Εξωτερική κλούβα 4,5χ3,5χ2

Συζήτηση με θέμα Εξωτερική κλούβα 4,5χ3,5χ2, που ξεκίνησε από sofianos82, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 31 Δεκ 2007.

1. sofianos82

sofianos82 PB New Member

Καλησπερα και χρονια πολλα σημερα και μετα απο αρκετες μερες δουλειας καταφερα να τελειωσω την κλουβα που βλεπετε παρακατω.οι διαστασεις ειναι 4,5μηκος - 3,5πλατος και 2 υψος αν θυμαμε καλα.τα πουλια θα μπουν με το καλο σε λιγες μερες μεσα ,10 γαρδελια και 2 λουγαρινακια αρχικα...

Συνημμένα Αρχεία:

2. asproulis

asproulis PB New Member

Φιλε μου λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα ειναι τελειως λαθος ολη η κατασκευη.Τα πουλια θα ειναι εκτεθημενα σε ηλιο,βροχη,χιονι,αερα.Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις αυτες τις διορθωσεις ωστε να χαιρεσε τα πουλακια σου ζωντανα.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Φίλιππε, στις εξωτερικές κλούβες θα πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα για την προστασία των πουλιών από τους ανέμους, τη βροχή, τον ήλιο και γενικά τις ακραίες καιρικές συνθήκες. Η σκέψη σου είναι πολύ καλή καθώς και η κατασκευή, μόνο που κατά τη γνώμη μου η κατασκευή αυτή θα έπρεπε να αποτελεί το εξωτερικό τμήμα (αυλή) εντός στεγασμένου χώρου.

4. sofianos82

sofianos82 PB New Member

εχω σκεφτει να κλεισω ενα τμημα της κλουβας με ναυλον κατι λιγοτερο απο τη μιση στην επανω μερια καθως και στο πλάι...τωρα για το χειμωνα...αν εχεις κατι καλυτερο να μου προτεινεις

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

να κανεις ενα μικρο "δωματιο" στο οποιο οποτε θελουν τα πουλια να κρυβονται μεσα για να προφυλλασονται απο τα καιρικα φαινομενα,κανε κατι σαν κεραμοσκεπη να το πω δωματιο να το πω??? κατσε μηπως βρω τιποτα να σου εκτυπωσω να δεις

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

να μερικες ιδεες απο το περιοδικο "καναρινια και πτηνα συντροφιας"της Ε.Ο.Ο.

Συνημμένα Αρχεία:

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν το χώρο.

Νομίζω πώς αν αυτό που έχει φτιάξει μέχρι τώρα βρισκόταν έξω ακριβώς από το χώρο που φαίνεται στις φωτογραφίες, κάτι σαν να αυλή ας πούμε, τότε θα είχαμε την τέλεια κλούβα. :)

8. sofianos82

sofianos82 PB New Member

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σας..μου αρεσει πολυ η ιδεα με το μικρο "δωματιο" και αυτο λεω να δοκιμασω..

9. jenia21

jenia21 PB New Member

Φιλε αν ειχα εγω το χωρο που εχεις θα ειχα φτιαξει μια κλουβα διπλασια απο αυτη που εχω.θα ειχα βαλει αρκετες πορτοκαλιες μεσα και με δωματιο οπως ειπαν και τα παιδια.Αν δεν μπορεις να φτιαξεις δωματιο λογω της σκεπης που ειναι στρογγυλη βαλε οποσδηποτε ναυλον απο πανω και απο το βορια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...