Επίσκεψη σε πτηνίατρο

Συζήτηση με θέμα Επίσκεψη σε πτηνίατρο, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαϊ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Σκευτόμουνα να πάω μια βόλτα το καναρίνι στον κτηνίατρο από βδομάδα να το δει να μου πει πως το βλέπει και να κάνει κάποια εξέταση κουτσουλιών ή ότι άλλο προτείνει.Τί θα προτείνατε να ζητήσω να ελεγχθή?.Επειδή δεν έχω ξαναπάει πτηνό σε γιατρό.Ή μήπως είναι υπερβολή να το πάω για εξέταση?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έχεις κάποιους λόγους που θέλεις να κάνεις αυτή την επίσκεψη?

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Προληπτικη επισκεψη θελεις να κανεις?

Κουτσουλιες μπορεις να μαζεψεις σε ενα ουροσυλλεκτη και να το πας ξεχωριστα για αναλυση.
    Κοιλια μπορεις να δεις και μονος σου αν θελεις.

4. TheBigL

TheBigL PB Member

Πιο πολύ προληπτική επίσκεψη ναι.Απλά θα της πω δυο τρια πράγματα που με έχουνε παραξενέψει λίγο.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν κρίνεις πως πρέπει, ας την κάνεις την επίσκεψη.

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εφοσον κατι σε τρωει, ναι πηγαινε το ;) μονο καλο θα κανει μια επισκεψη.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ θα σου πρότεινα να πας τις κουτσουλιές για ανάλυση κοπράνων, θα βάλεις στον πάτο αλουμινόχαρτο, θα πιάσεις ένα κομμάτι που θα έχει κουτσουλήσει, αλλά χωρίς να ακουμπήσεις τις κουτσουλιές, θα βάλεις το κομμάτι του αλουμινόχαρτου σε ένα κουτί και θα το δώσεις στο γιατρό. Θεωρώ πως αν γίνει η ανάλυση και είναι όλα καλά, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω. Δες εσύ την κοιλίτσα του και αν είναι όλη ροζ και φυσιολογική η καρίνα για ποιο λόγο να το τρέχεις και να στρεσάρεται?

Θες να μας πεις τι σε έχει παραξενέψει λίγο και μας μπας και βοηθήσουμε...? :)

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Το να στρεσαριστεί και εγώ το φοβάμαι.Όπως επίσης και τη ζέστη που ήδη έχει εμφανιστεί στην Αθήνα.
    Όσο για το τί με έχει παραξενέψει θα σου πω.Το πουλί κελαηδάει,πολύ δραστήριο αλλά κάποιες φορές ανοιγοκλείνει το στόμα σαν να έχει κάτι χωρίς να βγάζει ήχο.Το κάνει πολύ γρήγορα αυτό.Δηλαδή δεν φαίνεται να μην μπορεί να ανασάνει.Και μετά από λίγο κελαηδάει ή σφυράει κανονικά.Όσο κελαηδάει λέω οκ καλά πάμε.Απλά τις 3 τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι δεν λέει όλο το τραγούδι του κάποιες φορές.Ξεκινάει και σταματάει απότομα και ξανα αρχίζει.Κάποιες φορές θα το πει και όλο απλά σκευτόμουνα μήπως είμαστε σε καμιά αρχή ακάρεων ή απλά κάποιου αναπνευστικού καθώς το άκουσα να κάνει κάτι σαν πταρμό.Όπως κάνει κάποιος που έχει βουτήξει το κεφάλι του όλο στο νερό και φτήνει τα νερά που ήπιε βιαίως.Επίσης τα απογεύματα βλέπω ότι είναι λιγότερο δραστήριο.Κελαηδάει μεν μέχρι και τις 8 αλλά μεταξύ 6 με 8 είναι αρκετά πιο ήπιο από ότι τις υπόλοιπες ώρες και στο κελάηδημα και στις κινήσεις του.8 και κάτι θα πάει να πιάσει θέση για ύπνο.Πάντα ύπνο στο ένα πόδι.Όχι σε κάποιο συγκεκριμένο,συνήθως τα ενναλάσει με τις μέρες.Τρώει και τρέφεται κανονικά με σπόρους κυρίως και που και που millet και γαιδουράγκαθο..Αυγό,μήλο και κάτι σε χορταρικό τρώει μόνο μια φορά την εβδομάδα.Μπάνιο όσες φορές έβαλα μπανιέρα δεν τολμάει να μπει.Μόλις αλλάξω το νερό το πρωι θα πάει να κάνει μπάνιο στην ποτίστρα όπως είχα δείξει σε βίντεο.Βουτάει όλο το κεφάλι μέσα και το πετάει πάνω του.Μόλις τελειώσει του το ξανααλλάζω το νερό.
    Ίσως περιοριστώ σε αυτό που είπες.Να στείλω τις κουτσουλιές για εξέταση χωρίς να πάει το πουλί.Είναι και αυτό ένα βήμα.

9. theodr

theodr PB Member

Μια επίσκεψη στον εξειδικευμένο επιστήμονα μόνο οφέλη μπορεί να δώσει σε εσένα και το πουλάκι σου.

10. BabisNL

BabisNL PB New Member

Μήπως βλέπεις τελευταία τίποτα φτεράκια κάτω? Ο δικός μου έχει κάθε είδους αναπνευστικά - ορμονικά λίγο πριν ξεκινήσει η πτερρόροια. Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός θα σε ενημερώσει και θα ελέγξει το πουλάκι οπότε θα είσαι κι εσύ ήσυχος

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Όχι φτερά καθόλου.Δεν μαδιέται.

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Τελικά το πήγα χθες το πουλάκι στον πτηνίατρο και δεν βρήκε κάτι.Μια χαρά το είδε απλά μόνο podagrine μου σύστησε να βάλω στα πόδαράκια του.Πάντως στρεσαρίστηκε πολύ το πουλί που βγήκε εκτός σπιτιού.Τρόμαξα μέχρι να το φέρω πίσω και μετά του πήρε κανά 2ωρο να ξανακελαηδήσει.

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το είχες κλείσει από παντού το κλουβί; Αφού είναι καλά δεν πειράζει θα του περάσει.

14. TheBigL

TheBigL PB Member

Όχι δυστηχώς δεν είχα κλουβάκι μεταφοράς και το είχα σε ένα κλουβάι κανονικό :(.Φοβήθηκα μην σκάσει από την ζέστη και γιαυτό δεν το έκλεισα.

15. BabisNL

BabisNL PB New Member

Λάμπρο μια ερώτηση. Η μπανιέρα είναι εξωτερική ή εσωτερική; Εάν είναι εξωτερική με διαφανή πάτο μπορεί να φοβάται. Το έχω δει συχνά στο παρελθόν αλλά και με καναρίνι της φωτογραφίας. Στην αρχή και σε μια διαφανή που είχα δεν έμπαινε με τίποτα. Μόλις του πήρα άλλη με λευκό πλαστικό πάτο μπαίνει και τρεις φορές τη μέρα.

16. TheBigL

TheBigL PB Member

Είναι εσωτερική.Αλλά ξέχασα να σας πω.Βρήκα κόλπο και έχει αρχίσει τα μπάνια.Όσο την είχα κρεμαστή στα κάγκελα δεν έμπαινε.Την αφήνω κάτω και μπαίνει.Κάποιες φορές μπορεί να μην μπει αλλά τις περισσότερες μπαίνει.Κρεμαστή ανέβαινε αλλά ίσα που πάταγε μέσα και έμπαινε ή δεν έμπαινε.Μάλλον δεν την ένιωθε σταθερή.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...