Ενυδριόφιλοι του φόρουμ

Συζήτηση με θέμα Ενυδριόφιλοι του φόρουμ, που ξεκίνησε από inca1099, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 6 Ιαν 2008.

1. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το ότι όλοι μας, στο φόρουμ, κατέχουμε - εκτρέφουμε πουλιά συντροφιάς λίγο πολύ το ξέρουμε. Ας δούμε όμως πόσοι απο εμάς έχουμε ενυδρεία, τι φιλοξενούμε μέσα σε αυτά και ας προσπαθήσουμε να τα κάνουμε να ζήσουν πιο άνετα μέσα στα 5 τζάμια που τα περικλείουν. Ας ξεκινήσω εγώ πρώτος και να σας πώ οτι έχω δύο ενυδρεία. Ένα κοινωνικό φυτεμένο με, παραδόξως ενα ζευγάρι δίσκους, 12 ροδόστομους, 8 νέον, 2 ανσίστρους, 5 γαρίδες (fun shrimp), και 4 γατόψαρα corydoras albino. Αυτα είναι σε ένα ενυδρείο 260 λιτρών τύπου πλάσμα που με τον καιρό το ζευγάρι τον δίσκων θα μεταφερθεί σε ένα νέο ενυδρείο 350 λίτρων. Το δεύτερο μου ενυδρείο είναι ενα 40 λίτρων φυτεμένο με guppies και platies και αρκετά μωράκια και απο τα δύο. Φιλοξενεί 4 guppies (1 αρσενικό 3 θυληκά) και 4 platies (2 αρσενικά 2 θυληκα).

Φιλικά
    Γρηγόρης Αγγέλης
    ΠΟΟ ΑΛ 66
    Ιωάννινα

2. lancashire

lancashire PB New Member

Πωπω ψαρια!

Εμεις, δηλαδη ο γιος μας εχει
    αυτα :
    2 χρυσοψαρα και ενα γλυπτη που τα καλημεριζει καθε μερα και σχεδον παντα θυμαται να ρωτησει εαν τα ταισαμε

τα πολυχρωμα χαλικακια ειναι δικη του επιλογη

ΜΦΧ
    Πανος

Συνημμένα Αρχεία:

3. inca1099

Ωραίο το ενυδρείο σου, αν και προσωπικά μου αρέσει να μην έχει μέσα ψεύτικα αντικείμενα και χρωματιστά χαλικάκια, δηλαδή να είναι όσο μπορούμε πιο κοντά στον πραγματικό βιότοπο του κάθε είδους. Αλλά όπως είπες και εσύ είναι του γιού σου :) και δεν μπορούμε να πούμε ούτε να κάνουμε κάτι. Μια επισήμανση μόνο θα σου κάνω και όχι παρατήρηση, ψάρια κρύου νερού με τροπικά δεν κάνουν. Τα εν μέρη χρυσόψαρα είναι για θερμοκρασία 20-22 και ο ''γλύπτης'' (Gyrinocheilus aymonieri) είναι για θερμοκρασίες απο 24-26 και το μέγεθός του ξεπερνάει τα 20 εκατοστά. Άρα θέλει λίγο προσοχή στο μέλλον.

Φιλικά
    Γρηγόρης Αγγέλης
    ΠΟΟ ΑΛ 66
    Ιωάννινα

4. muthos

muthos PB New Member

Εγω εχω ενα 350 λιτρον με αφρικανες,ενα 100 λιτρα με ενα γατοψαρο που σε λιγο θα στεγαστοι σε ενα 350 λιτρον ενα 100 με γκαμποι ξιφοφορους νονστρακτους ενα πλατοστομα,ενα 100 λιτρον με σκαλαρια φωτογραφιες στο PB alboum

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εγώ έχω μόνο ένα μικρούλι ενυδρείο που φιλοξενεί μόνο 2 χρυσόψαρα εδώ και τρια χρόνια. Αλήθεια πως ξεχωρίζετε εσείς το φύλο των ψαριών σας?? Εγω υποθέτω πως είναι αρσενικά , γιατί κάθε πρωί που τα ταίζω μου κλείνουν το μάτι:D...Τι γλυκά και ήσυχα πλασματάκια!

6. inca1099

Γεωργία το πώς ξεχωρίζουν τα φύλα είναι δύσκολή ερώτηση γιατί εξαρτάται απο ψάρι σε ψάρι. Στα ζωοτόκα είναι πίο έυκολα τα πράγματα λόγο γονιπόδιου (το όργανο αναπαραγώγής των αρσενικών). Στα ωοτόκα εξαρτάται το είδος. Στα χρυσόψαρα συγκεκριμένα το αρσενικο εμφανιζει κάποια σημαδια στο κεφάλι κατά την εποχή του ζευγαρώματος και επίσης το πρωκτικο τμημα ειναι κοίλο στα αρσενικά και κυρτό στα θυληκά.

Φιλικά
    Γρηγόρης Αγγέλης
    ΠΟΟ ΑΛ 66
    Ιωάννινα

7. epo

epo PB New Member

εγω παιδια εχω ενα μικρο ενυδρειο...20 λιτρων!ισα για2 σκαλαρια κ 1 γλυφτη!
    [x]
    [x]

8. lancashire

lancashire PB New Member

9. Georgina

Χμ!Πάω να φέρω την απόχη και τον μεγενθυτικό φακό! Τώρα που το καλοσκέφτομαι...τι σημασία εχει αν ειναι αρσενικά ή θυληκά! Αναπαραγωγή δεν προκειται να κάνω... και αφού δεν είναι γκρινιάρικα , υποθέτω πως είναι αρσενικά!:D Σίγουρα αν ήταν θηλυκά, θα με είχαν τρελλάνει στην μουρμούρα!

