Εξω απο το κλουβι

Συζήτηση με θέμα Εξω απο το κλουβι, που ξεκίνησε από υδροχοος 14-02, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Ιουλ 2008.

1. υδροχοος 14-02

υδροχοος 14-02 PB New Member

Καλησπερα,μολις γυρισα απο το μπανιο και αφου βγηκα στο μπαλκονι να δω τι κανουν τα πουλια μου,ακουσα απο την ζευγαρωστρα το αρσενικο να μουρμουραει με παραπονο.Τοτε αμεσως πηρα την σκαλα και κοιταξα τι γινετε γιατι φοβηθηκα για τα 3 μικρα.Το μεγαλυτερο ειχε πεσει απο την φωλια χωρις να παθει ευτυχως τιποτα.Το επιασα και το εβαλα παλι στην φωλια αλλα αυτο ξαναπεταχτηκε εξω.Εχω βαλει χαμηλα μηλο και αυγο,να κανω κατι αλλο;αν το ξαναβαλω φοβαμαι οτι θα ξαναπεταχτει.Το μικρο απο οτι ειδα ειναι δυνατο και κανει αλματακια μικρα με τα φτερα.Περιμενω καποια συμβουλη.:confused:

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

μαλλον η φωλια ειναι ρηχη και μπορει να βγει το μικρο εξω:confused:

3. υδροχοος 14-02

Ναι,ειναι ρηχη αλλα αυτο δεν καθεται ειναι ζωηρο.Θα παθει κατι λες αν μεινει εξω;Δεν ξερω βασικα αν θα το ταισουν οι γονεις.

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

ποσο ημερων ειναι ο νεοσσος;

5. υδροχοος 14-02

Ειναι 13-15 ημερων.Εχει ντυθει και ειναι αρκετα δυνατο και ζωηρο,αφου για να το πιασω το κυνηγησα μεσα στο κλουβι και οταν το απιασα κρατουσε τα καγκελα στον πατο γαι αφου τον εβαλα στο κλουβι μετα απο 10-20 δευτερολεπτα την εκανε με αλματακι.

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Eγω ειμαι της αποψης να το αφησεις ησυχο και να μην το πιανεις! Αφου βγηκε μονο του και κανει ολα αυτα σημαινει ειναι μια χαρα για να μεινει εξω απο τη φωλια! Μην ανησυχεις κι εξω απο τη φωλια θα το ταιζουν οι γονεις! :)

7. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

Να το αφήσεις στον πάτο του κλουβιού.Θα το ταίζουν οι γονείς του εκεί.

8. υδροχοος 14-02

Ευχαριστω για την συμβουλη παιδια θα το αφησω κατω.Το μηλο και το αυγο που εβαλα κατω να υποθεσω οτι ειναι υπερβολη αφου το μικρο δεν ξερει ακομα να τρωει μονο του;

9. ckats

ckats PB New Member

Το ιδιο μου εκανε ενα μικρο στην κλουβα. Κανει ζεστη και δεν θελει να κατσει στη φωλια.

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

αστο απ εξω οπως σου λενε και οι υπολοιποι...μονο αν θες βαλε πολλα κλαρακια σαν σκαλοπατια μεχρι την φωλια ωστε αν θελει να ξαναπαει πισω στην ζεστασια και την ρποστασια των γονιων του...

11. υδροχοος 14-02

Το πρωι που κοιταξα ειδα οτι ο μικρος ειχε ανεβει σε ενα κλαρακι που ηταν χαμηλα.Μαλλον θα βαλλω και αλλα κλαρακια οταν γυρισω σπιτι οπως μου ειπες και πιθανον να ανεβει.

12. lizard

lizard PB Member Article Writer

το μικρο πλεον ειναι σε ηλικια που θελει να κινητε, ειναι απολυτος φυσιολογικο να κανει αλματακια και να βγαινει απο την φωλια σημερα το πρωι και ενας δικος μου νεοσσος 15 ημερων ακριβως ,ειχε βγει απο την φωλια και καθοταν κατω.Μπορεις να βαλεις ενα κλαδακι χαμηλα στο πατο του κλουβιου που να φερνει πολυ κοντα τον πατο με την φωλια για να μπορει το μικρο να επιστρεψει πισω.Οταν θα δει οτι ταιζουν μεσα στην φωλια και αυτο θα ειναι κατω θα τρεξει και θα κατσει στην φωλια για να φαει και αυτο, μην ανυσηχεις.

13. ckats

ckats PB New Member

Ο δικος μου δραπετης. Ειναι δευτερη μερα εξω απο την φωλια σε κλουβα στον κυπο.
    Ακομα δεν ειμαι σιγουρος τη ειναι, καναρινη ή καρδερινοκαναρο?

Συνημμένα Αρχεία:

14. υδροχοος 14-02

Ομορφο το μικρο,να το χαιρεσαι.Τελικα,δεν χρειαστηκε να βαλω κλαδακια στον δικο μου γιατι καταφερνει και ανεβοκατεβαινει μονος του.Τα αλλα 2 τωρα αρχιζουν να ξεμυτανε.:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...