Ενημερωση για εγγλεζικο παπαγαλο

Συζήτηση με θέμα Ενημερωση για εγγλεζικο παπαγαλο, που ξεκίνησε από kanarini, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Απρ 2008.

1. kanarini

kanarini PB New Member

πηρα εχτεσ εναν εγγλεζικο παπαγαλο.ειναι περιπου 2 μηνων.ηρεμος(τον βγαζω απο το κλουβι και καθετε στο χερι μου,τον χαιδευω)αν και κανα δυο φορεσ εχει πεταξει αλλα μετα βαζω παλι το χερι μου στα ποδια του και ανεβαινει...δωστε μου καποιεσ πληρωφοριεσ για αυτη την ρατσα και πωσ πρεπει να το φροντιζω και να γινει ακομα ποιο ηρεμοσ...ευχαριστω!

2. mortal1

mortal1 PB New Member

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να σε κατατοπήσω,αλλά σου εύχομαι να τον χαίρεσαι!

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Να σου ζήσει το παπαγαλάκι σου! Είναι μόνο δυο μηνών?? Αχου το! καλέ αυτό είναι βρέφος ακόμα..
    Βάλε μια φωτογραφία να τον γνωρίσουμε, γράψε μας αν θες και το όνομα σου και αν θες γίνε λίγο πιό σαφής για ποιό είδος παπαγάλου σε ενδιαφέρει να μάθεις! Μια φωτογραφία του ειδους θα βοηθούσε αφάνταστα!

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αν καταλαβα καλα εννοει τα κοινα παπαγαλακια μονο η ρατσα εγγλεζικα ειναι λιγο πιο μεγαλοσωμα με πιο μεγαλο κεφαλι... Γενικα ισχυει οτι και για τα κοινα.

5. kanarini

kanarini PB New Member

aytos einai...

Συνημμένα Αρχεία:

6. Pigaki

Pigaki PB New Member

Χρειαζεται πολλη υπομονη και σεβασμος! Δεν τον τσιγκλαμε οταν βλεπουμε οτι δεν εχει κεφια. Επισης να τον αφηνεις να κανει κ τα δικα του για να ξεμουδιαζει κ να παιζει.
    Και για να τον πλησιαζεις χρειαζονται ηρεμες, σταθερες κ απαλες κινησεις. Οχι αποτομα κ αγαρμπα, θα φοβηθει και θα σε παρει μονιμως απο φοβο! Πρεπει να χτισεις τωρα μια καλη σχεση, που το πουλακι ειναι μικρο και ηδη σχετικα ημερο. Επισης μπορεις να το "δωροδοκεις" με λιχουδιες στο χερι σου και θα σε αγαπησει πιο πολυ!:D

Οσο για τη διατροφη, υπαρχουν νομιζω ηδη πολλα αρθρα.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

:Dπολυ ομορφο το παπαγαλακι σου! :) Να το χαιρεσαι!

Συμφωνω με τη Γεωργια πως τωρα θα βαλεις τις βασεις επειδη ειναι μωρο. ;) Μερα με τη μερα θα ημερευει πιο πολυ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...