Εμπειρια απο συμβιωση διαφορετικων πουλιων σε μεγαλη κλουβα;

Συζήτηση με θέμα Εμπειρια απο συμβιωση διαφορετικων πουλιων σε μεγαλη κλουβα;, που ξεκίνησε από antonischania, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 12 Φεβ 2009.

1. antonischania

antonischania PB New Member

Γεια σας
    Εφτιαξα μια υπαιθρια κλουβα διαστασεων 13 μετρα χ 8 μετρα και υψος 4.Την κατασκευη αυτη την εκανα οχι για να αναπαραγω πουλια αλλα για να μπορεσω να τους δωσω οσο γινετε πιο πολυ χωρο.Θελω να βαλω μεσα οσο γινετε περισσοτερα ειδη πουλιων, ομως σκεφτηκα μηπως καποια ειδη δεν μπορουν να συνυπαρξουν. Συγκεκριμενα θα ηθελα να βαλω καρδερινες φλωρους σπινους και μεγαλα οπως αγριοπαπιες φασιανους περδικες ορτυκια κλπ.Εχει κανεις εμπειρια απο κατι παρομοιο για να μην βρεθω προ εκπληξεων ?

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Καλησπέρα Αντώνη!Φίλε δεν έχω ιδιατερη εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα αλλα θα ήθελα να σου προτείνω να μην παρασυρθείς απο το μεγάλο και αρκετό χώρο που διαθέτεις και τον υπερφορτώσεις...

3. antonischania

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν εχω σκοπο να βαλω ποσοτητα πουλιων αλλα ενα ζευγαρι απο καθε ειδος.

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλησπερα!Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι πουλι κι αν βαλεις πετουμενο,μπορεις ανετα να βαλεις ορτυκι για κατω!Και υπαρχουν κατι ωραια που ειναι νανοι,με γκρι ασπριδερο χρωμα και ειναι γλυκυτατα!Πανε καλυτερα σε ζευγαρι!Να μας ενημερωνεις...

5. fuat

fuat PB New Member

Φίλε Αντώνη αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις είναι ένας επίγειος παράδεισος και αφού έχεις το χώρο μπράβο σου.Τώρα όσο για τη συνύπαρξη πολλών διαφορετικών ειδών,πιστεύω οτι δε θα έχεις πρόβλημα αφου το ένα δε θα είναι στη τροφική αλυσίδα του άλλου :). Ο χώρος είναι τεράστιος οπότε το κάθε είδος θα κοπαδιάσει και είναι ανεξάρτητο απο το άλλο.Μόλις μπουν οι ένοικοι δείξε μας φωτο.Συγχαρητήρια!

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πώς σκέφτεσαι να διαμορφώσεις τον χώρο?? Θα είναι ολα μαζί σε εναν ενιαίο χώρο??? Μήπως θα έχεις πρόβλημα με την διατροφή των ειδών άγρια ωδικά- φασιανοί, πέρδικες ,ορτύκια κτλ αλλά και με την χορήγηση του νερού?? Οι πάπιες χρειάζονται άνετο χώρο και λερώνουν πολύ γρήγορα το νερό τους. Τι θα συμβεί αν τα άγρια πίνουν από το βρώμικονερό?? :confused:

7. antonischania

Φιλη Georgina τις ιδιες ερωτησεις με σενα κανω και γω γιαυτο αλωστε ανοιξα και αυτη την συζητηση.Η αρχικη μου σκεψη ηταν να βαλω ενα ζευγαρι απο καθε ειδος που θα βρω με την προυποθεση να μην τσακωνονται μεταξυ τους.Οσον αφορα το νερο σκεφτομαι να κανω μια λιμνουλα υπερυψωμενη αλλα να υπαρχει και νερο καθαρο σε διαφορα σημεια στο εδαφος αλλα και ψηλοτερα για τις καρδερινες η τα ορτυκια.Ακομα ταιστρες θα υπαρχουν και στο εδαφος και πιο ψηλα.Ακομα σκεφτομαι να κανω ενα ξυλινο σκεπαστρο που θα ειναι με σταυροειδη τοιχο ετσι ωστε αναλογα που θα φυσαει ο αερας να μπορουν να κουρνιαζουν τα μικρα πουλια.Οσο για τα πουλια που ζουν στο εδαφος δεν υπαρχει προβλημα αφου θα φτιαξω φωλιες με πετρες.Ακομα εχω αρχισει να φυτευω δενδρα και θαμνους ,αλλα για την αρχη θα βαλω ξερα κλαδια και σκια θα κανω με φοινικοφυλα.Αυτο που ζηταω απο το φορουμ ειναι την εμπειρια καποιων με κατι αναλογο αλλα φυσικα και τις ιδεες ολων και τους προβληματισμους για να γινει οσο γινετε ασφαλεστερο για τα πουλια αλλα και λειτουργικο.Ευχαριστω και παλι Αντωνης

