Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα στο πόδι του καναρινιού, τι είναι;

Συζήτηση με θέμα Εμφανίστηκε ένα εξόγκωμα στο πόδι του καναρινιού, τι είναι;, που ξεκίνησε από nicperi, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 22 Νοε 2014.

1. nicperi

nicperi PB New Member

Εμφανίστηκε πριν λίγες μέρες στο πόδι του ενός καναρινιού. Γνωρίζει κάποιος τι είναι και τρόπο θεραπείας?

20141122_125614-1_resized_1.jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να απομακρύνεις από τα άλλα πουλιά σου το φιλαράκο σου. Να τον αφήσεις σε ήσυχο μέρος και δυο τρεις φορές την ημέρα να βάλεις αλοιφή betadine (από φαρμακείο) μέχρι να υποχωρήσει.
    Θα χρειαστεί περίπου 6-7 ημέρες γι' αυτό να δείξεις υπομονή, να παρακολουθείς το πτηνό χωρίς να το ενοχλείς και να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.

3. nicperi

nicperi PB New Member

Τα έχω κάνει αυτά αλλά δεν γνωρίζω τι είναι και από πού προέρχεται. Γνωρίζεις τι είναι? Ευχάριστο για το ενδιαφέρων

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν είμαι ειδικός αλλά από το σχήμα και το σημείο που βρίσκεται μου μοιάζει με ξηρή ευλογιά.

5. nicperi

nicperi PB New Member

6. brand13

brand13 PB Member

Επίσης αν το έχεις έξω πρόσεξε τα κουνούπια.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Κι όμως δυστυχώς τα κουνούπια έχουν γίνει βιονικά και ακόμα και με τέτοιο καιρό κυκλοφορούν ανενόχλητα! Και μένα για ευλογιά ξηρή μου κάνει... Ό,τι είπε ο Γιάννης.. Απομόνωση, betadine, καθημερινός καθαρισμός πατηθρών και βιταμινούλες στο νεράκι δε θα κάνουν κακό! Περαστικά σας! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...