μπαίνουν Σύριοι σωρηδόν στην Ελλάδα και δεν έχουν τι να φάνε, ορμάνε στο Τρίτση και τρώνε της πάπιες... Δεν έχουν αφήσει ούτε τις μισές απ' ό,τι ήταν...

Αυτοί οι "κάποιοι" είναι οι προαναφερόμενοι, δυστυχώς. Το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια. Πέσανε οι Σύριοι με τα μούτρα...

Όσο για το νερό, πάντα χάλια φαινότανε. Αλλά υποτίθεται ότι είναι γεμάτο βρύα κλπ και δεν επηρεάζει τα ζώα, γιατί τρέφονται από αυτό. Ποτέ δεν το θυμάμαι καθαρό.

19. Georgina

Ευτυχώς τα παπιά και οι χήνες φωλιάζουν στους πυκνους καλαμιωνες καθώς και σε ενα νησάκι στο κέντρο της λίμνης που εκεί είναι λίγο δύσκολη η πρόσβαση σε άνθρωπο νομίζω. ..

Γενικά πάντως φαίνεται μια παραμεληση κυρίως κάποια σημεία εχουν αρκετά σκουπίδια και αυτό μπορεί να είναι ευθύνη των δημων μεν , αλλα κυρίως των επισκεπτών που πετάνε τα σκουπίδια τους όπου βρουν.

20. maria p

Τα ψάρια όταν κάνει κρύο κατεβαίνουν στο βάθος των λιμνών που η θερμοκρασία δεν επηρεάζεται από το περιβάλλον. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που δεν φαίνονται, αν η λίμνη δεν έχει υποστεί μεγάλη μόλυνση και δεν έχουν αφανιστεί.
    Αν πεινασμένοι άνθρωποι φάνε τις πάπιες, ας τις φάνε. Με συγχωρείτε, έτσι λειτουργεί η φύση. Εξίσου μπορεί να τις φάνε αλεπούδες, σκύλοι κτλ.

21. Georgina

Νομίζω Μαρία πως εδω μιλάμε για αφανισμό των ψαριών. ..Στις δυο ώρες που μείναμε στο παρκο τις δύο τελευταίες φορές δεν φάνηκε ουτε λεπι κι ας γυρισαμε περιμετρικα την λίμνη. Αλλες φορές όμως γινόταν κυριολεκτικά ο χαμός αφού μερικά απο τα λιμνοψαρα έφτασαν το μισό μέτρο μήκος. ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...