Εξαντλημενη θυληκια;

Συζήτηση με θέμα Εξαντλημενη θυληκια;, που ξεκίνησε από ΝΑΤΑΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑ, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 26 Ιουλ 2008.

1. γεια σας, μετα απο την πολυτιμη βοηθεια σας καταφεραμε να γεννησουμε 5 πανεμορφα παραδεισια πουλακια τα οποια εδω και ενα μηνα περιπου ειναι υγιεστατα και τα εχω χωρισει πλεον απο τους γονεις τους. Πριν απο τρεις μερες βρηκα στο κλουβι τρια αυγα αλλα προτιμησα να μην βαλω ακομα φωλια για να ξεκουραστει η θυληκια μου αφου εχει περασει μονο ενας μηνα απο την τελευται γεννα. Ξαφνικα ομως την βλεπω να ειναι φουντωμενα τα φτερα της , καθεται συνεχεια με το κεφαλι κρυμμενο, ασταθει , αλλα παρολαυτα τρωει. Τι μπορω να κανω? Το πετσοπ μου εδωσε πολυβιταμινες και τις δινω με συριγγα για να ειμαι σιγουρη πινει. παρακαλω βοηθηστε με.

2. georgekouk

georgekouk PB New Member

Νατάσα καλημέρα.
    Η πρώτη κίνηση που έπρεπε να κάνεις ήταν, και είναι, να την δεί κάποιος κτηνίατρος.
    Ακόμα κι αν δεν έχει γνώση εξειδικευμένη, ένα γενικό πλάνο αντιμετώπισης θα στο δώσει.
    Πόσες γέννες έκανε φέτος; Που λές ότι είναι κουρασμένη;
    Και κάτι ακόμα.
    Ούτως ή άλλως τα αυγά τα αφαιρείς από τη στιγμή που δεν θέλεις κάτι άλλο παραπέρα. Δεν τα αφήνεις στο κλουβί 3 ημέρες.
    Φιλικά,

3. Mια γεννα εχει κανει μονο εδω και εναμιση χρονο που την εχω και τα αυγα τα εβγαλα αμεσως μολις τα ειδα. υποθετω πως ειναι κουρασμενη (?)

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Νατασα προσεξε τις πολυβιταμινες στη συριγγα, ειναι επικινδυνο να πιεσεις το εμβολο αθελα σου λιγο παραπανω κι επειδη προκειται για υγρο και οχι χυλο η φορμουλα μπορει πολυ ευκολα να παει στους πνευμονες του πουλιου και να πεθανει. Καλυτερα να το δει γιατρος. Προς το παρον αυτο που θα εκανα εγω ειναι να το κρατησω μεσα στο σπιτι να εχει δροσια και να δωσω τις βιταμινες στο νερο.

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πολυβιταμίνες δίνουμε με σύριγγα μόνο όταν το πουλί δεν πίνει καθόλου νερό και δεν τρώει καθόλου. Αλλιώς δεν δίνουμε και για τον λόγο που είπε ο Ανέστης αλλά και επειδή το πουλί παίρνει πολύ παραπάνω βιταμίνες από την προτεινόμενη δοσολογία με κίνδυνο να πάθει ζημιά. Το ότι κάθεται φουσκωμένη απλά χωρίς κάποιο άλλο σύμπτωμα καταλαβαίνεις ότι δεν λέει και πολλά. Οτιδήποτε και να έχουν τα πουλιά φουσκωμένα κάθονται. Από εξάντληση δεν είναι σίγουρα πάντως μιας και τα ζεμπράκια συνήθως κάνουν 3-4 γέννες χωρίς να παρουσιάσουν εξάντληση. Τις πολυβιταμίνες συνέχισέ τες στο νερό και προσπάθησε να παρατηρήσεις οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει ώστε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για την κατάσταση του πουλιού. Για την διευκόλυνσή σου χρησιμοποίησε το PetBirds Forum - Ανακοινώσεις στο Forum : Ασθένειες - Τραυματισμοί Καναρινιών

ΥΓ. Η καλύτερη λύση είναι πάντα ο πτηνίατρος που θα το εξετάσει από κοντά και θα έχει μια πιο καλή εικόνα της κατάστασης.

6. Για την ακριβεια δεν ειναι συριγγα ειναι μπουκαλακι απο φυσιολογικο ορο με αρκετα ανοιχτη τρυπα και το πουλι πινει μονο του χωρις να πιεζω. αυτη τη στιγμη ειναι καθισμενο στο πατο του κλουβιου και ανασαινει βαρια θα αργησω να σας απαντησω διοτι το παω στον κτηνιατρο. ευχαριστω για τις συμβουλες

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αυτό που λες και όπως εξελίσσεται μου θυμίζει δυστοκία. Τέλος πάντων περιμένουμε να μας πεις τι είπε και ο γιατρός.

8. Δυστηχως δεν το προλαβαμε.

9. Λυπαμαι πολύ κριμα.

10. aggel

aggel PB New Member

:(κριμας λυπαμαι πολυ για το πουλακι σου

11. Τι να κανω τωρα με τον αρσενικο που ειναι μονος του? Να του βαλω ενα θυληκο ( ειναι ομως παιδι του) η να του παρω μια νεα θυληκια ?

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

λυπαμαι πολυ!καλυτερα να του παρεις μια νεα θυληκια αλλα αν δεν τα πρωοριζεις για ζευγαρωμα μπορεις να του βαλεις και το παιδι του!

13. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν του βάλεις το παιδί του και είναι μικρότερο από 6 μηνών πιθανόν να έχεις πρόβλημα ακόμη και αν δεν τα αναπαράγεις. Ο αρσενικός θα κυνηγάει το θηλυκό για να ζευγαρώσει και πιθανόν να παράγει αυγό πιο γρήγορα από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα με δυστοκία. Η θηλυκιά σου τελικά τι πρόβλημα είχε έμαθες; Αν ήταν κάτι μεταδοτικό θα πρέπει να ακολουθήσει θεραπεία ο αρσενικός αφού ήταν μαζί.

14. Μου ειπε καρδια

15. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Καρδιά;;; Και πως γίνεται διάγνωση; Ο κτηνίατρος το είπε ή το πετσοπ;

16. Φοίβος

Λυπαμαι Νατασα! :( Ενα καινουριο πουλακι ειναι και η δικια μου γνωμη. Καλυτερα να μπει και "νεο αιμα" στην οικογενεια.

17. TO PET SHOP ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ

18. Νατασα μην εμπιστεύεσαι τους πετσοπαδες.Δεν γνωρίζουν και πολλα και ας κανουν οτι τα ξερουν όλα.κανε μια πολύ καλη απολύμανση το κλουβι και μη ρισκαρεις την υγεια των άλλων πουλιων.Πάντως η περίπτωση σας έμοιαζε με δυστοκιά.Διαβασε λίγα πράγματα εδω έτσι ωστε την επόμενη φορα να είσαι προετοιμασμένη.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  19. Ειχα διαβασει για την δυστοκια αλλα δεν ηταν καθολου πρησμενη που την εψαξα

20. Φοίβος

Νατασα ποιος ο λογος να πας ενα αρρωστο πουλι, που μαλιστα καθε λεπτο που περνουσε χρειαζοτανε ολο και πιο επειγουσα βοηθεια, στο πετ σοπ?:confused:

Δε σε κρινω αυτη τη στιγμη, διοτι φανταζομαι ποσο ασχημα ηδη νιωθεις, απλα ο κτηνιατρος θα μπορουσε να ειχε κανει κατι παραπανω και ισως να το ειχε σωσει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...