Δεν φανταζόμουν πάντως ποτέ οτι ζούνε τόσα χρόνια ( πλησιάζουμε τα 3,6 χρόνια) και οτι θα μεγαλώνανε τόσο σε μέγεθος... Οταν τα πήρα ήταν μια σταλίτσα και κοντέυουν να γίνουν σαν μικρές τσιπούρες!:p

10. epo

epo PB New Member

georgina...εχεις φιλτρο στο ενυδρειο??

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

γεια και απο εεμενα εγω εχω τωρα μονο ενα 250 λιτρων με 2 κλοοουν μεσα 2 γλυφτες αλμπινο εναν πλακοστομο και 2 πακου κοκκινοουρα στο μελλον θα βαλω λιγα ακομα αλλα θα ηθελα να σας επισημανω κατι γιατι βλεπω ολοι εχετε ή πλακοστομο ή αλμπινο γλυφτες,πρεπει να εχουμε και τα 2 ειδη στο ενυδρειο γιατι ο πλακοστομος δεν μπορει να καθαρισει μικρες επιφανειες ενω ο αλμπινο δεν προλαβαινει τις μεγαλες οποτε πρεπει να εχουμε και τους 2,επισης ινκα για τα χρυσοψαρα μπορουμε να εχουμε μεχρι και .γατες στην γυαλα τους μιας και η μνημη τους ειναι 3 δευτερολεπτων,αυτο σημαινει οτι βλεπουν τωρα σε 3 δευτερα δεν θυμουνται απολυτως τιποτα οποτε αυτο που λες ειναι καλο μονο για τα τροπικα ψαρια και τα θαλασσινα παντως καλα εκανες και το ανεφερες

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παιδιά σας ζηλεύω πολύ!

Πριν από δεκαπέντε χρόνια περίπου είχα και εγώ ένα ενυδρείο 120 λίτρων. Δυστυχώς το χάλασα μετά από κάποιο διάστημα γιατί όπως γίνεται με όλα τα χόμπι, έτσι και με τα ψάρια θα πρέπει να έχεις τις ανάλογες γνώσεις για να μπορείς να τα χαίρεσαι χωρίς προβλήματα.

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και πάλι να σκέφτομαι την κατασκευή ενός καινούργιου ενυδρείου. Μόλις θα είμαι έτοιμος, θα χρειαστώ σίγουρα τις συμβουλές σας.

Να τα χαίρεστε! :)

13. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εγω προσωπικα οτι χρειαζεστε παιδια εδω ειμαι ρωτηστε,ζητηστε και εδω ειμαι αν μπορω θα βοηθησω με μεγαλη χαρα

14. boot

boot PB New Member

Διατηρώ ένα ενυδρείο 120 lt

[x]

15. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ειναι αρκετα χρονια πια, που δεν διατηρω ενυδρειο αλλα
    διορθωστε με αν δεν θυμαμαι καλα :confused:
    νομιζω οτι δεν κανουν καλο τα χαλικακια (αν δεν ειναι λαβα)γιατι σκληραινουν το νερο (ph)

16. inca1099

Τα ασβεστολιθικά πετρώματα ανεβάζουν τις σκληρότητες (οχι Ph αλλά Gh:)) κάτι όμως που είναι χρήσιμο σε ενυδρεία malawi (κιχλίδες) που χρειάζονται πιο σκληρό νεράκι.

Boot ωραίο το ενυδρείο σου μόνο που βλέπω πολλούς δίσκους μέσα, αν αναλογιστούμε οτι ενας δίσκος θέλει min 100lt η υχθιοφόρτηση σου είναι μεγάλη.

Astrapogianne σωστά τα λές για την μνήμη κτλ αλλά γιατί να μην τους προσφέρουμε το καλύτερο στην ζωή τους έστω και αν αυτό είναι μόνο 3 δεύτερα? Πιστεύω καλύτερα είναι να ζούνε σε ένα φυσικό περιβάλλον (όσο μπορούμε να τους το προσφέρουμε) παρά να προσπαθούν να επιζήσουν.

Φιλικά
    Γρηγόρης Αγγέλης
    ΠΟΟ ΑΛ 66
    Ιωάννινα

17. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ναι σωστο και αυτο αλλα δεν μπορουν ολοι να το κανουν αυτο ινκα δυστυχως

18. muthos

muthos PB New Member

παιδια οτι χριαστητε ειμαι και εγω εδω,οτι εχετε απορια η δεν εχετε καταλαβει η δεν μπωρειτε να βρητε μην διστασετε να μου τα πητε

19. Georgina

Γιώργο έχω φίλτρο στο ενυδρείο. Είναι των 20 -25 λίτρων αν δεν κάνω λάθος.

Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα γύρω από τα ψαράκια, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα φανει χρήσιμη!

20. Katerina

Katerina PB Member

αμαν ρε λευτερη,ολοκληρο ωκεανο εχεις...τοσα λιτρα!τελιακ επρεπε να σε γνωρισω νωριτερα...μου ξεφυγες:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...