8. Yasmin

Yasmin PB Member

Κάπου εδώ νομίζω είχα διαβάσει ότι δεν γίνεται να πάνε μαζί φασιανοί με πάπιες...

9. kiparisi

kiparisi PB New Member

καλημερα
    περιγραφω την προσοπικη μου εμπηρια .
    στο δικο μου κλουβι εχω παπιεσ και περδικεσ παπαγαλακια love bird και κακαρικια δε εχω αντιμετοπισει προβλημα μεχρι τωρα , και εβγαλαν και ολο τον χειμωνα μεχρι τωρα εξω .

10. fuat

fuat PB New Member

Φίλε Αντώνη,τα σχόλια που κάνουμε είναι πάντα με βάση τη καθαριότητα και την υγιεινή σε οποιονδήποτε χώρο συντηρείς πουλιά.Αυτό που σκέφτεσαι είναι ένας μικρόκοσμος,όπως είναι κι έξω στη φύση,γιατί έτσι κι αλλιώς αυτά τα είδη συνυπάρχουν χωρίς πρόβλημα(αδιαφορούν το ένα για το άλλο).Επίσης τα συγκεκριμένα είδη πουλιών χωρίζονται σε 2 κατηγορίες.Στα βαδιστικά(φασιανοί,πάπιες,ορτύκια) και τα <μικροπούλια>(φλώροι,καρδερίνες),τα οποία θα ζούν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τους σε διαφορετικά επίπεδα,δηλ.τα μικροπούλια θα είναι ψηλά ενώ τα βαδιστικά στο έδαφος.Οπότε σε ανάλογα μέρη θα βρίσκονται οι τα'ί'στρες και ποτίστρες τους ή τουλάχιστον να έχεις ποτίστρες και ψηλότερα.Σε συνδιασμό με το μεγάλο μέγεθος της κλούβας σου,η οποία βοηθάει στο να μη στριμώχνωνται το ένα απο το άλλο(αρκεί να μη το παρακάνεις αριθμητικά),πιστεύω κι εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα,να το χαίρεσαι και να χαλαρώνεις βλέποντάς το.

11. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

εγω προτεινω να αποκλεισεις τις παπιες απο τη κλουβα.θα κανουν βουρκο ολα τα προσβασιμα σε αυτες νερα μεσα σε μια μερα και σιγουρα ολο και καποιο μικροπουλο θα πιει και απο κει νερο...

12. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Αντωνη εχω και εγω μια μικροτερη υπαιθρια κλουβα(3χ2,5χ2)μεσα στην οποια εχω 1 ζευγαρι φασιανων καρδερινες φανετα σπινους φλωρους και εναν λαγο.το εχω γεμισει με αειθαλη και μια μικρη λιμνουλα .Πιστευω δηλαδη πως σε τοσο μεγαλη κλουβα οπως τη δικια σου σιγουρα εν θα χεις κανενα προβλημα...

13. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Α! επισης κατι που νομιζω ξερις ειναι πως...εκτος του οτι θα σου γεμισουν αυγα ισως να εχεις και συχνους καυγαδες μεταξυ του...

14. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

επισης θα χεις προβληματα τσακωμων με τους αρσενικους φασιανους ειδικα αν ειναι του γενους lophura πχ silver,kalij,siam κτλ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...