Εξημέρωση καναρινιών με τον άνθρωπο

• Θεματοθέτης Pegasos1982
  • Ημερομηνία
P

Pegasos1982

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
Αθήνα
Όταν πήρα τα πρώτα μου καναρίνια ήθελα να έρθω σε πιο άμεση επαφή και έτσι αποφάσισα να τα εκπαιδεύσω ώστε να μην με φοβούνται και να έρχονται στο χέρι μου.Αφιέρωσα πολύ χρόνο στην Κατερινούλα μου βάζοντας μέσα το χέρι μου στο κλουβί και στο δάχτυλο μου τροφή που δεν είχέ ξαναφάει μήπως με την τεράστια περιέργια που έχουν τα καναρίνια την προσελκίσω. Στην αρχή ήταν φοβισμένη αλλά σιγά σιγά έφαγε από το δάχτυλο μου και μετά δεν δυσκολεύτηκα να ανέβει πάνω σε αυτό. Το επόμενο μάθημα ήταν να την βγάλω έξω από το κλουβί (φυσικά μέσα στο σπίτι και με κλειστά παράθυρα) και να δω αν μπορούσε να κάτσει στο δάχτυλο μου. Το αποτέλεσμα ήταν με επιτυχία. Επιτέλους μπόρεσα όχι μόνο να μένει στο δάχτυλο μου αλλά να την χαιδεύω. Για όποιον θέλει να το επιχειρήσει χρειάζεται πολύ υπομονή, να προσέξει τον χώρο που θα το αφήσει έξω (π.χ. να μην έχει στο χώρο εχμυρά αντικείμενα, να έχει κουρτίνες κλειστές, να μην έχει δοχεία με νερό όπως ενυδρείο χωρίς καπάκι κ.α.) και να μην τα πιάσει ξανά με την χούφτα του γιατί θα χαλάσει η εκπαίδευση και μετά φτου και απ' την αρχή . Υ.Γ. για να ανέβει εύκολα στο δάχτυλο σας χαιδευτε το λίγο στο στήθος. Καλή επιτυχία.

Συνημμένα

Z

zxvt

PB New Member
PB Points
15
Πόλη
Φλώρινα
Μπράβο Αντώνη! δεν γνώριζα οτι αυτά τα κολπάκια πιάνουν και στα καναρίνια! Να τα χαίρεσαι!

M

MyriamK

PB New Member
PBCP Contributor
PB Points
35
Πόλη
Berlin
Πτηνά
Παπαγάλοι
Από τότε που πήρα τον Ρίκο (fife fancy καναρινι) άλλαξα πλήρως γνώμη για τα καναρίνια..Είναι πολύ κοινωνικά, φιλικά και σ'εμπιστεύονται αν προσπαθήσεις λίγο..Τον έχω 2 εβδομάδες και ήδη τρώει από το χέρι μου! Είναι τόσο γλυκός! Ελπίζω να τα καταφέρω να ανέβει στο δάχτυλο..Ακόμα διστάζει λιγάκι..;)

Πολύ ωραία τα βιντεάκια! Σ'ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές..

T

TeriAthens

PB New Member
PB Points
7
Πόλη
Αθήνα
τί όμορφα βιντεάκια! Απέδωσαν η υπομονή σου και ο χρόνος που αφιέρωσες στο πουλάκι σου!

Πόπη Μπού

Πόπη Μπού

PB New Member
PB Points
45
Πόλη
Γλυφάδα
Πτηνά
Καναρίνια
Μπραβο...πολυ καλο θα το προσπαθησω και εγω.:D

X

xrusos

PB New Member
PB Points
2
Πόλη
KOZANI
Μπραβο ωραία τα βιντεάκια και πολυ ομορφο πουλακι.

P

Peyote

PB New Member
PB Points
1
Πόλη
Κατερίνη
Πολύ ωραία μπράβο! μου έβαλες ιδέες κ εμένα τώρα :D

V

valantis1

PB New Member
PB Points
33
Πόλη
Λάρισα
Τωρα το ειδα το post και πραγματικα εμεινα εκπληκτος. Θα προσπαθηνω να το κανω και εγω.

K

Kostas21

PB Member
PB Points
55
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Πορυ ωραια τα βιντεακια.Καταπληκτικα.

Nikoletta

Nikoletta

PB New Member
PB Points
23
Πόλη
Αθήνα
Γλύκα η Κατερινούλα! Μπράβο για την υπομονή σου και το αποτέλεσμα βέβαια.
Ο καθηγητής των αγγλικών μου είχε ένα καναρίνι το οποίο καθόταν στον ώμο του ή στη γραφομηχανή με τις ώρες. Του είχε αδυναμία και μάλιστα τις ώρες που είχε μάθημα το καναρινάκι το είχε πια μάθει και τον ειδοποιούσε. Έχω δει και φωτογραφίες, ήταν πραγματικά αξιοθαύμαστο!

Katerina

Katerina

PB Member
PB Points
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πτηνά
Ιθαγενή
Ολες οι κατερινουλες ειναι γλυκες!να τη χαιρεσαι!:D

Γ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κιλκίς
Κωδ.
ΣΥΚΦΕ FPO-T 034
Να σου ζήσει το κατερινάκι.Είναι πολυ γλυκιά.