Εξημερωμένο περιστέρι τσιμπάει

Συζήτηση με θέμα Εξημερωμένο περιστέρι τσιμπάει, που ξεκίνησε από vasileia, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 1 Απρ 2009.

1. vasileia

vasileia PB New Member

μια φίλη μου έχει ένα περιστέρι που το έχει μεγαλώσει απο μικρό,αλλά αυτό την τσιμπάει κ μάληστα δυνατά,όλους όχι μόνο αυτή,πως μπορεί να του κόψει αυτό το κακό συνήθειο?παρέα με άλλα ζώα κάνει όπως σκυλιά,γατιά,πουλιά κ δεν τα ενοχλεί:confused:

2. lazaros

lazaros PB New Member

Άστο να τσιμπάει Βασιλεία,δεν είναι και κανένας Μακάο να σου κόψει κανένα κομμάτι.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  3. helk

helk PB New Member

Το περιστέρι λόγω του ότι το μεγάλωσε η φίλη σου την θεωρει μέλος του σμήνους του και κάνει ότι κάνει ένα περιστέρι με τα άλλα μέλη, την τσιμπάει διότι όταν προσπαθεί να το χαϊδέψει εκείνο θεωρεί ότι του επιτήθετε.Αν το κρατήσει λίγο στα χέρια της χαλαρά και ηρεμήσει θα σταματήσει να τσιμπάει, την πόμενη φορά όμως θα το ξανακάνει.Είχα και εγώ ένα παλιότερα, για την ακρίβεια το 1ο μου περιστέρι, και τα 8 χρόνια που περάσαμε μαζί δεν σταμάτησε να τσιμπάει. Οπως είπε και ο Λάζαρος, δεν τρέχει τίποτα. Δες και αυτό :

.

.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  4. vasileia

vasileia PB New Member

δεν έχω εγω πρόβλημα όταν με τσιμπάει αλλά έχουν οι άλλοι,όταν γεννήθηκε έπαθε ένα ατύχημα,δεν ξέρω τι ακριβώς κ το μάτι του απο τότε είναι φουσκομένο κ τα άλλα το διώχνουν,γι'αυτό τώρα είναι μόνο του κ δεν ασχολειτε κανείς μαζί του γι'αυτό το λόγο,απλά σκέφτηκα να δω μήπως υπάρχει κάποια λύση:confused:

5. Bigalice

Bigalice PB New Member

μήπως γνωρίζεις τι ράτσα είναι το περίστερι?

6. vasileia

vasileia PB New Member

δεν ξέρω απο ράτσες αλλά είναι σαν τα ελεύθερα που υπάρχουν παντού:rolleyes:

7. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ PB New Member

Καλημερα σε ολους. Με λενε Κωνσταντινα και εχω μεγαλωσει πολλα περιστερια. Το τσιμπιμα ειναι φυσιολογικοτατο!
    Τα περιστερια οταν τσιμπουν το κανουν απο αντιδραση ή φοβο.
    Εαν εμπιστευτουν καποιον και εξικιωθουν μαζι του μειωνουν το τσιμπιμα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν το κοβουν. Ειναι η αντιδραση τουσ σε οτι φοβουνται και σε οτι δεν θελουν να τουσ κανεις.
    Περασε οσο πιο πολλεσ ωρες μπορεις μαζι του και θα αλλαξει συμπεριφορα.
    Ειχα ενα περιστερι 11 χρονια.Οταν ημουν στο σπιτι, σε οποιο χωρο κι αν πηγαινα, οτι κι αν εκανα το ειχα μαζι μου. Ακομα κι αρρωστη οταν ημουν και κρεβατονομουν, ερχοταν και ξαπλωνε στο μαξιλαρι μου για να με προσεχει!

8. vasileia

vasileia PB New Member

αυτό θα ήταν πολύ ωραίο,σαν παπαγάλος δηλαδεί έ!ξέρει κανείς πόσα χρόνια ζούν τα περιστέρια?:confused:

9. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Χρόνια ζωής Περιστεριών

10-15 χρόνια ανάλογα με τις συνθηκες ζωής και τον οργανισμό τους.

10. vasileia

vasileia PB New Member

δεν είναι σαν των παπαγάλων αλλά είναι αρκετά σε ευχαρηστώ:)

11. Dimitris23051986

Dimitris23051986 PB New Member

Μήπως έχει ΟΡΝΙΘΩΣΗ, ΚΡΥΩΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΑΤΙΟΥ; Μήπως να το πήγαινες στην ακόλουθη κτηνίατρο: Παπαϊωάννου 210.36.42.944 (Αθήνα) & 210.99.01.654 (Αργυρούπολη). Δίνε του βιταμίνες για να παραμείνει δυνατό, όπως Glutamine (ειδικά για περιστέρια), Becozume και νερό με λίγη ζάχαρη ή Ensure από τα φαρμακεία, το οποίο αρέσει πολύ, ειδικά στα νεαρά περιστέρια. Φίλησέ το για εμάς!

12. vasileia

vasileia PB New Member

ευχαρηστώ,θα πάρω κ θα σε ενημερώσω

13. kwsths

kwsths PB New Member

Είχα μεγαλώσει και εγώ περιστέρι στα χέρια μου από μικρό και όταν μεγάλωσε και πήγαινα να το πιάσω με τσιμπούσε και μένα!αλλά μετά εντάξει!
    προσπάθησε όταν πας να το πιάσεις η να το χαϊδέψεις να βάζεις την γροθιά σου και όχι τα δάχτυλα!
    μπορεί να είναι καλύτερο!

14. vasileia

vasileia PB New Member

εντάξη,ευχαρηστώ ;)

15. Dimitris23051986

Στα περιστέρια αρέσει να τους χαϊδεύουν πολύ τα πόδια.

16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Τα πόδια? δε νομίζω Δημήτρη. Τουλάχιστον οσα έχω μεγάλώσει εγω, δεν τουσ αρεσε καθολου αυτο. Τα ενοχλουσε πολυ. Απο δική μου εμπειρια θα ελεγα κατω απο την κοιλια στο σημειο που δεν εχουν φτερα, και στα "μαγουλα".

17. Dimitris23051986

Κάτω από την κοιλιά; Θα το δοκιμάσω. Πάντως, με τα δικά μου, όταν πήγαινα κοντά τους φούσκωναν και έπαιρναν στάση άμυνας και όταν τους χάιδευα τα πόδια ηρεμούσαν κάπως.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...