Ενω καθεται στη φωλια δεν εχει κανει ακομα τιποτα

Συζήτηση με θέμα Ενω καθεται στη φωλια δεν εχει κανει ακομα τιποτα, που ξεκίνησε από kostas1975, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Μαϊ 2014.

1. kostas1975

kostas1975 PB New Member

Εχω ενα ζευγαρι κοκκινα μωσαικα καναρινακια.Εχω ακολουθησει τις συμβουλες σας προς την προετοιμασια ενος ζευγαριου.Εδω και τεσσερις μερες αφου τα ειδα να τα'ι'ζονται και το θυλικο να κανει την φωλια πεταξα μεσα τον αρσενικο.Εχουν ερωτοτροπησει αρκετες φορες ως τωρα.Το θυλικο ομως ενω παει και καθεται στην φωλια δεν εχει κανει ακομα τιποτα.Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει?Και αν ναι πως μπορω να το βοηθησω?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θα κάνει μόνο αν έχει να κάνει κάτι. Αν έχει και δεν μπορεί, συνήθως κάθεται στον πάτο φουσκωμένη.

3. kostas1975

kostas1975 PB New Member

το πουλακι ειναι ζωηρο.Που και που καθεται στον πατο του κλουβιου ζαρωμενο αλλα για λιγο.

4. panos_har

panos_har PB New Member

Ισως ειναι νωρις ακομη. Συνηθως αυγο κανουν μετα απο 6-7 μερες μετα την δημιουργια της φωλιας :)

5. kostas1975

kostas1975 PB New Member

δηλαδη με λιγα λογια να περιμενω καμια εβδομαδα ακομα για να δω το πρωτο αυγο?Αυτο συμβαινει παντα?

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Πρέπει να περιμένεις... Δώσε ασβέστιο με διάφορους τρόπους και απλά περίμενε... :)

7. kostas1975

kostas1975 PB New Member

εχω μεσα πετρα ασβεστιου.Μηπως να παρω σουπιοκοκκαλο?

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Και όχι μόνο! Σαπιοκοκκαλο είναι πολύ καλύτερο... Θα ξυσεις αρκετή.ποσότητα από αυτό στην αυγοτροφη ή το αυγό που της δίνεις.. Επίσης δίνε το αυγό μαζί με το τσόφλι και αν τους φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή(ο,τι καλύτερο για μένα προσωπικά) βάλε και λίγο σουσάμι ωμό.. Αν ακολουθήσεις αυτά δεν νομίζω να έχεις θέμα... Ο ήλιος βλέπει καθόλου την κανάρα?

9. kostas1975

kostas1975 PB New Member

σε εσωτερικο χωρο ειναι πολυ κοντα σε παραθυρο αλλα δεν τα χτυπαει ο ηλιος καταματα.Εχουν καλο φωτισμο παντως.Αγοραστη αυγοτροφη τους δινω.Σουπιοκοκκαλο εννοεις και οχι σαπιοκοκκαλο που εγραψες ετσι δεν ειναι?

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι ναι αυτό... Εγώ το ξέρω έτσι! :p ξυσε αρκετό και ανακάτεψε το στην ταιστρα μαζί με την αυγοτροφη!

11. kostas1975

kostas1975 PB New Member

Σε υπερ ευχαριστω Αλικη και ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεματακι μου.Μακαρι να γεννησει η καναρα μου.

12. kostas1975

kostas1975 PB New Member

Και ναι σημερα πρωι πρωι γεννησαμε το πρωτο μας

Αλλη μια ερωτηση και συγνωμη για την ασχετοσηνη μου.Μηπως πρεπει να ριξω ψειροσκονη μεσα στην φωλια και αν ναι με ποιο τροπο?Πρεπει να απομακρυνω το αυγουλακι και να ριξω?

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Κοίτα εγώ ρίχνω pinex γτ έχω καεί από ψείρες... Ρίχνω πριν στρώσει τη φωλιά, αφού στρώσει, αφού κάνει αυγά και όταν πλέον η φωλιά έχει μικρά.. Άλλοι λένε πως κλείνει τους πόρους του αυγού.. Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα.. Από κει και πέρα η επιλογή δικιά σου! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...