Εντυπώσεις από το γύρο της Βόρειας Ελλάδας

Συζήτηση με θέμα Εντυπώσεις από το γύρο της Βόρειας Ελλάδας, που ξεκίνησε από scooby2gr, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 17 Ιουν 2014.

1. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

Καλημέρα

Είμαι σε ένα τουρ της Β Ελλάδας και κάνοντας αυτό το ταξιδάκι, πάντα έχω τα μάτια μου ανοιχτα για να βλέπω ότι έχει σχέση με καναρίνια

Έχω δυο επισημάνσεις

1. Αγόρασα 5 τσουβάλια από καφεκοπτείο στην Κομοτηνή για 1 ευρώ ενώ στο Μαρκόπουλο αττικής, μου πούλησαν ένα τσουβάλι για 80 λεπτά

2. Όταν ήμουν στην Κομοτηνή, τυχαία πέρασα μπροστά από ένα μαγαζί που λέγετε PetJungle. Είναι στον κεντρικό δρόμο που μπαίνεις στο κέντρο της πόλεως πριν από την πλατεία δεξιά. Παρατήρησα ότι είχε πολλά κλουβιά με καναρίνια, και όταν τα πλησίασα, μου κόπηκε η μηλιά. Το μαύρο τους το χάλι. Επίσης είχαν πράσινο δαχτυλίδι στο πόδι τα πουλιά με Ε14 σαν κωδικός. Ο τύπος είχε περίπου 50 φετινά πουλάκια απροσδιορίστου φύλου μες την βρώμα, τα μισά να είναι άρρωστα και τα άλλα μισά να τρώνε από ταΐστρες που είχαν μόνο φλούδες. Πλησίασα τον καταστηματάρχη και τον ρώτησα για την τιμή πώλησης εκάστου και μου απάντησε με υπεροψία ότι κάνουν ( ) ευρώ το ένα. Γύρισα την πλάτη μου και έφυγα.

Κρίμα.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι τσουβάλια πήρες για νήμα για φωλιές;
    Το απαράδεκτο petshop τα είχε ακριβά εννοείς τα απεριποίητα πουλιά του;

3. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

ναι στην πρωτη ερωτηση
    οτι τιμη και να ηταν, ηταν απαραδεκτο αυτο που ειδα.

4. dourios

dourios Banned

Είναι αυτό που είναι δίπλα σε έναν γιεωπονο και ένα ψαράδικο που έχει ένας Τούρκος ή ένα άλλο σε μια γωνία?

5. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

γωνια δεν ηταν. αυτο ειναι σιγουρο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...