Επίθεση από Τι;

Συζήτηση με θέμα Επίθεση από Τι;, που ξεκίνησε από dgeorg, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 13 Μαϊ 2008.

1. dgeorg

dgeorg PB New Member

Αγαπητοί φίλοι. Στη κλούβα που φαίνεται στη συνημμένη φωτογραφία έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα ζευγάρι λουγαράκια, δύο γαρδελάκια και πέντε θηλυκά καναρίνια. Είχα παρατηρήσει ότι τα λούγαρα και τα γαρδέλια τους άρεσε να κοιμούνται γαντζωμένα στην πρόσοψη της κλούβας η οποία είναι φτιαγμένη από κουνελόσυρμα. Αντιθέτως τα καναρίνια πάντα κοιμόντουσαν σε κλαδάκια. Σήμερα το πρωί έφυγα βιαστικά για τη δουλειά μου και είναι αλήθεια ότι δεν έλεγξα την κλούβα αν όλα ήταν εντάξει. Το μεσημέρι που γύρισα έκανα τον καθιερωμένο έλεγχο και πρός μεγάλη μου έκπληξη και λύπη διαπίστωσα ότι το αρσενικό λουγαράκι ήταν πεσμένο και πεθαμένο στον πάτο της κλούβας. Το έπιασα στα χέρια μου και διαπίστωσα ότι του έλειπε όλο το ένα πόδι. Επίσης και τα δύο τα γαρδέλια ήταν χτυπημένα στα πόδια. Το ένα δεν μπορούσε καλά καλά να πατήσει λόγω του ότι ήταν τραυματισμένα τα δάχτυλα και των δύο ποδιών. Το άλλο ήταν σαφώς σε καλλύτερη κατάσταση αλλά και αυτό ήταν τραυματισμένο λίγο στα δάχτυλα του ενός ποδιού ενό του έλειπε το πίσω δάχτυλο του άλλου ποδιού. Επίσης παρατήρησα ότι εκτός από τις κηλίδες αίμα που υπήρχαν στον πάτο της κλούβας, υπήρχε ξεραμένο αίμα πάνω στο κουνελόσυρμα στα σημεία που τούς άρεσε να γαντζώνονται και να κοιμούνται τα βράδια. Έχει κανείς καμία ιδέα του τι να συνέβει ?
    Κατά τη διάρκεια της χθεσινής νύχτας ή σήμερα το πρωί άραγε ??? Εγώ πάντως θορυβήθηκα πολύ και αυτό που έκανα αμέσως είναι να αφήσω ελεύθερα το θηλυκό λουγαράκι που δεν είχε απολύτως τίποτα καθώς επίσης και το ένα από τα δύο γαρδέλια που ήταν σε καλή κατάσταση. Μόλις γίνει καλλύτερα θα έχει την ίδια τύχη και το άλλο γαρδέλι. Αυτό το έκανα για να μην έχουν και αυτά το ίδιο τέλος επειδή φαντάζομαι ότι κάποια επίθεση πρέπει να δέχτηκαν κατά τη διάρκεια του ύπνου. Αλλιώς δεν εξηγούνται τα αίματα στο κουνελόσυρμα. Φαντάζομαι ότι δεν είναι σύμπτωση που χτυπήθηκαν αυτά τα πουλιά που κοιμούνται στο κουνελόσυρμα γαντζωμένα. Περιμένω τα σχόλιά σας.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Tin klouba exeis esoteriko i eksoteriko ???

Alexandros

3. dgeorg

dgeorg PB New Member

εξωτερική είναι μαζί με άλλη μία ίδια πλάι πλάι και άλλη μία πιό δίπλα χωρισμένη σε κλουβάκια

4. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

An einai eksoteriko, i epilogi einai megalitero bori na itane :

Podikia, Geraki, Korakas, Koukoubaia

Kane defteri strossi sirma me apostasei 5 pontus, etsi den exeis problima.

Alexandros

5. dgeorg

dgeorg PB New Member

Φίλε Αλέξανδρε είχες δίκιο. Τώρα μόλις γύρισα σπίτι και πήγα με ένα φακό σιγά σιγά στίς κλούβες. Είδα να πετάγεται ένας αρουραίος τουλάχιστον 20cm. Γέμισα τον τόπο ποντικοπαγίδες και δηλητήριο. Πιστεύω ότι σήμερα θα έχω αποτέλεσμα και αύριο θα ανεβάσω φωτό.

6. dgeorg

dgeorg PB New Member

Τελικά τα παραείπα για 20cm. Μόνο 15cm ήταν... Θα του κόψω τα δάχτυλα ένα πρός ένα.
    Σήμερα μου πέθανε και το άλλο γαρδελάκι που είχε τραυματίσει.

