Εξογκώματα στο πέλμα καρδερίνας

Συζήτηση με θέμα Εξογκώματα στο πέλμα καρδερίνας, που ξεκίνησε από roti, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 13 Απρ 2015.

1. roti

roti PB New Member

εδώ και κάποιο διάστημα παρατήρησα ότι μια από τις καρδερίνες μου στεκόταν με την κοιλιά στο κλαδάκι. Φοβήθηκα για κάποιο εντερικό πρόβλημα. Ωστόσο οι μέρες περνούσαν, το πουλάκι λαλίστατο, κανένα πρόβλημα. Λόγω του ότι μετακινείται γρήγορα όταν είμαι κοντά, δεν πρόσεξα το ποδαράκι της. Σήμερα διαπίστωσα ότι το ένα από τα δυο πόδια της έχει το πρόβλημα που φαίνεται στις φωτο.. Δε είναι κάτι που ξεκολλάει, φαίνεται ως μέρος του σώματος της.Είναι φενερό ότι ενοχλεί το πουλάκι από το τρόπο που στέκεται, αναπηδά όταν προσγειώνεται, ενώ φαίνεται ότι προσπαθεί με το ράμφος να απαλαγεί...
    Τα φώτα σας αγαπητοί συνχομπίστες παρακαλώ...
    ευχαριστώ

το πουλάκι μου το έκανε δώρο φίλος, το έχω στο κλουβί εδώ και πέντε μήνες.
    Είναι καρδερίνα αρσενική
    έχει συρμάτινο πλέγμα στο πάτωμα.
    Οι πατήθρες είναι πλαστικές.
    Τρώει, πίνει και κελαϋδάει κανονικά
    καθαρίζω το κλουβί σχολαστικά μια φορά τη βδομάδα, αλλάζω την εφημερίδα του πατώματος κάθε τρεις μέρες.
    δεν έχω σουπιοκόκαλο στου κλουβί
    Ταΐζω σπόρους για αγριοπούλια, αυγό, μήλο.
    Έχω μπανιέρα, δεν είδα το πουλάκι κάποια φορά να κάνει μπάνιο.

Συνημμένα Αρχεία:

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλημέρα, χρόνια πολλά!
    Δεν ξέρω αν είναι κάτι άλλο, περίμενε τα παιδιά που ξέρουν τις ιδιαιτερότητες της καρδερίνας, αλλά εμένα μου μοιάζουν για πολύ προχωρημένα ακάρεα που έχουν δημιουργήσει και πρήξιμο στο καλάμι του ποδιού.
    Σήμερα μπορείς να κάνεις μια ελαφρά επάλειψη και ελαφρύ μασάζ με μικρή ποσότητα βαζελίνης, προσέχοντας να μην λερώσεις τα φτερά του πουλιού και αύριο φρόντισε να βρεις Epithol - Bogena Beaphar
    Πριν την επάλειψη, μπορείς να μαλακώσεις λίγο το ποδαράκι σε χλιαρό νερό με λίγες σταγόνες ξυδιού ή μηλόξυδου.
    Περαστικά του και περίμενε και άλλες γνώμες.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν έχω τίποτε περισσότερο να προσθέσω στα της Μαρίας λεγόμενα εκτός από το ότι χρειάζεται να κόψεις και τα νύχια...

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  5. roti

roti PB New Member

Λοιπόν παιδιά, ξεκίνησα μια καλή απολύμανση κλουβιού με καυτό νερό και χλωρίνη. Το epithol δεν το βρήκα, παρήγγειλα, είπε δύσκολο να το βρει... εδώ και δύο μέρες το πρωί βάζω τα ποδαράκια της για ένα λεπτό μέσα σε ιώδιο με τρόπο που καλύπτονται πλήρως. Το βράδυ κάνω μασάζ με βαζελίνη καθαρή..
    ΕΡΩΤΗΣΗ: Για πόσο διάστημα;

6. maria p

Μέχρι να καθαρίσουν εντελώς τα πόδια.
    Έχεις δει να φεύγουν νεκρά κύτταρα από τα πέλματα;

7. Canary A

Canary A PB New Member

Μήπως είναι ''ποδάγρα'';;; Σε 2 δικά μου καναρινάκια εμφανίστηκαν στα πόδια τους κάτι παρόμοιο και αμέσως το καταπολέμησα με μία αλοιφή από το pet shop συγκεκριμένα για ποδάγρα. Σε 1 εβδομάδα είχαν εξαφανιστεί.

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αντρέα διάβασε το #4

9. Canary A

Canary A PB New Member

Έχεις δίκιο... Δεν το διάβασα Νίκο.

10. roti

roti PB New Member

Εννοείς αν μικραίνουν τα εξογκώματα;

11. maria p

Τα ακάρεα φεύγουν σαν νεκρά σώματα. Όχι όλα και όχι αμέσως. Εσύ τι παρατηρείς στο δικό σου πουλάκι;

12. roti

roti PB New Member

Βλέπω ότι υποχωρεί το πρόβλημα..πάει καλά. .σήμερα βρήκα στη Θεσαλονίκη και αλοιφή Epithol και ξεκίνησα. Το πρωί βουτάω ολόκληρα τα πόδια σε ιώδιο για ένα λεπτό περίπου, το βράδυ αντί για βαζελίνη βάζω Epithol
    Παιδιά ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. ..

13. misalouris

Στα μέσα της άλλη εβδομάδας θα είναι παρελθόν τα ακάρεα... και σε 10 μέρες το πολύ θα σφύζουν από υγεία τα πόδια του.

14. roti

roti PB New Member

Γιάννη να είστε καλά. Είναι η καλύτερη καρδερίνα μου....Χαίρομαι που υποχωρεί .. Αν ανέβεις Κασσάνδρα Χαλκιδικής θα έρθεις να με βρεις, να δεις και τα πουλιά ...

15. misalouris

Με μεγάλη ευχαρίστηση... ίσως το καλοκαίρι με τις διακοπές μας...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...