Εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δάχτυλο

Συζήτηση με θέμα Εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δάχτυλο, που ξεκίνησε από RED, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 7 Σεπ 2008.

1. RED

RED PB New Member

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοηθειά σας σε ενα πρόβλημα που εχω με ενα καναρινάκι 3 μηνών. Εχει εμφανήσει ενα εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δαχτυλό του λιγο πριν το νύχι. Το καναρίνι είναι πολύ ζωηρό και τρώει κανονικά.

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      92,6 KB
      Προβολές:
      202
  2. muthos

muthos PB New Member

φιλε Λευτερη ειναι ευκολο να βγαλεις μια ποιο καθαρη φωτογραφια?

3. RED

RED PB New Member

Είναι οι καλήτερες που μπόρεσα να βγάλω. Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει.

Συνημμένα Αρχεία:

• 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      85,8 KB
      Προβολές:
      167
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      86,9 KB
      Προβολές:
      123
    • 6.jpg
      6.jpg
      File size:
      87,7 KB
      Προβολές:
      117
  4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Λευτέρη μέχρι να πας το πουλί να το δεί κάποιος ειδικός, απομάκρυνέ το απο τα υπόλοιπα βάζοντάς το σε καραντίνα, φροντίζοντας πρώτα από ολα να απολυμάνεις τις πατήθρες και το κλουβί του. Τα υπόλοιπα θα στα πουν οι ειδικοί!

5. PRO

PRO PB New Member

Προκειται για σταφυλοκκοκο.Δεν ειναι κατι ανυσηχητικο.Με μια αλοιφη FUCIDIN (φουσιντιν την βρισκεις σ΄όλα τα φαρμακεια και ειναι αντιβιωτικη)επανω στο εξογκωμα για 7-8 ημερες πρωι-βραδυ και το εξογκωμα θα υποχωρησει.Ειχα αντιμετωπισει ιδιο περιστατικο με μια καναρα μου.Δεν ειναι κολλητικο και δεν μεταδιδεται.Για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι ειδικος, αλλα απο την φωτο αυτο βλεπω.Περαστικα στο καναρι σου!

6. RED

RED PB New Member

Μετα απο μια εβδομάδα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Ομως, το καναρινάκι είναι πολύ ζωηρό, τρώει κανονικά και γενικότερα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα είναι οτι σήμερα την ώρα που καθάριζα τα καναρίνια μου διαπίστωσα οτι ενα μικρό καναρινάκι μου κράταγε σηκωμένο το ποδαράκι του και δεν το πατούσε καθόλου. Οταν το έπιασα για να δω τι έχει διαπίστωσα οτι η πατούσα του (το μέρος του ποδιού απο το οποίο ξεκινάνε τα δάχτυλα) είναι πράσινη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ποιές ήταν οι οδηγίες που πήρες από τον γιατρό??:)

8. RED

RED PB New Member

τζωρτζίνα δυστηχώς αυτο το καιρό δεν προλαβαίνω να το πάω σε γιατρό αφου φεύγω για δουλειά το πρωί και γυρνάω το βράδυ.

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Aυτό είναι λέρωμα απο κουτσουλιά και δεν έχει σχέση με το σήκωμα του ποδιού.Αν δεν βλέπεις κάτι ανησυχιτικό στον χρωματισμό της κοιλιάς
    (αλλαγή χρώματος ,σκούρο έως μαύρο στην περιοχή του συκωτιού)
    έχει κάποια προσβολή απο ακάρεα.
    Απομόνωση,μεγάλη καθαριότητα και epithol πριν προχωρήσει
    σε σπυριά και φλεγμωνές το πόδι, αν επιμείνει ιβερμεκτίνη (vetermec.)

10. RED

RED PB New Member

Κύριε Μάκη δεν είναι λέρωμα απο κουτσουλιά. Το είδα πάλι και δεν είναι.

11. mgerom

o.k Λευτέρη .! Αλλά το "πράσινο" δεν κολλάει κάπου αλλού.
    Μήπως είναι κάποιο κτύπημα ,σκάλωμα και αρχίζει να μαυρίζει ?
    στο συγκεκριμένο σημείο ?

12. RED

RED PB New Member

Δεν ξέρω κ. Μάκη. Το καναρινάκι απο το μεσημέρι κάθεται σε ενα κλαδάκι χωρίς να πετάει καθόλου.

13. mgerom

Παρακολούθησε το προσεκτικά,όση περισσότερη ώρα μπορείς
    γιατί πρέπει να καταλάβεις τί περίπου συμβαίνει.Αλλιώς πώς θα
    το βοηθήσεις ουσιαστικά ?

14. ftakis

ftakis PB New Member

Μακη το epithol για ποιες ασθενειες συνισταται?
    τα γραφει στα γερμανικα κ δεν βγαζω ακρη.

15. mgerom

Epithol

16. Katerina

Katerina PB Member

Μηπως ταισε ςκαμια πρασιναδα και λερωθηκε το πουλι?εμενα μια καρδερινουλα ειχε πρησμενη και πρασινη πατουσα,εκανα επαλειψη με βαζελινη και μπεταντιν 3 φορες,καθαρισα σχολαστικα το κλουβι κι απολυμανα πατηθρες και ποτιστρες ,εξαφανιστηκε,μπορει ν αηταν και τυχαιο,αλλα το πιο ανωδυνο ειναι αυτο.αν εχεις αρχισει αντιβιωσξ η καποια αλλη αγωγη μην τη διακοπτεις,κανε οπως σου ειπαν οι πιο εμπειροι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...