Συνημμένα Αρχεία:

7. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Τα κακόμοιρα τη τραγικός θάνατος.

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

προσεξε ομως τωρα γιατι ο δολοφονος παντα γυριζει στον τοπο του εγκληματος. αφου ξερει οτι υπαρχουν κι αλλα ''μεζεδακια''.
    εχε το νου σου!

9. Maya the Bee

Maya the Bee PB New Member

λιγο δυσκολο μου φαινεται αναστασια:p
    Δημητρη ο μικρος που εκανε την βρωμοδουλεια δεν ειναι στην φωτο?

10. dgeorg

dgeorg PB New Member

Εχω βάλει πολλές ποντικοπαγίδες γύρω γύρω. ΘΑ τα εξοντόσψ όλα τα άτιμα...

11. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

μην το λες αν ειναι πεινασμενα μπορει να ξαναγυρισουν!

12. dgeorg

dgeorg PB New Member

ναι μαρία. αυτός είναι ο παλιοπόντικας.

13. dgeorg

dgeorg PB New Member

και αν το καλοσκεφτείς 15cm δεν είναι και τόσο μικρός...

14. Καλημέρα Δημήτρη.Κάποτε στο χωριό είχα σε μια μεγάλη κλούβα παπαγαλάκια.Ένα βράδυ τα ποντίκια μου τραυμάτισαν περίπου είκοσι πουλάκια.Όλα πέθαναν στην συνέχεια.Κάποιος ηλικιωμένος στο χωριό μου είπε και τύλιξα τα πόδια της κλούβας με αγκάθι.(Δεν ξέρω πως το λέτε στην Κόρινθο).Από τότε δεν ξαναείχα ποτέ πρόβλημα.Ο ποντικός για να ανέβει στο κλουβί περνούσε με την κοιλιά πάνω από το αγκάθι κάτι καθόλου ευχάριστο γιαυτόν.

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δημήτρη, ο παλιοπόντικας, είναι ένα απο τα μέλη, μιας
    ομάδας ζώων που έχουν προσφέρει στον άνθρωπο την ζωή τους
    σε άπειρες περιπτώσεις, για να μελετηθεί ή να βρεθεί κάποια θεραπεία
    σε κάποια απο τις συγχρονες αρρώστιες.Εχει προσφέρει
    τα μέγιστα στο προσδόκιμο της ανθρώπινης ζωής.
    --Λέω τώρα εγώ.Μήπως θα έπρεπε να το δείς και απο μιαν άλλη
    πλευρά το θέμα ?

16. georgekouk

georgekouk PB New Member

Μάκη καλημέρα.
    Το πιό πιθανό είναι ο "παλιοπόντικας" να βρίσκεται ήδη στα χέρια του Δημιουργού του.
    Κοίτα ημερομηνία του ποστ #6 που ακολουθεί σε παράθεση.
    Εγώ δεν συμφωνώ με την πιό πάνω τακτική, όπως και πολλοί άλλοι.
    Ο Δημήτρης έπρεπε να είχε διαφυλάξει τις κλούβες του, και να είχε προβλέψει ότι μπορεί να δεχθεί επίθεση από κάποιο άλλο "ζωντανό".
    Επίσης ο καθένας μας έχει τους δικούς του τρόπους συμπεριφοράς.
    Δεν είναι σωστό να εκφράζονται όμως μέσα σε ένα φόρουμ, τέτοιες έστω προθέσεις ή σκέψεις και πολύ περισσότερο πράξεις.
    για το συμβάν.
    Φιλικά,

17. larys

larys PB Member

Δημήτριε,λυπάμαι για τα πουλιά που έχασες.Νομίζω ότι έπρεπε να τα παρέχεις μεγαλήτερα ασφάλεια αφού τα είχες έξω.Τώρα που έγινε το κακό,πειστεύω πως θα πάρεις τα κατάλλειλα μέτρα.Πρόσεχε μήπώς έχει κ"άλλα ποντίκια εκεί κοντά.

18. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Τον καταλαβαίνω απόλυτα τον Δημήτρη και γω το ίδιο θα ήθελα να κάνω στην αρχή με τον παλιοπόντικα. Αλλά και αυτό ψυχούλα έχει.. Καλύτερα να το πας κάπου πολύ μακριά να το αφήσεις. Μη το σκοτώσεις.. Κρίμα είναι..

19. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Έμμα και larys το θέμα είναι 2 μηνών.:)

20. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

χαχαχαχα οκ! Είχα καιρό να μπω...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...